www.anowi.fora.pl www.anowi.fora.pl
www.anowi.fora.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  RejestracjaRejestracja  ProfilProfil  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  GalerieGalerie  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości  ZalogujZaloguj 

Wydarzenia w Polsce i nie tylko - cz.2 / od 8.czerwca
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
 
Odpowiedz do tematu    Forum www.anowi.fora.pl Strona Główna -> trochę historii
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 16:04, 01 Sie 2009    Temat postu:

1 sierpnia:

Dzisiaj Światowy Dzień Karmienia Piersią który rozpoczyna
Światowy Tydzień Karmienia Piersią,jak podaje [link widoczny dla zalogowanych]
Kod:
Światowe Tygodnie Promocji Karmienia Piersią (World Breastfeeding Week, WBW) organizowane są na świecie od roku 1990. Inicjatorem jest międzynarodowa organizacja WABA (World Alliance Breastfeeding Action, [link widoczny dla zalogowanych] której pragnieniem jest, aby upowszechniać karmienie piersią, zwracać uwagę świata na ważne aspekty ekonomiczne, zdrowotne i obyczajowe, docierać do jak najszerszych kręgów społeczeństw. Obecnie tydzień jest obchodzony w około 120 krajach zarówno przez pracowników służby zdrowia, media, a także matki karmiące. Co roku WABA proponuje całemu światu hasło tygodnia. Do niego dostosowujemy tematy konferencji i publikacji wydawanych z tej okazji.
Ten szczególny tydzień rozpoczyna się 1 sierpnia i upamiętnia 01.08.1990 jako datę podpisania Deklaracji Innocenti; Florencja - w sprawie "Ochrony, Propagowania i Wspierania Karmienia Piersią". Deklarację tę podpisało 29 krajów, w tym Polska.
Tydzień promocji karmienia piersią jest organizowany od roku 1993 w Polsce. Ma już swoją tradycję. Czekają na niego pracownicy służby zdrowia, matki wychowujące małe dzieci oraz współpracujące z nami organizacje, instytucje i media. Co roku organizowane są konferencje, spotkania, konkursy oraz liczne akcje reklamowe i informacyjne.
W Polsce od 2000 roku, ze względu na zbieżność Światowego Tygodnia z narodowymi rocznicami (1 sierpnia), obchodzony jest Polski Tydzień Promocji Karmienia Piersią pomiędzy Dniem Matki 26 maja a Dniem Dziecka 1 czerwca.


Polska - Dzień Pamięci Warszawy obchodzony jest w celu upamiętnienia wybuchu [link widoczny dla zalogowanych] (które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku). Uchwalony przez Radę Miasta Stołecznego Warszawy.

Warto przeczytać: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 16:19, 01 Sie 2009    Temat postu:

1 sierpnia przed laty:

* 1919 - Sejm RP uchwalił ustawy: o godłach i barwach Rzeczypospolitej Polskiej oraz o orderze Virtuti Militari.

* 1920 - wydano rozkaz zakończenia obrony twierdzy Łomża, co otworzyło drogę sowietom na Warszawę.

* 1935 - w Tatrach rozpoczęto budowę kolejki linowej na Kasprowy Wierch.

* 1941 - na mocy dekretu Hitlera tereny dawnych województw: lwowskiego, tarnopolskiego, stanisławowskiego i wołyńskiego, pod nazwą dystryktu galicyjskiego, weszły w skład Generalnego Gubernatorstwa.

* 1943 - wybuchło powstanie w getcie będzińsko-sosnowieckim.

Opór w getcie będzińsko-sosnowieckim – samoobrona ludności żydowskiej uwięzionej w getcie w Sosnowcu-Środuli i graniczącym z nim od północy getcie będzińskim. Do walk doszło podczas akcji likwidacyjnej dzielnic żydowskich, która rozpoczęła się w dniu 1 sierpnia 1943 r. Do akcji doszło w ramach porozumienia między członkami Żydowskiej Organizacji Bojowej z Sosnowca i Będzina. Organizatorami obu zrywów byli Józef i Bolesław Kożuchowie związani z organizacją Hanoar Hacijoni, Frumka Płotnicka (łączniczka ŻOB na terenie kraju) oraz Cwi Brandes działacz Haszomer Hacair i członek kierownictwa ŻOB-u w Będzinie.

* 1944 - 1. dzień powstania warszawskiego: wybuchło powstanie warszawskie.

[link widoczny dla zalogowanych]

* 1944 - siedzibę PKWN przeniesiono do Lublina.
Kod:

Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego - samozwańczy tymczasowy organ władzy wykonawczej w Polsce po II wojnie światowej, działający od 22 lipca 1944 do 31 grudnia 1944, na obszarze wyzwalanym spod okupacji niemieckiej - pomiędzy przesuwającą się linią frontu sowiecko-niemieckiego a Linią Curzona. PKWN został powołany w Moskwie (zob. rząd marionetkowy) i funkcjonował pod polityczną kontrolą Józefa Stalina. Zdominowany był przez komunistów polskich i realizował politykę ZSRR w Polsce. Na powstanie PKWN mieli dominujący wpływ komuniści z Centralnego Biura Komunistów Polskich, jednak ostateczną decyzję o jego powstaniu podjął Józef Stalin.


* 1975 - katastrofa promu na Motławie w Gdańsku, w której zginęło 18 osób.

Do katastrofy doszło, kiedy o napięte linki stalowe, po których prom był prowadzony, zaczepił przepływający tam statek.Prom łączył ulice Wiosny Ludów z Sienną Groblą. Promem podróżowało blisko 40 osób.

* 1989 - zniesiono kartki na mięso na terenie całego kraju.

* 1997 - uchwalono nową Ustawę o Trybunale Konstytucyjnym.

* 2004 - wystartował TVN Style, kanał telewizyjny należący do Grupy ITI, przeznaczony głównie dla kobiet.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Mania dnia Sob 16:29, 01 Sie 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 22:41, 01 Sie 2009    Temat postu:

2 sierpnia:

Dzień Pamięci o Zagładzie Romów.


Kod:
W czasie II wojny światowej ze względów rasowych Romowie zostali skazani przez niemieckich nazistów na zagładę. Szacuje się, że do Auschwitz deportowano około 23 tys. Romów - mężczyzn, kobiet i dzieci, z których około 20 tys. zmarło lub zostało zamordowanych w komorach gazowych. Pozostałych przeniesiono do innych obozów. Naziści umieścili więźniów romskich na terenie Auschwitz II-Birkenau w specjalnym ,,obozie rodzinnym", który istniał przez 17 miesięcy, do 2 sierpnia 1944 roku. Wieczorem tego dnia pozostałych w obozie 2897 więźniów romskich załadowano na samochody ciężarowe i wywieziono do komory gazowej. Romowie próbowali stawiać opór, który jednak esesmani brutalnie złamali.

Szacuje się, że mogło zginąć nawet 50 proc. Romów zamieszkujących okupowane przez Niemców tereny.

Od 1997 r. data ta obchodzona jest jako Dzień Pamięci o Zagładzie Romów. 2 sierpnia 1997 r. dwaj ocaleni Romowie: Herbert Adler (nr obozowy Z 2784) i Adolf Labinger (nr obozowy Z 4121) odsłonili odrestaurowane pamiątkowe tablice na pozostałościach po jednym z baraków Familienzigeunerlager. W roku 2001 w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau otwarta została stała ekspozycja upamiętniająca martyrologię Romów europejskich.

[link widoczny dla zalogowanych]

— Siedziałem w Auschwitz. Przywieziono mnie tutaj w 1942 r. Miałem wówczas 12 lat. Byłem więźniem politycznym, za działalność w organizacji konspiracyjnej. Na ręce mam numer. Przez niego dziesiątki razy byłem bity. Hitlerowcy wyczytywali go, a ja nie rozumiałem niemieckiego. Wyciągano mnie z szeregu i dostawałem w kość. Nie miałem pojęcia za co mnie biją — wspomina Edward Paczkowski. Dziś mieszka w Zawierciu. W KL Auschwitz dostał numer obozowy 66485. Sam nigdy nie trafił do rodzinnego obozu dla Romów w Birkenau, ale hitlerowcy zgładzili tam jego matkę i siostrę.

Paczkowski co roku 2 sierpnia przybywa do byłego obozu Auschwitz, gdzie odbywają się uroczystości upamiętniające rocznicę likwidacji rodzinnego obozu cygańskiego w Auschwitz II-Birkenau.
Podczas pielgrzymki Benedykta XVI w Polsce również wziął udział w spotkaniu modlitewnym z papieżem na terenie Muzeum (28 maja 2006r.).

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 9:52, 03 Sie 2009    Temat postu:

Nie znalazłam dzisiaj żadnych godnych uwadze wydarzeń sprzed lat,ale wszystko zależy od tego,co kogo interesuje więc...

3 sierpnia:

Wspomnienie św. Lidii, patronki farbiarzy.

Święta Lidia - w Piśmie Świętym określona jako "bojąca się Boga". Urodziła się w Tiatyrze w Azji Mniejszej. Wyrabiała i sprzedawała purpurę w Filippi i Macedonii. Purpura była tkaniną luksusową, którą chętnie nosili Rzymianie jako część ubioru; uważa się, że była osobą dosyć zamożną.

