www.anowi.fora.pl www.anowi.fora.pl
www.anowi.fora.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  RejestracjaRejestracja  ProfilProfil  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  GalerieGalerie  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości  ZalogujZaloguj 

Wydarzenia w Polsce i nie tylko - cz.2 / od 8.czerwca
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
 
Odpowiedz do tematu    Forum www.anowi.fora.pl Strona Główna -> trochę historii
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 22:34, 21 Sie 2009    Temat postu:

Iwonko-dzięki za dodatkowe informacje. Smile

# 19 sierpnia 1966 - zmarł kapitan Tadeusz Meissner - dawny dowódca SS Warszawy i MS Batorego

22 sierpnia:

1864
- podpisano konwencję w sprawie polepszenia losu rannych żołnierzy podczas konfliktów zbrojnych (pierwsza konwencja genewska). Powstał Czerwony Krzyż.


Oryginał pierwszej konwencji genewskiej (1864) przechowywany w Muzeum Czerwonego Krzyża w Genewie.

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (ang. International Red Cross and Red Crescent Movement) otrzymał obecną nazwę w 1880 po przyjęciu jako znaku rozpoznawczego dla sanitariuszy i szpitali polowych odwrotnych barw sztandaru Szwajcarii (czerwony krzyż na białym tle).


[link widoczny dla zalogowanych]
Flaga Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża.


* 1531 - armia polska pokonała siły mołdawskie w bitwie pod Obertynem (obecnie osiedle typu miejskiego na Ukrainie).

Bitwa pod Obertynem – bitwa rozegrana 22 sierpnia 1531 niedaleko wioski Obertyn pomiędzy wojskami polskimi pod dowództwem hetmana wielkiego koronnego Jana Amora Tarnowskiego, a armią mołdawską, na której czele stał władca Mołdawii Piotr Raresz, zwany Petryłą. Bitwa zakończyła się całkowitym zwycięstwem Polaków nad wojskami hospodara i zdecydowała o zakończeniu konfliktu o Pokucie ((ukr. Покуття, rum. Pocuţia – kraina historyczna Rusi, leżąca nad górnym Prutem, na terenie dzisiejszej Ukrainy), a tym samym o końcu marzeń Raresza o mołdawskiej potędze. Pośrednim skutkiem kampanii pokuckiej Raresza była utrata przez hospodarstwo mołdawskie resztek pozorów niezależnej od Turcji państwowości.

Pokucia została ponownie przyłączona do Polski (wcześniej już,bo w 1349r. przyłączona została do Polski przez Kazimierza Wielkiego wraz z Rusią Halicką).W 1772, po I rozbiorze Polski Pokucie znalazło się pod panowaniem austriackim, po odzyskaniu niepodległości w 1918 wróciło do Polski. Od aneksji 17 września 1939 w granicach ZSRR, a po 1991 Ukrainy.


* 1649 - Powstanie Chmielnickiego (1648-1655)-powstanie kozactwa i chłopstwa ukraińskiego pod przywództwem hetmana kozackiego Bohdana Chmielnickiego przeciwko szlachcie polskiej) zakończyło się oblężenie Zbaraża (ukr. Збараж - miasto rejonowe w zachodniej Ukrainie w obwodzie tarnopolskim).


Bohdan Chmielnicki i Tuhaj Bej pod Lwowem (na obłoku św. Jan z Dukli), obraz Jana Matejki

* 1849 - pierwszy atak z powietrza w historii świata. Wojska austriackie za pomocą balonów zbombardowały Wenecję podczas walk mieszkańców o niepodległość.

* 1935 - przekazanie polskiemu armatorowi GAL MS Piłsudskiego - pierwszego polskiego transatlantyku.

* 1944 - 22.dzień powstania warszawskiego: strata Arsenału przy Placu Bankowym przez polskie oddziały.