* 1569 - Inflanty przyłączono do Korony i Litwy jako wspólną własność.

* 1914 - powstała Pierwsza Kompania Kadrowa.

Pierwsza Kompania Kadrowa - pododdział piechoty utworzony 3 sierpnia 1914 w Krakowie przez Józefa Piłsudskiego z połączenia członków ”Strzelca” i Polskich Drużyn Strzeleckich jako zalążek Wojska Polskiego.

* 1944 - bitwa pod Truskawką (wieś w woj.mazowieckim) oddziałów Grupy Kampinos i Wehrmachtu.

* 1944 - 3. dzień powstania warszawskiego: Niemcy wprowadzili do walk z powstańcami sztukasy. BIP uruchomiło w Śródmieściu sześć patroli megafonowych.

Niemcy wprowadzili do walki przeciwko powstańcom lotnictwo bombowe, głównie bombowce nurkujące Junkers Ju 87 (tzw. "sztukasy"), które od tego dnia systematycznie bombardowały Warszawę.

* 1990 - podjęto decyzję o wprowadzeniu lekcji religii do szkół.

Jak dla mnie-to totalna pomyłka.

Ciekawostki ze świata:

1778 - otwarto teatr La Scala w Mediolanie.

1958 - amerykański atomowy okręt podwodny USS Nautilus przepłynął pod biegunem północnym.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
anowi




Dołączył: 25 Maj 2008
Posty: 5758
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 525 razy
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 10:42, 03 Sie 2009    Temat postu:

3 sierpnia 1901 roku urodził się [link widoczny dla zalogowanych] (w Zuzeli nad Bugiem - miejscowości położonej na pograniczu Podlasia i Mazowsza).



[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 17:31, 03 Sie 2009    Temat postu:

26 lipca 2007 miałam przyjemność odwiedzić Zuzelę,jako,że to rodzinne miasto mojej Teściowej.Tu na cmentarzu pochowani są Jej rodzice i tu St.Wyszyński chodził do szkoły w latach 1908 -1910.Teraz jest tu muzeum (Ośrodek Pamięci Kardynała Stefana Wyszyńskiego) jego pamięci a opiekują się nim Siostry Służki NMP Niepokalanej,które zamieszkały obok muzeum w budynku dawnego wikariatu.







Post został pochwalony 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 21:46, 03 Sie 2009    Temat postu:

4 sierpnia:

**
1260 - bulla papieska Aleksandra IV przyznała prawo organizowania w Gdańsku dorocznych jarmarków św. Dominika.
Kod:

Jarmark św. Dominika - impreza handlowo-kulturalna organizowana na Głównym Mieście w Gdańsku. Ustanowiony został bullą papieską Aleksandra IV w 1260 na wniosek zakonu dominikanów. Jarmark miał na celu nakłonienie wiernych do uczestnictwa we mszy odpustowej 4 sierpnia w dzień św. Dominika. O godz. 12.00 rozbrzmiewały dzwony obwieszczające rozpoczęcie Jarmarku na placu Dominikańskim. Ludowy festyn służył nabożnym modłom i zabawie, następnie przekształcił się w imprezę handlowo-kulturalną o dużym znaczeniu dla miasta. Dawniej można było kupić pierniki toruńskie, kaszubską ceramikę, czeskie szkło, wschodnie futra i dywany, angielskie sukno, cygańskie garnki, gdańską wódkę i bursztyn. Do portu w Gdańsku zawijało wówczas ponad 400 statków z towarami handlowymi z okazji jarmarku. Przybywali cyrkowcy, kuglarze, akrobaci i zespoły teatralne.

W weekendy Jarmark odwiedza około 150 tysięcy gości. Impreza organizowana jest na przełomie lipca i sierpnia, trwa obecnie 3 tygodnie i bierze w niej udział ponad 1000 handlowców, artystów, rzemieślników i kolekcjonerów.



* 1818 - Antoni Malczewski (polski poeta, pisarz i podróżnik) zdobył szczyt Aiguille du Midi (3842 m n.p.m.) – szczyt w Alpach w masywie Mont Blanc, 8 km od szczytu Mont Blanc.

* 1914 - niemiecka artyleria rozpoczęła ostrzał Kalisza.

* 1944 - 4. dzień powstania warszawskiego: dowodzenie siłami niemieckimi zwalczającymi powstanie przejął SS-Obergruppenführer Erich von dem Bach-Zelewski.

* 1944 - poległ w powstaniu warszawskim m.in. Krzysztof Kamil Baczyński (ur. 1921, ps. Jan Bugaj), polski pisarz,poeta czasu wojny, żołnierz AK, podchorąży, żołnierz Armii Krajowej, podharcmistrz Szarych Szeregów, jeden z przedstawicieli pokolenia kolumbów, pochodzenia polsko-żydowskiego.


Tablica pamiątkowa znajdująca się w Muzeum Powstania Warszawskiego

Na moim osiedlu większość ulic poświęcona jest poetom,również K.Baczyńskiemu.

Ciekawostki:

1881 - temperatura w Sewilli osiągnęła 50°C. Była to prawdopodobnie najwyższa temperatura w całej historii Hiszpanii i Europy.

2007 - NASA: w kierunku Marsa wysłano bezzałogowy lądownik Phoenix.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 22:56, 04 Sie 2009    Temat postu:

5 sierpnia:

* 1772 - I rozbiór Polski
- pierwszy z trzech rozbiorów, jakie miały miejsce pod koniec XVIII wieku. Dokonany drogą cesji terytorium I Rzeczypospolitej przez Prusy, Austrię (a właściwie Imperium Habsburgów) i Rosję.: w Petersburgu podpisano trzy traktaty rozbiorowe pomiędzy Rosją, Prusami i Austrią, ustalające granice zaboru.


Kołacz królewski – alegoria rozbioru Polski, miedzioryt wykonany na podstawie rysunku przez Nicolas Noël Le Mire

* 1864 - Powstanie styczniowe: stracono Romualda Traugutta (herbu Ślepowron ps. Michał Czarnecki – polski generał, dyktator powstania styczniowego) i jego towarzyszy - Rafała Krajewskiego, Józefa Toczyskiego, Romana Żulińskiego i Jana Jeziorańskiego.


Za Wiarę i Ojczyznę 1863 rozstrzelani i powieszeni – ilustracja Awita Szuberta. W środku Romuald Traugutt.

* 1915 - Wojska niemieckie wkroczyły do Warszawy.

* 1942 - Niemcy zlikwidowali warszawski Dom Sierot prowadzony przez Janusza Korczaka.

przesuniecie

Janusz Korczak - właściwie Henryk Goldszmit, ps. Stary Doktor (ur. 22 lipca 1878 lub 1879 w Warszawie) – polski pedagog, publicysta, pisarz i lekarz żydowskiego pochodzenia. Prekursor działań na rzecz praw dziecka i całkowitego równouprawnienia dziecka. Wprowadził samorządy wychowanków, które miały prawo stawiać przed sądem swoich wychowawców. Wprowadził pierwsze pismo publikowane przez dzieci. Prekursor działań resocjalizacji nieletnich, diagnozowania wychowawczego, opieki nad dzieckiem trudnym.
Zginął wraz ze swymi wychowankami wywieziony z getta w 1942 około 5-7 sierpnia 1942, dobrowolnie towarzysząc im w drodze na śmierć w komorze gazowej w obozie zagłady w Treblince, mimo że miał możliwość ucieczki z getta.


* 1944 - Oddziały SS i RONA dokonały na Woli i Ochocie w Warszawie mordu ok. 59 400 cywilów.

* 1944 - 5. dzień powstania warszawskiego: wyzwolenie przez batalion AK "Zośka" obozu Gęsiówka i uwolnienie ok. 350 więźniów pochodzenia żydowskiego.

* 1945 - Kielce uwolnienie przez oddział AK pod dowództwem kpt. "Szarego" kilkuset więźniów UB z więzienia na ul. Zamkowej.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 23:32, 05 Sie 2009    Temat postu:

W telegraficznym skrócie 6 sierpnia sprzed lat:

* 1914 - Józef Piłsudski ogłosił powołanie w Warszawie tajnego Rządu Narodowego.

* 1914 - z krakowskich Oleandrów wyruszyła do walki Pierwsza Kompania Kadrowa (utworzona 3 sierpnia).

* 1944 - 6. dzień powstania warszawskiego: w Śródmieściu zaczęła działać Harcerska Poczta Polowa.

* 1944 - pierwszy napad UPA na Baligród.

* 1956 - rozpoczął się I Festiwal Muzyki Jazzowej w Sopocie.

* 2006 - pierwszy start Polaka w Formule 1 - Robert Kubica z zespołu BMW Sauber zajął siódme miejsce, jednakże został zdyskwalifikowany ze względu na zbyt lekki bolid.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 16:53, 06 Sie 2009    Temat postu:

6 sierpnia 1945 - Hiroszima, o godz. 8.15 czasu miejscowego,startująca z wyspy Tinian superforteca B-29 Enola Gay lotnictwa USA zrzuciła na miasto 4-tonową uranową bombę atomową Little Boy.


Grzyb atomowy po wybuchu bomby atomowej nad Hiroszimą.

W chwili ataku w Hiroszimie mieszkało 275 tysięcy ludzi, oprócz tego stacjonował tam 40-tysięczny garnizon wojskowy. Bombę zrzucono na śródmieście miasta (celem był most Aioi – podobno najbardziej charakterystyczny punkt w mieście, w który załodze bombowca było łatwiej celować). Wybuchła o godzinie 8:16:02 na wysokości 580 metrów z siłą około 15 kiloton trotylu zabijając natychmiast 78 100 mieszkańców i ciężko raniąc 37 424. 13 983 osób uznano za zaginione.

Był to pierwszy w historii atak z użyciem broni nuklearnej. Drugi miał miejsce trzy dni później na Nagasaki.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 20:43, 06 Sie 2009    Temat postu:

I jeszcze kilka lokalnych wydarzeń z 6 sierpnia:

1897 – odbył się w Krakowie uroczysty pogrzeb Adama Asnyka. Poeta pochowany został w Krypcie Zasłużonych na Skałce.

1934
– położenie kamienia węgielnego pod budowę kopca Józefa Piłsudskiego (Kopiec Niepodległości, Kopiec Wolności, Sowiniec) w Krakowie. Oficjalne zakończenie sypania kopca nastąpiło 9 lipca 1937 r., prace wykończeniowe trwały do 1939 r.
W 1934 r. Związek Legionistów Polskich wysunął pomysł usypania kopca-pomnika walki narodu o niepodległość. W Warszawie powstał Komitet Budowy Kopca na czele którego stanął płk Walery Sławek. Kopiec rozpoczęto sypać 6 sierpnia 1934 r. w XX rocznicę wymarszu z Krakowa I kompanii kadrowej Legionów.


[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 23:03, 06 Sie 2009    Temat postu:

7 sierpnia: w telegraficznym skrócie. Wink

* 1702 – do Krakowa wkroczyły wojska szwedzkie Karola XII. Gubernatorem został generał Magnus Stenbock.

* 1856 - do Australii przybyli pierwsi polscy osadnicy.

Najbardziej znaczącą w dziejach polskiego osadnictwa datą jest rok 1856, kiedy do Południowej Australii przyjeżdża 131 Polaków, głównie z Dąbrówki Wielkopolskiej i Zbąszynia. Wśród nich były między innymi takie nazwiska jak: Budych, Buła, Małycha, Młodystach, Nayda, Niemiec, Nykiel, Pawelski, Połomka, Rucioch, Stanicki, Toholka, Wayman, Wytkin i Żmuda. Większość z nich osiedliła się w Sevenhill, Hill River i Penwortham.
W rok po przybyciu polscy koloniści zakupili pierwszą posesję w Hill River i to miejsce przemianowali na Polish Hill River. W tym samym roku założyli Komitet Budowy Kościoła w tej miejscowości.
[link widoczny dla zalogowanych]


* 1905 – przekazanie władzom cywilnym Zamku Wawelskiego. Początek prac remontowych i restauracji zamku.

* 1924 – wyszedł pierwszy numer krakowskiego tygodnika "Światowid".

* 1944 - 7. dzień powstania warszawskiego: rozpoczął się zmasowany atak niemieckiej artylerii na Stare Miasto.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 22:41, 07 Sie 2009    Temat postu:

8 sierpnia:

• 1863 - powstanie styczniowe: bitwa pod Żyrzynem.

Kilka oddziałów powstańczych pod dowództwem Michała Heidenreich-Kruka na początku sierpnia 1863 roku podjęło marsz z Lubelszczyzny na północ w kierunku Podlasia, chcąc w ten sposób oderwać się od ścigających go wojsk rosyjskich i ożywić powstanie w tamtych terenach.



• 1919 - wojska polskie (odrodzonej po rozbiorze II rzeczypospolitej ) zajęły Mińsk podczas wojny polsko-bolszewickiej. Ku wielkiej rozpaczy Polaków – Mińszczan, ostatecznie został włączony do ZSRR i do Białoruskiej SRR.

• 1930 - prezydent Ignacy Mościcki udał się transatlantykiem Polonia z oficjalną wizytą do Estonii.
statek pasażerski, używany w latach 1912-1939. Początkowo nosił nazwy Kursk, następnie Polonie.

• 1944 - 8. dzień powstania warszawskiego: pierwsza audycja radiostacji AK "Błyskawica",a właściwie Stacja Nadawcza Armii Krajowej "Błyskawica" - radiostacja nadająca podczas powstania warszawskiego, od 8 sierpnia 1944 do końca walk. Nadajnik zbudował Antoni Zębik (ps. "Biegły") w 1943. Jej sygnałem była melodia "Warszawianki".

Radio nadawało także, na falach średnich, kontynuując założenia Akcji N program dywersyjny skierowany do żołnierzy Wehrmachtu.
Podczas powstania nadawała także inna radiostacja foniczna - "Burza" skonstruowana przez Włodzimierza Markowskiego. Nadawała od 3 sierpnia z gmachu Poczty Głównej (plac Napoleona, dziś Powstańców Warszawy).



Replika radiostacji "Błyskawica" wykonana przez zespół krótkofalowców pod kierunkiem współtwórcy oryginału Antoniego Zębika "Biegłego" w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Replika w zasadzie nie różni się od oryginału. Twórcy zadbali o każdy detal, nawet o oryginalne stare gałki. Jedyną różnicą jest to, że współczesna "Błyskawica" nadaje w innym paśmie - 7,043 Mhz - ponieważ pasmo z czasów Powstania jest już zajęte przez (sic!) NATO.
Pierwsze słowa nadane na falach tej radiostacji, wypowiedziane przez Zbigniewa Świętochowskiego, brzmiały następująco:


Halo, tu mówi "Błyskawica"! Stacja nadawcza Armii Krajowej w Warszawie, na fali 32,8 oraz 52,1 m.
Duch Warszawy jest wspaniały. Wspaniałe są kobiety Warszawy.
Są wszędzie; na linii razem z żołnierzami lub jako sanitariuszki albo też łączniczki.
Nawet dzieci ożywione są cudownym duchem męstwa. Pozdrawiamy wszystkich wolność miłujących ludzi świata!
Żołnierzy Polski walczących we Włoszech i we Francji, polskich lotników i marynarzy.


• 1991 - runął maszt radiowy I programu Polskiego Radia w Konstantynowie...

...maszt radiowy nadajnika długofalowego, Programu I Polskiego Radia, znany również jako Maszt w Gąbinie, Warszawska Radiostacja Centralna w Gąbinie, Radiofoniczny Ośrodek Nadawczy w Konstantynowie i Radiowe Centrum Nadawcze w Konstantynowie. Najwyższa konstrukcja na świecie w latach 1974 - 1991 tj. do chwili jego zawalenia. Najwyższa konstrukcja w dziejach świata od momentu wybudowania do 19 maja 2008, kiedy to rekord ten został pobity przez Burj Dubai


Maszt w 1989 roku.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 23:59, 08 Sie 2009    Temat postu:

9 sierpnia:

Międzynarodowy Dzień Ludności Tubylczej na Świecie
- zostało ustanowione Rezolucją 49/214 z 23 grudnia 1994 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ każdego roku podczas Międzynarodowej Dekady Ludności Tubylczej na Świecie.

Obchody przypadają w rocznicę pierwszego spotkania - w 1992 roku - Grupy Roboczej ds. Ludności Tubylczej, utworzonej przez Podkomisję Narodów Zjednoczonych ds. Popierania i Ochrony Praw Człowieka.
W roku 2004 Zgromadzenie proklamowało Drugą Międzynarodową Dekadę. Celem tej dekady jest dalsze wzmacnianie międzynarodowej współpracy na rzecz rozwiązania problemów ludności w takich dziedzinach jak kultura, edukacja, zdrowie, prawa człowieka, ochrony środowiska i rozwoju gospodarczego i społecznego.

Obchody są okazją do podkreślenia różnorodności kultur tubylczych, tak bardzo wzbogacających rodzinę ludzką. Jest to szansa do zwrócenia uwagi na obecną sytuację ludności tubylczej na świecie, do uświadomienia sobie, jak wiele jeszcze trzeba zrobić, by poprawić warunki ich życia.

Zbyt długo pozbawiano ludność tubylczą ziemi, lekceważono lub wręcz niszczono jej kulturę, języki i zwyczaje. Ignorowano tradycyjną wiedzę i umiejętności korzystania z zasobów naturalnych. W niektórych regionach świata ludności tubylczej wręcz zagrażała zagłada.

Od wielu lat przedstawiciele ludności tubylczych występują na forum ONZ, zwracając uwagę na konieczność udzielenia im pomocy. Międzynarodowa Dekada Ludności Tubylczej na Świecie umożliwiła rozpoczęcie dialogu i współpracy z Organizacją Narodów Zjednoczonych. Zdecydowane działania na szczeblu regionalnym, krajowym i lokalnym powinny w przyszłości zaowocować zwiększeniem tej współpracy i służyć osiągnięciu Milenijnych Celów Rozwoju. Rządy, organizacje międzyrządowe i społeczeństwa obywatelskie powinny dołożyć wszelkich starań, by uwłasnowolnić ludność tubylczą i zapewnić jej udział w podejmowaniu decyzji wpływających na poprawę losu.