* 1945 - powstało Polskie Stronnictwo Ludowe.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Mania dnia Pią 22:44, 21 Sie 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 7:58, 22 Sie 2009    Temat postu:

22 sierpnia przypada Dzień Pracownika Ochrony – wielu nawet nie wie, że jest takie święto.
W necie również b.mało informacji nt.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 0:07, 23 Sie 2009    Temat postu:

23 sierpnia:

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Handlu Niewolnikami i jego Zniesieniu
wyznaczony przez UNESCO (Organizację Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury) 29 lipca, 1998r.

Data jest znacząca, ponieważ w nocy z 22 sierpnia do 23 sierpnia, 1791 na wyspie Saint Domingue (obecnie znany jako Haiti), rozpoczęło się powstanie, które były głównym czynnikiem wpływającym na zniesienie handlu niewolnikami .

Francja 4 lutego 1794 roku jako pierwsza formalnie zakazała niewolnictwa, jednakże w 1802 roku Napoleon Bonaparte przywrócił je. Postanowienia kongresu wiedeńskiego z 1815 roku zakazywało handlu niewolnikami, lecz nadal wolno było ich posiadać. Całkowity zakaz niewolnictwa, dotyczący także kolonii, pierwsza wprowadziła Wielka Brytania 25 marca 1807. W 1862 roku w Stanach Zjednoczonych Lincoln ogłosił akt o zniesieniu niewolnictwa (najpierw w zbuntowanych stanach, 3 lata później na pozostałym obszarze). Liga Narodów w roku 1926 zakazała handlu niewolnikami. Arabia Saudyjska zabroniła go dopiero w 1962 roku, a Mauretania w 1981.

Współcześnie na świecie obserwujemy różne przejawy niewolnictwa. Chociażby międzynarodowy handel dziećmi, jako tanią siłą roboczą, obserwowany głównie w krajach Azji i Afryki. Formą niewolnictwa jest także międzynarodowy handel kobietami, zmuszanymi do prostytucji.

[link widoczny dla zalogowanych]

Mam w posiadaniu książkę "Chata wuja Toma-powieść z życia niewolników"- H.Beecher-Stowe.Nie ma daty nakładu "Nowego Wydawnictwa-Warszawa",ale jest starsza ode mnie.Już jako dziecko czytałam ją z zapartym tchem i niejedna łzę uroniłam.



Podróż w nieznane kraje i niewiadome losy,rozpoczęła się dla Toma od wsadzenia go na wóz i spętania rąk i nóg kajdanami.Aczkolwiek niewolnik,ale u państwa Szelby miał nietylko wolność ducha i myśli,ale i wolność rąk i nóg.Tutaj odebrano mu tę swobodę,od wejścia na skazańczy wózek.Nie pomogły okrzyki oburzenia i prośby-niewolnikowi odebrano już za przekroczeniem progu domu-wszystko.


Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. [link widoczny dla zalogowanych]
Kod:

Parlament Europejski zaproponował w 2008 roku,aby dzień 23 sierpnia ogłosić Europejskim Dniem Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu, którego celem będzie upamiętnienie ofiar masowych deportacji i eksterminacji, a jednocześnie ściślejsze zakorzenienie demokracji oraz wzmocnienie pokoju i stabilizacji.

W oświadczeniu pisemnym, które przyjął Parlament posłowie odwołują się do Konwencji ONZ o niestosowaniu przedawnienia wobec zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości oraz do zapisów Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności dotyczących przestrzegania praw człowieka, prawa do życia, zakazu tortur oraz zakazu niewolnictwa i pracy przymusowej.
 
Parlament przypomina, że podpisany między Związkiem Radzieckim a Niemcami pakt Ribbentrop-Mołotow podzielił Europę na dwie strefy interesów. Masowe deportacje i morderstwa popełnione w ramach aktów agresji stalinizmu i nazizmu, kwalifikują się do kategorii zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości.
 
Posłowie mają świadomość, że Europa słabo orientuje się w tym, jaki wpływ wywarł reżim radziecki na byłe komunistyczne republiki, oraz jakie było znaczenia jego okupacji dla obywateli tych krajów. Jednocześnie zwracają uwagę, że program „Europa dla obywateli” przewiduje działanie „Aktywna pamięć europejska”, którego celem jest zapobieżenie powtórzeniu się zbrodni nazizmu i stalinizmu w jakiejkolwiek formie.


[link widoczny dla zalogowanych] Dotychczas 23 sierpnia - dzień podpisania paktu Ribbentrop - Mołotow Litwa obchodziła jako Dzień Czarnej Wstęgi. To właśnie w tym dniu w 1939 r. ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i Związku Radzieckiego zawarli pakt o nieagresji, który podzielił tę część Europy na strefy wpływów.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 10:25, 23 Sie 2009    Temat postu:

23 sierpnia przed laty,za czasów PRL-u obchodzono Dzień Lotnika.

Pozostałe wydarzenia:

* 1906 - powstał 06 Zalenze (obecnie Załęże - dzielnica Katowic) - znany również jako 06 Załęże, Katowice 06, jeden z pierwszych klubów piłkarskich w dzisiejszych granicach Polski (wówczas Niemcy).

# 1939 - pomiędzy ZSRR i III Rzeszą podpisano pakt o nieagresji wraz z tajnym protokołem o podziale stref wpływów w Europie Środkowowschodniej tzw. pakt Ribbentrop-Mołotow.

* 1944 - 23. dzień powstania warszawskiego: sukcesy powstańców w Śródmieściu; zdobyto Stację Telefonów przy ul. Piusa XI, kościół św. Krzyża, gmach Komendy Głównej Policji, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Jednocześnie odbito zakładników z rąk niemieckich.

* 1980 - sierpień 1980: na Wybrzeżu wybuchł strajk generalny.

* 1980 - po 12 latach budowy otwarto Stadion Miejski w Poznaniu. W meczu inauguracyjnym KKS Lech Poznań - Motor Lublin padł remis 1:1.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 17:17, 23 Sie 2009    Temat postu:

Jak donosi wp.pl 23 sierpnia 1991 roku z Polski wysłano w świat pierwszy e-mail.



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 22:36, 23 Sie 2009    Temat postu:

24 sierpnia:

Wspomnienie św. Bartłomieja,
apostoła, patrona tynkarzy (i nie tylko).
Św. Bartłomiej Natanael (I wiek n.e., zm. ok. 70) - jeden z 12 Apostołów, dwojga imion, zwany w Ewangeliach Mateusza, Marka i Łukasza – Bartłomiejem (grecko-aramejskie bar-Tholomaios "syn Tolomaja – Ptolemeusza" lub "syn oracza").


Św. Bartłomiej przedstawiony przez Michała Anioła w scenie Sądu Ostatecznego (Kaplica Sykstyńska)

Jest patronem wielu rzemieślników: rzeźników, garbarzy, introligatorów, siodlarzy, szewców, tynkarzy, górników, krawców, piekarzy, sztukatorów, a we Florencji - sprzedawców oliwy, serów i soli; wzywany w przypadku chorób nerwowych, konwulsji i chorób skóry. Ponadto jest uważany za patrona bartników, pasterzy, właścicieli winnic i rolników.


* 1109 - rozpoczęto obronę Głogowa w czasie najazdu Henryka V na Polskę.

* 1654 - wojska rosyjskie pokonała armię hetmana Janusza Radziwiłła pod Szepielewiczami.

Bitwa pod Szepielewiczami (znana także jako bitwa pod Ciecierzynem od miejsca przeprawy) miała miejsce podczas wojny polsko-rosyjskiej 1654-1667.

* 1675 - Jan III Sobieski pokonał Tatarów w bitwie pod Lwowem.

* 1915 - Niemcy utworzyli w Warszawie Generalne Gubernatorstwo.

* 1919 - zakończyło się I powstanie śląskie.

I powstanie śląskie – wystąpienie zbrojne zorganizowane przez Polską Organizację Wojskową Górnego Śląska mające na celu przyłączenie Górnego Śląska do Polski.Zakończyło się przegraną, i ucieczką powstańców przed represjami na teren Polski. W 1920 wybuchło II powstanie śląskie.

* 1939 - ogłoszono powszechną mobilizację.