W Międzynarodowym Dniu Ludności Tubylczej na Świecie nie zapomnijmy o fundamentalnych zasadach Karty Narodów Zjednoczonych: pokoju, rozwoju i prawach człowieka. Potwierdźmy naszą determinację do solidarności z ludnością tubylczą, tak by wartości te dotyczyły również ludność tubylczą na świecie.




# 1662 - silne trzęsienie ziemi w Tatrach, w wyniku którego zginęło wiele osób, zniszczeniu uległ wówczas wierzchołek Sławkowskiego Szczytu.

# 1944 - rozpoczęła się bitwa pancerna pod Studziankami (trwała do 16 sierpnia) Pierwszej Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte i elementów 8 Armii Gwardyjskiej z elementami dwóch niemieckich dywizji pancernych i dywizją grenadierów. Celem Polaków była obrona przyczółka warecko-magnuszewskiego przed niemieckimi oddziałami. Bitwa zakończyła się zwycięstwem sił polsko-radzieckich.

Herb Studzianek Pancernych

# 1944 - 9. dzień powstania warszawskiego: ewakuacja tzw. dzielnicy rządowej wraz gubernatorem Fischerem.

# 2001 - uruchomiono pierwszą polską telewizję informacyjną: TVN24.


Ciekawostki ze świata:

1173 - rozpoczęto trwającą dwa stulecia budowę Krzywej Wieży w Pizie.

1945 - o godz. 11.01 czasu miejscowego bombowiec amerykański zrzucił drugą bombę atomową. Celem było japońskie miasto Nagasaki, gdzie zginęło 75 000 ludzi.


Grzyb po wybuchu bomby atomowej nad Nagasaki - 1945


Post został pochwalony 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 21:58, 09 Sie 2009    Temat postu:

10 sierpnia:

Wspomnienie Św. Wawrzyńca - patrona przewodników i ratowników górskich.


przesuniecie

Wawrzyniec z Rzymu - diakon i męczennik chrześcijański z III w (zm. 10 sierpnia 258).

Z jego życia znamy bardzo mało faktów. Prawdopodobnie pochodził z Hiszpanii. Tradycja mówi o jego męczeńskiej śmierci w Rzymie na via Tiburtina, na rozżarzonej do czerwoności kracie (ruszcie), która w ikonografii stanowi jego atrybut.
Niezwykłe okoliczności męczeństwa, sprawiły iż jego kult szybko się rozwijał już u schyłku starożytności. W średniowieczu był jednym z najpopularniejszych świętych. Kult Wawrzyńca był bardzo popularny m.in. terenach państwa Krzyżackiego.
Wawrzyniec był czczony jako patron ubogich, piekarzy, kucharzy, bibliotekarzy. Uważano, że chroni od pożarów i pomaga w chorobach reumatycznych i w poparzeniach. Według legendy miał schodzić co piątek do czyśćca, by wybawić choćby jedną duszę. Św. Wawrzyniec jest patronem niektórych miast np. Wodzisławia Śląskiego.


Dzień Przewodnika i Ratownika Górskiego
Co roku o tej porze szczyt Śnieżki zaludniają pielgrzymi z Polski, Czech i Niemiec, którzy przybywają na uroczystą mszę świętą poświęconą Św.Wawrzyńcowi.
Szczególnie uroczystą oprawę miała msza 10 sierpnia 2005r.
Wyjątkowość uroczystości podkreślił akt poświęcenia tablicy upamiętniającej Papieża Jana Pawła II z napisem NIE LĘKAJCIE SIĘ, która wmurowana została na symbolicznym cmentarzu przewodników górskich na prawym zboczu doliny Łomniczki. Zbocze to na prośbę i dzięki staraniom przewodników karkonoskich nazwano imieniem Jana Pawła II.


IMGW - [link widoczny dla zalogowanych].

Kaplica pod wezwaniem św. Wawrzyńca na Śnieżce-barokowa kaplica pod wezwaniem św. Wawrzyńca patrona przewodników. Kaplica pochodzi z XVII wieku. W latach 1824-1854 straciła ona swój charakter religijny, pełniąc przez ten okres rolę schroniska. Wygląd obiektu przez ponad 300 lat nie ulegał większym zmianom. Każdego roku w dniu 10 sierpnia, odprawiana jest w niej uroczysta msza święta.



* 1702 - wojna północna: wojska szwedzkie zajęły Kraków oraz Saksonię. ( Chociaż uzyskali poparcie polskiej szlachty, która zawiązała konfederację warszawską nie udało im się zająć całego kraju).

III wojna północna (wielka wojna północna) toczyła się w latach 1700-1721 pomiędzy Danią, Rosją, Saksonią, Prusami i Hanowerem (od 1715) z jednej strony a Szwecją z drugiej. Rzeczpospolita formalnie pozostawała neutralna aż do roku 1704, ale znaczna część walk toczyła się na jej terytorium i jej kosztem. Zakończyła się podpisaniem pokoju w Nystad, w wyniku którego wzrosło znaczenie Rosji, a Szwecja utraciła status europejskiego mocarstwa.

* 1848 - z dworca kolejowego przy ul. Gajowej w Poznaniu odjechał pierwszy pociąg do Stargardu Szczecińskiego. Podróż trwała 7 godz. 5 min.

* 1930 - w Warszawie otwarto stadion Legii.


[link widoczny dla zalogowanych]

* 1944 - 10. dzień powstania warszawskiego: BBC nadało ostrzeżenie we wszystkich językach europejskich pod adresem hitlerowców i osób pracujących w aparacie III Rzeszy.

* 1991 - powstała pierwsza katolicka rozgłośnia radiowa - Radio Fiat.

* 1992 - pożar Puszczy Noteckiej w Wielkopolsce - spłonęło 5 770 ha lasu.

Ciekawostki:

1500 - portugalski żeglarz Diogo Diaz odkrył Madagaskar.

1897r - niemiecki chemik Felix Hoffmann otrzymał w laboratorium kwas acetylosalicylowy, który wszedł do handlu jako lek przeciwbólowy "Aspiryna".


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Mania dnia Nie 22:02, 09 Sie 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 22:09, 10 Sie 2009    Temat postu:

11 sierpnia:

Wspomnienie św. Klary.
Ur. 1193 lub 1194, zm. 11 sierpnia 1253 - zakonnica, duchowa córka Franciszka z Asyżu, współzałożycielka klarysek, święta Kościoła katolickiego.

przesuniecieŚw. Klara z Asyżu

Św. Klara patronuje Asyżowi i Florencji, zakonowi klarysek i kapucynek, bieliźniarkom, hafciarkom oraz praczkom i osobom chorym na oczy. W roku 1956 ogłoszona została patronką radia,telewizji i malarzy.



* 1920 - Rada Obrony Państwa ustanowiła Krzyż Walecznych - polskie odznaczenie wojskowe.

Krzyż Walecznych został ustanowiony rozporządzeniem Rady Obrony Państwa z dnia 11 sierpnia 1920 roku „ ... celem nagrodzenia czynów męstwa i odwagi, wykazanych w boju ...” przez oficerów, podoficerów i szeregowców.
[link widoczny dla zalogowanych] - KW 1939 – 1945 (Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie) i KW w okresie 1943 – 1989r.


Rewers i awers KW.

* 1929 - w Ostrowcu Świętokrzyskim powstał Klub Sportowy Zakładów Ostrowieckich (KSZO).

przesunieciewprawo logo KSZO

Od 1945 do początku lat 60. XX wieku występował pod nazwą Stal Ostrowiec. Na początku 2004 roku został rozwiązany. W tym okresie zespół przez trzy sezony występował w I lidze (1997/98 i 2001-03) i 5,5 w II lidze (1995-97, 1998-2001 i runda jesienna sezonu 2003/04).

* 1944 - [link widoczny dla zalogowanych]: Niemcy opanowali Wolę i Ochotę.

* 1982 - do służby wcielono barkentynę szkolną ORP "Iskra".



ORP Iskra-okręt szkolny polskiej Marynarki Wojennej, trzymasztowa barkentyna projektu B79/II, druga w historii jednostka pływająca nosząca imię ORP "Iskra". Została wprowadzona do służby w 1982 roku i oznaczona numerem burtowym 253. Jest pierwszym okrętem pod banderą wojenną Polski, który opłynął dookoła kulę ziemską.