* 1944 - 24. dzień powstania warszawskiego: walki o Stare Miasto.

* 1945 - utworzono Uniwersytet Wrocławski, Politechnikę Wrocławską i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

* 1953 - rząd PRL zrzekł się odszkodowań wojennych od NRD.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
anowi




Dołączył: 25 Maj 2008
Posty: 5758
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 525 razy
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 22:56, 23 Sie 2009    Temat postu:

24 sierpnia 79 roku Wezuwiusz zniszczył Pompeje.


"Kiedy już Herakles załatwił wszystko pomyślnie w Italii i kiedy przybyła w dobrym stanie jego flota z Iberii (Hiszpanii), złożył on bogu ofiary z dziesiątej części swej zdobyczy i na miejscu, gdzie leżała na kotwicy jego flota, założył miasteczko nadając mu swe imię. Leży ono jeszcze do dziś zamieszkałe przez Rzymian w środku między Neapolem a Pompeją i posiada port dogodny w każdej porze roku "


Tak opowiadał grecki historyk Dionisios z Halikarnasu (I, 44). W tym samym czasie około narodzenia Chrystusa pisał o tym założonym przez Heraklesa miasteczku znany geograf Strabon:

"W pobliżu [Neapolu] leży miasteczko Herakleion (po łacinie Harculaneum) posiadające wybiegający w morze górzysty cypel, który owiewa tak cudownie wiatr południowy, że jest ono szczególnie zdrową miejscowością. Miasteczko to wraz z Pompeją, obok której przepływa rzeczka Sarnos, posiadali najpierw Oskowie, później Tyrreńczycy (Etruskowie) i Pelazgowie, po nich zaś Samnici. Wszyscy oni jednak zostali z tych okolic wypędzeni."




Widok Pompeji- Litografia Friedrich Federer z 1850 roku


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 23:19, 24 Sie 2009    Temat postu:

25 sierpnia:

Wspomnienie św. Józefa Kalasantego, hiszpańskiego kapłana,patrona uczniów i nauczycieli. Smile
Zmarł 25 sierpnia 1648 w Rzymie.



Kalasancjusz winny jest temu, że teraz wszyscy muszą chodzić do szkoły. Józef Kalasancjusz był Hiszpanem. Został księdzem. Do Rzymu przyjechał załatwić jakieś sprawy. Przez długie miesiące nic nie potrafił wskórać. Mając dużo wolnego czasu spacerował po Rzymie. Zauważył, że dzieci wałęsają się po ulicach. Nie chodziły do szkoły, bo bezpłatnych, obowiązkowych szkół nie było. Postanowił założyć taką szkołę. Pierwsze lekcje w pierwszej bezpłatnej szkole dla wszystkich odbyły się w zakrystii kościoła św. Doroty w Rzymie w 1597 roku, a więc 402 lata temu. Z każdym miesiącem uczniów przybywało. Potem zaczęło przybywać szkół. I tak aż do naszych czasów. Ksiądz Józef wymyślił także dzwonek szkolny. Dla uporządkowania zajęć zawiesił w szkole dzwon. Ten wynalazek o mało nie zakończył się dla niego śmiercią. Któregoś dnia ksiądz Józef wspiął się wysoko, żeby naprawić jakąś usterkę. Wtedy noga mu się obsunęła i spadł z wieży. Groźnie złamał sobie nogę. Za te dwa wynalazki księdza Józefa spotkała wielka nagroda. Kiedy umarł, został ogłoszony świętym. Dzisiaj możemy się do niego modlić: św. Józefie, módl się za nami, nieszczęsnymi uczniami, bo wszystkiemu jesteś winny! Laughing

* 1599 - wydano drukiem Biblię w tłumaczeniu ks. Jakuba Wujka w 2 lata po jego śmierci z uwagi na prowadzone prace komisji rewizyjnej.
Pełny przekład został ukończony już w roku 1595,ale ponieważ oparty był na Wulgacie sykstyńskiej, jezuici zobowiązani byli dokonać rewizji przekładu celem dostosowania go do brzmienia Wulgaty klementyńskiej.


Strona tytułowa pierwszego wydania Biblii Wujka

* 1758 - po opanowaniu Prus Wschodnich i rozpoczęciu ofensywy na Brandenburgię armia rosyjska stoczyła ciężką bitwę z Prusakami pod Sarbinowem (niem.Zorndorfem-wieś w Polsce położona w gminie Dobiegniew) - Rosjanie wycofali się z Wielkopolski.

* 1920 - zakończyła się bitwa warszawska (12-25 sierpnia 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej". Uznana za 18. na liście przełomowych bitew w historii świata, zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i nie rozprzestrzenieniu się rewolucji komunistycznej na Europę Zachodnią.

* 1920 - na rozkaz polskiego dowództwa zakończono II powstanie śląskie (od 19/20 sierpnia do 25 sierpnia 1920). Powołano mieszaną Policję Plebiscytową.


Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach -największy i najcięższy pomnik w Polsce, postawiony w 1967r.

* 1939 - podpisano angielsko-polski układ o wzajemnej pomocy militarnej.

* 1939 - do Gdańska pod pretekstem kurtuazyjnej wizyty wszedł niemiecki szkolny okręt liniowy "Schleswig-Holstein" (niemiecki pancernik z okresu obu wojen światowych).

* 1944 - 25. dzień powstania warszawskiego: walki o PWPW (Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych).

* 1948 - we Wrocławiu rozpoczął się Światowy Kongres Intelektualistów w Obronie Pokoju zapoczątkowany w dniach 25 -28 sierpnia 1948 w Auli Politechniki we Wrocławiu, był propagandową imprezą ZSRR i Polskich komunistów, skierowaną przeciw "Amerykańskiemu imperializmowi".

Udział w nim wzięła elita kultury europejskiej, ponad 400 osobistości światowej kultury, przede wszystkim o poglądach lewicowych. Wśród uczestników byli m.in. Pablo Picasso, Irena Joliot-Curie, Julian Huxley, Louis Aragon, György Lucas, Fernand Leger, Roger Vailland, Salvatore Quasimodo, Paul Eluard, Ilija Erenburg, Aleksander Fadiejew, Michał Szołochow, i inni.
Pomysłodawcą zorganizowania w Polsce był Jerzy Borejsza.

[link widoczny dla zalogowanych].

* 1971 - władze radzieckie podjęły decyzję o likwidacji Cmentarza Orląt lwowskich (autonomiczna część cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie).


Centralna część zniszczonego cmentarza. Stan z 1974 roku.

24 czerwca 2005 z udziałem prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej - Aleksandra Kwaśniewskiego i Republiki Ukrainy - Wiktora Juszczenki oraz zwierzchników dwóch katolickich obrządków Lwowa: łacińskiego - kardynała Mariana Jaworskiego i greckokatolickiego - kardynała Lubomyra Huzara odbyło się uroczyste otwarcie odbudowanego cmentarza.



Centralna część Pomnika Chwały (2008r.?).

* 1986 - zatonięcie na Zatoce Biskajskiej drobnicowca MS Sopot; dzięki akcji ratowniczej uratowano całą załogę.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 22:12, 25 Sie 2009    Temat postu:

26 sierpnia:

* 1792 - za postawę w bitwie pod Dubienką (bitwa, która miała miejsce 18 lipca 1792 w czasie wojny polsko-rosyjskiej),Tadeusz Kościuszko otrzymał honorowe obywatelstwo Francji.

* 1813 - bitwa nad Kaczawą (niem. Katzbach),znana także jako bitwa pod Legnicą,miała miejsce podczas wojny Francji z szóstą koalicją antyfrancuską.


Сражение при Кацбахе
(Author=engraved by A. Barch after original of I. Klein)

Bitwa stoczona została nad rzeką Kaczawą (na rozległych polach między Duninem a Legnicą) między armią francuską (102 000 żołnierzy) dowodzoną przez marszałka Macdonalda a armią prusko - rosyjską (114 000 żołnierzy) dowodzoną przez feldmarszałka Blüchera.