* 2000 - wystartowała stacja telewizyjna o profilu sportowym, należąca do grupy kanałów telewizji Polsat - Polsat Sport.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Kama




Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 640
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 57 razy
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 22:36, 10 Sie 2009    Temat postu:

11 sierpnia 3114 p.n.e. - wg Kalendarza Majów miał miejsce początek piątej (obecnej) epoki dziejów ludzkości.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 23:28, 11 Sie 2009    Temat postu:

12 sierpnia:

Międzynarodowy Dzień Młodzieży


W rezolucji 54/120 I z 17 grudnia 1999 roku Zgromadzenie Ogólne zaakceptowało wniosek światowej Konferencji Ministrów Odpowiedzialnych za Sprawy Młodzieży (Lizbona, 8-12 sierpnia 1998 roku) o proklamowanie Międzynarodowego Dnia Młodzieży. Zgromadzenie zaapelowało o wsparcie obchodów Dnia szeroką akcją informacyjną, która przybliży - zwłaszcza młodym ludziom - cele światowego Programu Działań na Rzecz Młodzieży do Roku 2000 i w Następnych Latach, uchwalonego przez Zgromadzenie Ogólne w 1995 roku (rezolucja 50/81).

Celem, dla którego poświęcono młodzieży specjalny dzień, była chęć uaktywnienia młodego pokolenia, zachęcenie go do działań na rzecz: rówieśników, społeczności lokalnej, wymiany poglądów oraz przedstawianie władzom pomysłów i sugestii dotyczących rozwiązywania kwestii i problemów młodych ludzi w danym kraju.
[link widoczny dla zalogowanych]

"Wy jesteście solą dla ziemi...
Wy jesteście światłem świata"
(Mt 5, 13-14)

Są również Światowe Dni Młodzieży - odbywające się co dwa-trzy lata spotkania młodych katolików, zapoczątkowane z inicjatywy Jana Pawła II w 1985 roku.W 2002 roku JP II po raz ostatni spotkał się z młodzieżą w dniach 23-28 lipca w Toronto w Kanadzie. W 2005 i 2008r. spotkanie odbyło się z Benedyktem XVI. Najbliższe Dni mają odbyć się w 2011r. 15-21 sierpnia w Madrycie w Hiszpanii.
Są to spotkania z papieżem, organizowane w formie religijnego festiwalu, skupiające młodych z całego świata, którzy chcą wspólnie spędzić czas i modlić się. Natomiast w pozostałych latach, w Niedzielę Palmową organizowane są lokalne Światowe Dni Młodzieży w każdej diecezji.


• 1308 - Lidzbark Warmiński (niem. Heilsberg, prus. Lēcbargs) otrzymał prawa miejskie.

Staropruska osada nosiła nazwę Lecbarg, skąd po polsku Licbarg albo Licbark, także Lidzbark. Przez długi czas Lidzbark nosił też nazwę niemiecką Heilsberg, nadaną mu pierwszy raz w dokumencie z 1260 r. Przypuszczalne pochodzenie nazwy:

* "Berg des Heils" – "góra święta" przy czym "święto" może wywodzić się od pogańskiego świętego dnia, który świętowano w pobliżu Pilnika na "Krzyżowej Górze"
* "Ellsbergas" – z pruskiego "Alle" (Łyna) i pruskiej wersji niemieckiego słowa "Burg" razem: "zamek na Łyną"

Później Lidzbark zaczął być nazywany Warmińskim, dla odróżnienia od Lidzbarka Welskiego.




• 1399 - bitwa nad Worsklą pomiędzy wojskami litewsko-ruskimi wspierającymi Tochtamysza w jego pretensjach do powrotu na tron Złotej Ordy pod wodzą wielkiego księcia Witolda a wojskami tatarskimi dowodzonymi przez Edygeja.
Witold i Tochtamysz wspierani byli przez wojska krzyżackie, polskie i mołdawskie.
Bitwa zakończyła się klęską wojsk Witolda. Zginęło wielu rycerzy, m.in. wojewoda krakowski Spytko II z Melsztyna, hospodar mołdawski Stefan I. Porażka ta przekreśliła plany podporządkowania Rusi Moskiewskiej przez Wielkie Księstwo Litewskie.


• 1569 - delegacja Rady Miasta Gdańska została uwięziona wyrokiem sądu sejmowego.

• 1654 - bitwa pod Szkłowem podczas wojny polsko-rosyjskiej 1654-1667.

• 1759 - III wojna śląska: bitwa pod Kunowicami podczas wojny siedmioletniej, pomiędzy wojskami króla Prus Fryderyka II (48 tys. żołnierzy i ok. 200 dział) a siłami sprzymierzonych wojsk austriacko-rosyjskich (41 tys. żołnierzy rosyjskich i 18,5 tys. austriackich oraz 248 dział) pod wodzą feldmarszałka Piotra Sałtykowa.


Bitwa pod Kunowicami, Alexander Evstafievich Kotzebue 1848 (mieszkal w Federacji Rosyjskiej).

• 1794 - insurekcja kościuszkowska: wojska rosyjskie zdobyły Wilno.

• 1896 - w Gdańsku wyruszyły pierwsze elektryczne tramwaje z Targu Siennego w kierunku Orunii i Siedlec z częstotliwością co 15 minut,.w kierunku Orunii i Siedlec.



• 1941 - w ZSRR wydano amnestię dla obywateli Polski przebywających w łagrach.

• 1944 - [link widoczny dla zalogowanych]: Winston Churchill po raz kolejny depeszował do Stalina pytając o pomoc dla walczących Polaków.

Ciekawostki:


# 1877 - Odkrycie księżyców Marsa
Asaph Hall, korzystając z teleskopu w obserwatorium marynarki wojennej USA zaobserwował koło Marsa bardzo słabo świecący (12,8 mag) obiekt, który zidentyfikował jako księżyc tej planety i któremu nadał imię Deimos,czyli trwoga – odpowiednią, jak mu się wydawało, dla obiektu krążącego wokół planety nazwanej imieniem rzymskiego boga wojny. Sześć dni później Asaph Hall dostrzegł drugiego – większego i jaśniejszego (11,6 mag) – satelitę Marsa, którego z kolei nazwał Fobos – czyli strach.

# 2000 - na dnie Morza Barentsa ponad 150 km od Murmańska na głębokości 108 m zatonął rosyjski atomowy okręt podwodny Kursk.
O tragedii rosyjskiego okrętu podwodnego o napędzie atomowym "Kursk" świat dowiedział się w poniedziałek, 14 sierpnia 2000 r. Tego dnia informację o wypadku, do jakiego doszło na Morzu Barentsa, podało dowództwo rosyjskiej północnej floty wojennej. Według rosyjskich wojskowych do katastrofy doszło poprzedniego dnia, tj. w niedzielę 13 VIII 2000 r.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 0:01, 13 Sie 2009    Temat postu:

Od 13 sierpnia 1992 roku światowa organizacja Klub Leworęcznych, której siedziba znajduje się w Wielkiej Brytanii,organizuje nietypowe święto,jakim jest Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych.
W Polsce ten Dzień obchodzony jest po raz czwarty.

[link widoczny dla zalogowanych]

Co roku osoby leworęczne mają swój zlot organizowany w londyńskiej dzielnicy Soho. W tej też dzielnicy przy Brewer Street 57 przez wiele lat działał sklep dla leworęcznych, w którym można było kupić przedmioty codziennego użytku - od nożyczek po otwieracz do puszek i klawiaturę do komputera.

przesuniecie

Można poczytać i coś wybrać dla siebie korzystając ze stronki [link widoczny dla zalogowanych] lub [link widoczny dla zalogowanych].


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 8:19, 13 Sie 2009    Temat postu:

A przed laty 13 sierpnia...

* 1772 - Rosjanie zdobyli Jasną Górę w czasie konfederacji barskiej. Zdarzenie to jest przyjmowane za koniec walk.


Kazimierz Pułaski pod Częstochową, obraz Józefa Chełmońskiego

W okresie od 10 września 1770 do 18 sierpnia 1772 członkowie konfederacji barskiej, w tym do maja 1772 pod wodzą Kazimierza Pułaskiego, skutecznie bronili klasztoru przed wojskami rosyjskimi. Jednak, gdy w sierpniu 1772 roku konfederacja upadła, król Stanisław August Poniatowski ogłosił kapitulację Jasnej Góry i oddał ją w ręce Rosjan. Alojzy Fryderyk von Brühl utworzył korpus inżynierów, który w 1783 r. częściowo przebudował twierdzę jasnogórską.


* 1920 - wojna polsko-bolszewicka: armia rosyjska pod wodzą Michaiła Tuchaczewskiego uderzyła na Warszawę.

Bitwa warszawska (nazywana też cudem nad Wisłą) – [link widoczny dla zalogowanych] w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Uznana za 18. na liście przełomowych bitew w historii świata, zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i nie rozprzestrzenieniu się rewolucji komunistycznej na Europę Zachodnią.

Autorem planu bitwy warszawskiej był Szef Sztabu Generalnego WP gen. Tadeusz Rozwadowski. Kluczową rolę odegrał manewr Wojska Polskiego oskrzydlający Armię Czerwoną przeprowadzony przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego, wyprowadzony znad Wieprza 16 sierpnia, przy jednoczesnym związaniu głównych sił bolszewickich na przedpolach Warszawy.


* 1923 - do Gdyni zawinął pierwszy oceaniczny statek – francuski "SS Kentucky"- niewielki parowy statek pasażerski.
Na skutek strajku dokerów gdańskich 13 sierpnia 1923r. do prowizorycznego portu w Gdyni przybił Kentucky, zapoczątkowując razem z Pologne, stałe połączenie z Hawrem, głównie dla emigrantów polskich i niemieckich.