[link widoczny dla zalogowanych]

* 1944 - 26. dzień powstania warszawskiego: Stare Miasto nadal celem najsilniejszych ataków niemieckich z ziemi i powietrza.

* 1956 - na Jasnej Górze przy udziale około miliona wiernych złożono Jasnogórskie Śluby Narodu napisane przez kardynała Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski w więzieniu w Komańczy.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 22:10, 26 Sie 2009    Temat postu:

27 sierpnia:

Wspomnienie św. Moniki (ur. ok. 332 w Tagaście w Numidii, dziś Souk Ahras w Algierii, zm. prawdopodobnie 27 sierpnia 387 w Ostii)
Św. Monika jest patronką kobiet chrześcijańskich, matek, wdów, kobiet zamężnych, tych które przeżywają kłopoty małżeńskie i nieudane małżeństwa, kobiet, które zawiodły się na dzieciach lub mają z dziećmi kłopoty, kobiet będących ofiarami cudzołóstwa, alkoholizmu, złorzeczeń i oszczerstw. Do niej odprawia się modlitwy w intencji ratowania duszy dziecka, męża.


"St Augustine and Monica" (1846), autorstwa Ary Scheffer.

W ikonografii Monika przedstawiana jest jako matrona lub w welonie wdowy; trzyma księgę, krucyfiks albo różaniec. Czasami – nawiązując do syna Moniki, św.Augustyna – przedstawia się ją jako augustiankę.




* 1492 - wybór Jana Olbrachta na króla Polski; (ur. 27 grudnia 1459 w Krakowie, zm. 17 czerwca 1501 w Toruniu) – król Polski w latach 1492-1501, książę głogowski 1491-1498.

Był synem Kazimierza Jagiellończyka i jego żony Elżbiety Rakuszanki z Habsburgów, której zawdzięczał prawdopodobnie drugie imię - Olbracht, chciała ona uczcić w ten sposób pamięć swego ojca, króla Niemiec, Czech i Węgier, Albrechta II Habsburga.

* 1922 - w Niemczech powstał Związek Polaków w Niemczech, który za swój symbol przyjął później rodło;Związek podkreśla swe przywiązanie do religii katolickiej. Patronką mniejszości polskiej w Niemczech, "Polaków spod znaku Rodła" jest Matka Boska Radosna.


Flaga z rodłem, symbolem Związku Polaków w Niemczech.

Embarassed 28 sierpnia (a nie 27-ego) 1938 - w Stoczni Gdyńskiej położono stępkę pod drobnicowiec SS Olza.


* 1944 - 27. dzień powstania warszawskiego: reorganizacja polskich oddziałów obrony Starego Miasta.

* 1955 - wydano po raz pierwszy Księgę Rekordów Guinnessa. przez browar Guinness. Polska edycja ukazuje się od 1991 roku.

* 2005 - arcybiskup Stanisław Dziwisz objął posługę biskupią w Archidiecezji Krakowskiej. Embarassed


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Mania dnia Czw 23:31, 27 Sie 2009, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 23:29, 27 Sie 2009    Temat postu:

28 sierpnia:

Święto Lotnictwa Polskiego
(za czasów PRL- 23 sierpnia) rocznica zwycięstwa kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż. pil. Stanisława Wigury w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych Challenge w 1932.


Stanisław Wigura (po lewej) z Franciszkiem Żwirką

Polska załoga odniosła zwycięstwo na samolocie RWD-6, z wynikiem 461 punktów. Zwycięstwo było nie tylko zasługą pilota, wykazującego się w czasie zawodów wielkim kunsztem, ale i polskiego przemysłu lotniczego, który zbudował samolot o dużych możliwościach technicznych, mających istotny udział w wyniku (jego współkonstruktorem był S. Wigura). Należy zauważyć przy tym, że szczegółowy regulamin konkursu opracowywali Niemcy, mając możliwość lepszego uwzględnienia w nim parametrów własnych konstrukcji.