* 1936 - w związku z podjęciem decyzji o budowie kolejki linowej na Kasprowy Wierch w Tatrach do dymisji podała się cała ówczesna Państwowa Rada Ochrony Przyrody wraz z prof. Władysławem Szaferem.Była to pierwsza inwestycja tego typu w Polsce, a sześćdziesiąta na świecie.

Dymisja nie została przyjęta. Budowa kolejki pociągnęła za sobą kolejne inwestycje: obserwatorium na Kasprowym Wierchu, ceprostradę (znad Morskiego Oka na Szpiglasową Przełęcz), hotel na Kalatówkach.

* 1944 - [link widoczny dla zalogowanych]: natarcie powstańców na Hale Mirowskie w celu przebicia łączności ze Starym Miastem.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Kama




Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 640
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 57 razy
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 10:34, 13 Sie 2009    Temat postu:

13 sierpnia urodziła się Tania. (proszono mnie abym to dopisała do kalendarium ) Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 22:58, 13 Sie 2009    Temat postu:

Kamo-jesteś/cie niesamowita. Surprised Chociaż z drugiej strony ja również kwalifikuję się do wydarzeń sprzed lat,a w zasadzie z ubiegłego wieku. Laughing

14 sierpnia:

Dzień Energetyka
święto branży energetycznej.

W Polsce Dzień Energetyka ustanowiono w roku 1956 i obchodzony był do roku 1972 dnia 1 września. Ustanowienie tego święta poprzedziła Karta Energetyka. Na mocy Uchwały Rady Ministrów z kwietnia 1973 r. w sprawie obchodów uroczystości branżowych, zakładowych i regionalnych, Dzień Energetyka w okresie od 1973 do 1990 był obchodzony w pierwszą niedzielę września.

W 1991 patronem energetyków ogłoszono św. Maksymiliana Kolbe, z zamiłowania elektryka, który zginął męczeńsko w obozie koncentracyjnym 14 sierpnia 1941 roku. Data ta została przyjęta jako Dzień Energetyka i obowiązuje do dziś.



* 1018 - Bolesław Chrobry zdobył Kijów podczas Wyprawy kijowskiej.

* 1344 - Działdowo (miasto i gmina w województwie warmińsko-mazurskim) otrzymało prawa miejskie od Rudolfa Köninga.

Osada została założona w początkach XIV w. przez zakon krzyżacki po odebraniu ziem Sasinom. Pół wieku później Krzyżacy niedaleko rzeki Wkra (zwanej w państwie zakonu krzyżackiego Nida) i rodzącej się osady rozpoczęli budowę zamku warownego (budowę zakończono w 1391 roku), zaś wielki mistrz zakonu Ludolf König nadał jej prawa miejskie w przeddzień Święta Najświętszej Maryi Panny, czyli 14 sierpnia 1344 roku i nazwę Soldov.

* 1385 - w Krewie podpisano akt unii między Polską a Wielkim Księstwem Litewskim.


Malowidło upamiętniające Unię w Krewie

* 1409 - Król Władysław Jagiełło otrzymał w Korczynie pismo z wypowiedzeniem wojny przez Krzyżaków.

* 1914 - wielki książę Mikołaj Mikołajewicz wydał manifest, zawierający obietnicę zjednoczenia pod berłem cara po zakończeniu wojny ziem polskich z trzech zaborów i nadania im autonomii.

* 1941 - zmarł Święty Maksymilian Maria Kolbe, właśc. Rajmund Kolbe (ur. 8 stycznia 1894 w Zduńskiej Woli, zm. 14 sierpnia 1941 w obozie koncentracyjnym Auschwitz) – polski franciszkanin konwentualny, święty Kościoła katolickiego.w obozie - patron energetyków.



* 1941 - rząd polski zawarł umowę z ZSRR dotyczącą tworzenia polskiej armii na wschodzie (Armia Andersa).

* 1944 - [link widoczny dla zalogowanych]: najcięższe walki toczyły się na Starym Mieście.

* 1980 - rozpoczęły się strajki na Wybrzeżu. Stanęła Stocznia Gdańska.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 21:53, 14 Sie 2009    Temat postu:

15 sierpnia:

Święto Wojska Polskiego
- święto państwowe Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Wprowadzone ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r., obowiązującą od 13 sierpnia 1992 r. Święto to przypada w dzień ustawowo wolny od pracy, ponieważ 15 sierpnia jest również liturgicznym świętem Wniebowzięcia Matki Bożej, dla którego ustawodawca wprowadził wolne.


15 sierpnia 1966 - zmarł w Harrison koło Nowego Jorku,Jan Kiepura, polski śpiewak operowy (tenor) i aktor pochodzenia żydowskiego (ur. 16.05.1902 w Sosnowcu).

przesuniecie Arrow
Jan Kiepura - "Brunetki, blondynki" (1935)

Jan Kiepura cieszył się prawdopodobnie największą międzynarodową sławą i popularnością spośród polskich śpiewaków okresu międzywojennego, odnosząc sukcesy na scenach czołowych teatrów świata, jak również w salach koncertowych i na ekranie kinowym. Za pieniądze zarobione na scenach świata w okresie międzywojennym, wybudował w Krynicy-Zdroju willę "Patria", kosztującą trzy miliony dolarów – miejsce kręcenia kilku filmów pod koniec lat 30. Od 1967 corocznie odbywa się w Krynicy-Zdroju Europejski Festiwal im. Jana Kiepury (dawniej: Festiwal Arii i Pieśni im. Jana Kiepury). Wystąpił w dwunastu filmach muzycznych, polskich i zagranicznych (m.in. O czym się nie myśli (1926), Neapol, śpiewające miasto (1930), Zdobyć cię muszę (1933).


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 22:19, 14 Sie 2009    Temat postu:

O raju,ale tego dnia wydarzeń przed laty było. Shocked
W telegraficznym skrócie:


15 sierpnia:

# 1317 - Władysław Łokietek nadał Lublinowi prawa miejskie oparte na prawie magdeburskim.

# 1457 - Gdańskie okręty kaperskie zwyciężyły przeważającą eskadrę duńsko-inflancką.

# 1887 - w Kalwarii Zebrzydowskiej ukoronowano obraz Matki Bożej czczonej w tamtejszym klasztorze oo. bernardynów.

# 1906 - Organizacja Bojowa PPS przeprowadziła akcję "Krwawa środa" (skoordynowana akcja Organizacji Bojowej PPS przeciwko okupacyjnym władzom rosyjskim w Królestwie Polskim).

# 1917 - powstał Komitet Narodowy Polski.

# 1918 - poświęcenie mariawickiej Świątyni Miłosierdzia i Miłości w Płocku.

# 1919 - w Mysłowicach Niemcy dokonali masakry polskich górników, ich żon i dziecka, co doprowadziło do wybuchu I powstania śląskiego.

# 1920 - podczas bitwy warszawskiej polskim oddziałom udało się powstrzymać ofensywę bolszewicką.

# 1930 - w Łodzi odsłonięto pomnik ku czci ks. Ignacego Skorupki (ksiądz wyznania rzymskokatolickiego).14 sierpnia 1920 roku zginął w walkach z bolszewikami.

[link widoczny dla zalogowanych]
Ze strony allegro.pl-użytkownik:kubaw1980

# 1937 - Stronnictwo Ludowe proklamowało strajk chłopski.

# 1940 - do obozu Auschwitz przywieziono pierwszy transport więźniów z Warszawy. Było w nim 513 więźniów z Pawiaka oraz 1 153 schwytanych w łapankach ulicznych.

# 1943 - Krajowa Reprezentacja Polityczna ogłosiła deklarację programową.

# 1944 - 15. dzień powstania warszawskiego (1 sierpnia-3 października): uroczystości związane z rocznicą Cudu nad Wisłą, świętem Matki Boskiej Zielnej i Żołnierza Polskiego.

# 1993 - Polsat - pierwsza polska telewizja komercyjna - rozpoczęła nadawanie własnego serwisu informacyjnego Informacje.

# 2000 - oficjalnie uruchomiono pierwszy polski komunikator internetowy - Gadu-Gadu.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 23:34, 15 Sie 2009    Temat postu:

16 sierpnia:

1958 - urodziła się Madonna (właśc. Madonna Louise Veronica Ciccone), amerykańska piosenkarka i aktorka włoskiego pochodzenia, jedna z najbardziej znaczących kobiet w świecie muzyki, nazywana "Królową Popu".

W 1983 roku Madonna wydała swój pierwszy album studyjny zatytułowany Madonna. Od tego momentu do dzisiaj piosenkarka utrzymuje się na szczytach list przebojów, nagrywa utwory w wielu gatunkach muzycznych i przybiera różne wizerunki. Artystka słynie z kontrowersyjnych zachowań. Jest laureatką 7 nagród Grammy.

Według Księgi Rekordów Guinnessa, wydanej w 2007 roku, Madonna jest najlepiej zarabiającą piosenkarką w historii muzyki pop. Madonna jest także rekordzistką w kategorii najbardziej dochodowej kobiecej trasy koncertowej wszech czasów (The Confessions Tour). W 2008 roku trasa The Sticky & Sweet Tour pobiła ten rekord, zarabiając 281,6 mln dolarów. 10 marca 2008 roku artystka została włączona do słynnej Rock and Roll Hall of Fame.



1914 - w Krakowie powstał Naczelny Komitet Narodowy.

1919 - wybuchło I powstanie śląskie.

1920 - rozpoczęła się ofensywa znad Wieprza w wojnie polsko-bolszewickiej.

1943 - hitlerowcy rozpoczęli ostateczną likwidację getta żydowskiego w Białymstoku. W getcie wybuchł bunt.

1944 - 16. dzień powstania warszawskiego: niemieckie radio Berlin nadaje - po raz kolejny - fałszywą informację, jakoby powstanie zostało "zlikwidowane".

1944 - napad UPA na Muczne.

1945 - Polska podpisała układ z ZSRR ostatecznie regulujący kształt granicy wschodniej.

1980 - sierpień 1980: w Gdańsku powstał Międzyzakładowy Komitet Strajkowy z Lechem Wałęsą na czele.

1991 - zakończyła się czwarta pielgrzymka Jana Pawła II do Polski.

2002 - rozpoczęła się VIII pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Kama




Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 640
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 57 razy
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 13:09, 16 Sie 2009    Temat postu:



[link widoczny dla zalogowanych]

"W nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 r. z obozu w Piotrowicach wyruszyła 40-osobowa grupa powstańców z Maksymilianem Iksalem na czele. Po krótkim marszu dotarła ona do folwarku w Gołkowicach, gdzie stacjonował oddział Grenzschutzu. Powstańcy podzieleni na trzy grupy, okrążyli dwór i placówki niemieckie, a następnie ruszyli do szturmu. Wróg jednak nie dał się zaskoczyć. Wywiązała się walka. Powstańcy byli nieźle uzbrojeni i z furią nacierali. Po zbliżeniu się do stanowisk wroga użyli granatów ręcznych. Krótkotrwały bój zakończył się sukcesem oddziału Iksala. Niemcy poddali się. Zginęło dwóch powstańców: Franciszek Panus i Franciszek Sernik oraz 6 Niemców. Jeńców wziętych do niewoli odstawili powstańcy do Cieszyna. ..."


[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 16:35, 16 Sie 2009    Temat postu:

Dzisiaj wspomnienie świętego Rocha,który zmarł 16 sierpnia 1327 roku (spotykana jest także w literaturze data śmierci na 1377 lub 1378).


Figura Świętego Rocha w Lipnikach

W Polsce św. Roch był czczony już w XV wieku,przede wszystkim jako patron chroniący od zarazy, stąd w epoce staropolskiej były mu poświęcone liczne ołtarze, figury i kapliczki. Opiekun zwierząt domowych. Patron Centrum Rehabilitacji w Łomży. Atrybutami Świętego są: anioł, pies trzymający w pysku chleb, torba pielgrzyma.



Ciekawostki:

- W roku 1983 powstał rezerwat przyrody [link widoczny dla zalogowanych] znajdujący się na terenie gminy Krasnobród w województwie lubelskim (Roztocze Środkowe).



- Relikwie św. Rocha trafiły do Osieka
10.05.2002
Ks. Zdzisław Ossowski podczas nabożeństwa powitalnego z okazji sprowadzenia relikwii. Na ołtarzu stoi relikwiarz ze szczątkami świętego. Fot. Rafał Kosecki

Relikwie świętego Rocha zostały sprowadzone z Wenecji do osieckiej parafii. Kość nogi oraz płótno, w które zawinięte zostało po śmierci ciało świętego zostały umieszczone w specjalnym relikwiarzu.
[link widoczny dla zalogowanych]

- Święty Roch - patron Kociewia?
14.06.2002
Czy święty Roch zostanie patronem całego Kociewia? Coraz częściej można spotkać się z takimi opiniami. W maju do parafii pod jego wezwaniem w Osieku sprowadzono z Wenecji relikwie tego świętego.
[link widoczny dla zalogowanych]


- W roku 2002 założona została [link widoczny dla zalogowanych] w Rzeszowie.



Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Mania dnia Nie 23:12, 16 Sie 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 23:34, 16 Sie 2009    Temat postu:

17 sierpnia:

* 1877 - oddano do użytku Kolej Nadwiślańską.

Droga Żelazna Nadwiślańska (Привислинские железные дороги) prowadziła od wówczas nadgranicznego miasta Mława przez Warszawę, Lublin i Chełm do Kowla. Linia liczyła 522 km szerokiego toru, w roku 1887 pracowało na niej 2364 pracowników.


Zabytkowy dworzec główny PKP w Lublinie z 1877 roku

* 1920 - wojna polsko-bolszewicka: bitwa pod Zadwórzem.


Stanisław Batowski Kaczor - Bój pod Zadwórzem

* 1920 - Plebiscyt na Górnym Śląsku: nacjonaliści niemieccy zamordowali w Katowicach polskiego lekarza Andrzeja Mielęckiego.

* 1940 - zniszczenie przez hitlerowców pomnika Adama Mickiewicza w Krakowie.


Zniszczenie Pomnika Adama Mickiewicza w Krakowie przez hitlerowców dnia 17 sierpnia 1940 r


17 października 2008 (Wikipedia).

* 1944 - 17. dzień powstania warszawskiego: walki w rejonie Śródmieścia.

* 1988 - po raz pierwszy Polska uzyskała połączenie internetowe ze światem, łączem 9600 bps do Kopenhagi.

* 1991 - Rafał Pietrak z Uniwersytetu Warszawskiego po raz pierwszy nawiązał łączność w oparciu o protokół IP z pracownikiem Uniwersytetu Kopenhaskiego Janem Sorensenem. Data uznawana za symboliczny dzień narodzin polskiego Internetu.

* 2002 - papież Jan Paweł II dokonał konsekracji Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.
Więcej na [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 23:23, 17 Sie 2009    Temat postu:

18 sierpnia:

Międzynarodowy Dzień Latarnii Morskiej


Latarnie morskie nie stanowią jeszcze reliktu przeszłości, ale powoli zaczyna się zmieniać ich przeznaczenie. Przez wieki ich podstawowym zadaniem było wskazywanie statkom bezpiecznej drogi do portu przeznaczenia. Obecnie, w dobie coraz większej automatyzacji, komputer dotarł także na mostek kapitański. Latarnie nie przestały być potrzebne, ale marynarze przestali z nich korzystać. Wystarcza im urządzenie nawigacji satelitarnej, dzięki któremu znają pozycję nawigacyjną statku niezależnie od pory dnia i pogody. A więc co dalej z przyszłością latarń, zwanych po kaszubsku blizami? Zainteresowali się nimi turyści. Dziesiątki organizacji na świecie remontuje i uatrakcyjnia swoje latarnie, chcąc zachęcić do ich zwiedzania. Zorganizowano „Światowy Dzień Latarnika”, który obchodzimy również w Polsce, już od kilku lat, zawsze w trzecią niedzielę sierpnia. Organizatorzy ruchu turystycznego w Polsce postanowili także włączyć się do tej akcji. Wprowadzamy w tym celu, od bieżącego sezonu turystycznego (?), dla wszystkich, którzy odwiedzą latarnie, możliwość zdobycia Odznaki Turystycznej [link widoczny dla zalogowanych]

Są to latarnie o nazwach: Świnoujście, Niechorze, Kołobrzeg, Gąski, Darłowo, Jarosławiec, Ustka, Czołpino, Stilo, Rozewie, Hel, Gdańsk Nowy Port i Krynica Morska.


[link widoczny dla zalogowanych]


Przedwojenna pocztówka pokazująca latarnię wraz z budynkiem mieszkalnym latarników


Stara pocztówka ukazująca helską latarnię z lat 1929-1939

[link widoczny dla zalogowanych].


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 18:54, 18 Sie 2009    Temat postu:

18 sierpnia przed laty:

* 1587 - Saul Wahl (Saul Katzenellenbogen; 1541-1617) – rabin litewski,rzekomo wybrany na króla Polski.

W czasie bezkrólewia po śmierci Stefana Batorego w 1586, niezdecydowana szlachta długo nie mogła wybrać jego następcy. Wobec podwójnej elekcji Maksymiliana Habsburga i Zygmunta III Wazy - w końcu miano skorzystać z powołania króla tymczasowego (rex pro tempore), którą to godność miano zaproponować Radziwiłłowi. Ten jednak odmówił, ale wysunął kandydaturę Saula.

W 1587, wśród powszechnego entuzjazmu, został okrzyknięty w Lublinie królem Saul Wahl (wahl - niem. wybór) przez szlachtę. Jego panowanie miało trwać tylko jedną noc, miał wtedy wydać wiele nowych praw i przywilejów poprawiających położenie Żydów w Polsce.


* 1655 - potop szwedzki: Janusz Radziwiłł i Bogusław Radziwiłł poddali Wielkie Księstwo Litewskie królowi szwedzkiemu Karolowi X Gustawowi.

* 1772 - konfederaci barscy poddali twierdzę Jasna Góra wojskom rosyjskim.

* 1919 - I powstanie śląskie: zwycięska dla Polaków bitwa pod Godowem.

* 1925 - Spółka Polskie Radio otrzymała monopolistyczną koncesję na eksploatację radiofonii w Polsce.

* 1944 - 18. dzień powstania warszawskiego: walki wokół terenu Politechniki, nadal będącej w rękach powstańców.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 23:02, 18 Sie 2009    Temat postu:

19 sierpnia:

* 1557 – Polska wypowiedziała wojnę zakonowi kawalerów mieczowych.


Herb zakonu przesunieciewprawoKawaler mieczowy (ok. 1250 r.)

Zakon kawalerów mieczowych-zakon liwoński, kawalerowie mieczowi, rycerze Chrystusowi, rycerze mieczowi - niemiecki zakon rycerski w Inflantach (Łotwa i Estonia), w Rydze na Łotwie założony przez biskupa ryskiego Alberta von Buxhövdena w 1202 r. w oparciu o regułę templariuszy dla obrony i rozszerzania swojej diecezji.

Od początku starali się wyzwolić z zależności biskupiej. W 1218 r. biskup Albert wezwał na pomoc Duńczyków, króla Waldemara II, który przeszedł na stronę zakonu, zajmując północną Estonię.



Hołd inflanckiej gałęzi zakonu krzyżackiego przed Zygmuntem II Augustem w Poswolu 1557, obraz Maurycego Gottlieba

* 1587 – Zygmunt III Waza wybrany królem Polski.

* 1908 – powstał wielosekcyjny Łódzki Klub Sportowy pod nazwą Łodzianka (ŁKS-Łódź).

przesuniecie Logo ŁKS-Łódź

* 1920 – w nocy z 19 na 20 sierpnia rozpoczęło się II powstanie śląskie.

* 1944 – 19. dzień powstania warszawskiego: generalne natarcie grupy Reinefartha na Stare Miasto, w którym wzięło udział 10 batalionów piechoty i 2 bataliony saperów wspieranych 9 czołgami Tygrys, 20 działami szturmowymi, moździerzem kalibru 600 mm i 50 goliatami, pluton wspierany przez ogień z pociągu pancernego znajdującego się w okolicy Dworca Gdańskiego.

* 1950 – walka między oddziałem Adama Kusza "Adam", "Garbaty", "Kłos" a grupą operacyjną UB-KBW, stoczona na Tułowych Górach (Lasy Janowskie).

* 1956 – Legia wygrała na Łazienkowskiej z Wisłą 12:0.

* 1980 – pomiędzy Otłoczynem a Brzozą na linii Kutno – Toruń doszło do katastrofy kolejowej (czołowe zderzenie pociągów osobowego i towarowego), która pochłonęła 67 ofiar śmiertelnych. 64 osoby zostały ranne.

* 2002 – zakończyła się VIII pielgrzymka Jana Pawła II do Polski.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 21:35, 19 Sie 2009    Temat postu:

20 sierpnia:

Wspomnienie św. Bernarda
, opata, doktora Kościoła.

20 sierpnia 1845 – urodził się Adam Chmielowski (zm.1916), polski malarz, uczestnik powstania styczniowego (1863–1864) – polskie powstanie narodowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu, ogłoszone manifestem 22 stycznia 1863 wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy).



Adam Hilary Bernard Chmielowski
h. Jastrzębiec, święty Albert Chmielowski, święty Brat Albert polski zakonnik, założyciel zgromadzenia albertynów, artysta, malarz. Znany z pełnej poświęcenia pracy dla biednych i bezdomnych, został ogłoszony świętym Kościoła katolickiego.
W dniu 22 czerwca 1983 roku, podczas mszy św. na krakowskich Błoniach papież Jan Paweł II ogłosił Brata Alberta Chmielowskiego błogosławionym, a następnie 12 listopada 1989 roku, podczas kanonizacji w Rzymie – świętym. Jego doczesne szczątki znajdują się obecnie pod ołtarzem w kościele Ecce Homo (od 1997 r. – sanktuarium) na Prądniku Czerwonym w Krakowie.


Obraz „Cmentarz włoski” jeden z najwyżej cenionych obrazów artysty, eksponowany w Galerii Sztuki Polskiej w krakowskich Sukiennicach.

Dorobek Adama Chmielowskiego to 61 obrazów olejnych, 22 akwarele i 15 rysunków. Do najbardziej znanych prac należą m.in. Po pojedynku, Cmentarz, Dama z listem, Zachód słońca.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 22:07, 19 Sie 2009    Temat postu:

20 sierpnia przed laty:

* 1920 – wybuchło II powstanie śląskie – wystąpienie zbrojne trwające od 19/20 sierpnia do 25 sierpnia 1920, mające na celu usunięcie z obszaru plebiscytowego niemieckich organów bezpieczeństwa oraz utworzenie mieszanej policji polsko-niemieckiej opartej na zasadzie parytetu. II powstanie śląskie to jedna z czterech zakończonych sukcesem polskich insurekcji.


Pomnik Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim.

• 1943 - akcja pod Sieczychami w której zginął „Zośka”

• 1943 - zginął w w/w akcji Tadeusz Zawadzki, "Zośka" (24 stycznia 1921 - 20 sierpnia 1943).Przybrane nazwisko: Tadeusz Zieliński, ps. Kajman, Kotwicki, Lech Pomarańczowy, Tadeusz, Zośka - wybitny instruktor harcerski, harcmistrz, podporucznik AK, bohater książki Aleksandra Kamińskiego "Kamienie na szaniec".



Podczas swojego krótkiego życia został odznaczony:
--Krzyżem Walecznych:
• po raz pierwszy: 3 kwietnia 1943 za Akcję pod Arsenałem
• po raz drugi: za akcję w Sieczychach (pośmiertnie - wrzesień 1943)
--Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari V klasy
• za akcję pod Celestynowem.


* 1944 - 20. dzień powstania warszawskiego: zdobycie budynku PAST-y przy ul. Zielnej przez oddziały powstańcze. Wzięto do niewoli 76 żołnierzy niemieckich spośród załogi składającej się ze 112 osób, natomiast 21 zginęło.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 23:04, 20 Sie 2009    Temat postu:

21 sierpnia:

* 1811 - w Reszlu (niem. Rößel, wcześniej Rössel, prus. Rēslis – miasto w woj. warmińsko-mazurskim) została spalona na stosie ostatnia europejska czarownica Barbara Zdunk.

Barbara Zdunk (1769-1811)- etniczna Polka, domniemana podpalaczka i czarownica mieszkająca w mieście Reszel[1], obecnie Polska, które w latach 1772-1945 było częścią Prus. Jest często uważana za ostatnią kobietę, na której dokonano egzekucji za uprawianie czarów w Europie.

* 1944 - 21. dzień powstania warszawskiego: Natarcie oddziałów żoliborskich i siedmiuset żołnierzy Grupy AK Kampinos w celu nawiązania połączenia Żoliborza ze Starym Miastem.

* 1944 - pierwsza po 1939 roku regularna bitwa pod Surkontami (biał. Сурконты) pomiędzy oddziałami Armii Krajowej i Armii Czerwonej. W jej trakcie zginął m. in. ppłk Maciej Kalenkiewicz.
8 września 1991 r. miała miejsce oficjalna uroczystość otwarcia cmentarza żołnierzy Armii Krajowej.
[link widoczny dla zalogowanych]


Obecny widok cmentarza żołnierzy Armii Krajowej w Surkontach.



Surkonty. Obelisk z krzyżem i tablicą pamiątkową następującej treści: ŻOŁNIERZOM ARMII KRAJOWEJ/ OKRĘGÓW „NÓW" I „ WIANO "/ POLEGŁYM ZA POLSKĘ/ POD SURKONTAMI 21 VIII 1944 R. I W PODDUBICZACH 19 VIII 1944 R.


* 1972 - Produkcję samochodu Syrena przeniesiono z Warszawy do Fabryki Samochodów Małolitrażowych (FSM) w Bielsku-Białej.



* 2007 - Najtragiczniejszy dzień w dziejach żeglugi na wodach Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Wiatr wiał z prędkością ok. 130 km/h (12 stopień w skali Beauforta). Zginęło 12 osób.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Mania dnia Czw 23:05, 20 Sie 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
anowi




Dołączył: 25 Maj 2008
Posty: 5758
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 525 razy
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 16:06, 21 Sie 2009    Temat postu:

21 sierpnia 1677 - podpisano traktat polsko-szwedzki w Gdańsku, w którym strona polska zobowiązała się wesprzeć Szwedów w wojnie z Brandenburgią, w zamian za prawa Sobieskiego i jego rodziny do Prus Książęcych. Plany te były zwalczane rękami hojnie opłacanych przez Brandenburgię i Prusy magnatów oraz papiestwo i co za tym idzie powiązany z nim kler polski. Szlachta nie widziała nad Bałtykiem żadnych możliwych zysków a Turcja, mimo nacisków Francji, nie chciała zwrócić zagarniętych terenów. W tej sytuacji Sobieski musiał rozpocząć wojny z Turcją.





Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu    Forum www.anowi.fora.pl Strona Główna -> trochę historii Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
Strona 3 z 8

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Arthur Theme
Regulamin