Efektem zawodów Challenge było wymuszenie ciągłego rozwoju lotniczej myśli technicznej. Samoloty budowane specjalnie na zawody odznaczały się wysokim poziomem technicznym - bogatą mechanizacją skrzydeł (klapy, sloty), oraz dobrymi charakterystykami lotnymi. Dalszy rozwój udanych konstrukcji doprowadził do powstania bardziej zaawansowanych samolotów budowanych na kolejne zawody Challenge 1934, które, z uwagi na zwycięstwo Polaków, organizowane były w Warszawie, przez Aeroklub Rzeczypospolitej Polskiej.

Niecały miesiąc po zwycięskich zawodach, Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura ponieśli śmierć w katastrofie ich samolotu RWD-6 11 września 1932.




# 1610 - po zwycięstwie nad armią rosyjską w bitwie pod Kłuszynem (4 lipca 1610 roku podczas wojny polsko-rosyjskiej 1609-1618) odziały polskie pod wodzą hetmana polnego koronnego Stanisława Żółkiewskiego wkroczyły do stolicy Rosji, gdzie przebywały na Kremlu do roku 1612.

# 1610 - hetman polny koronny Stanisław Żółkiewski podpisał w Moskwie z bojarami rosyjskimi układ, na mocy którego polski królewicz Władysław (IV Waza) został carem Rosji.

# 1638 - Swarzędz otrzymał prawa miejskie.

przesun
Herb i przesuniecieflaga Swarzędza

Na terenie miasta znajduje się największy w Europie skansen pszczelarski.Od marca 2009 na terenie miasta i gminy Swarzędz działa Młodzieżowa Rada Miejska, wybrana w wyborach przez młodzież w celu rozpowszechniania idei samorządności wśród młodych ludzi oraz reprezentowania ich interesów.


Pocztówka z roku ok. 1920 przedstawiająca ratusz na Rynku w Swarzędzu.

# 1931 - powołano Naczelny Komitet do Spraw Bezrobocia.

# 1932 - w Berlinie Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura wygrali międzynarodowe zawody lotnicze Challenge.

# 1938 - w Stoczni Gdyńskiej położono stępkę pod drobnicowiec SS Olza, pierwszy statek pełnomorski budowany w II RP w Gdyni.

Wodowanie przewidziane na wrzesień 1939 nie odbyło się z powodu wybuchu wojny. 8 września Polacy celowo dokonali wodowania blokującego pochylnię. Pierwotnie statek miał zostać zatopiony bezpośrednio po zwodowaniu, prawdopodobnie jednak zwyciężyła opinia, że pozostawienie go zablokowanego w czasie wodowania na pochylni będzie skuteczniejsze.

Zwodowany przez Niemców, po wojnie nie został zwrócony. Nie wiadomo, czy został odnaleziony. W latach osiemdziesiątych akcję badania losów Olzy zorganizował program telewizyjny Latający Holender.


# 1939 - Antoni Guzy, Polak zwerbowany przez Niemców, dokonał zamachu na dworcu kolejowym w Tarnowie. Zginęło 20 osób.

# 1944 - 28. dzień powstania warszawskiego: opanowanie gmachu PWPW przez hitlerowskie oddziały liczące 16 00 żołnierzy.

# 1958 - w katastrofie górniczej w kopalni Makoszowy w Zabrzu zginęło 72 górników.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Mania dnia Czw 23:34, 27 Sie 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 22:04, 28 Sie 2009    Temat postu:

29 sierpnia:

Dzień Strażnika Miejskiego
obchodzony jest w rocznicę uchwalenia ustawy o strażach miejskich i gminnych.

Początkowo Straż Miejska nosiła różne nazwy, np. Policja Municypalna,w średniowieczu straż miejską nazywano "drabami miejskimi". Wink

Straż miejska (wł. straż gminna) – umundurowana formacja tworzona przez radę miasta (gminy) mająca na celu ochronę porządku publicznego na terenie miasta (gminy).
Współczesna Straż Miejska powstała w Polsce na początku lat 90. XX wieku-w Szczecinie powstała w 1991 roku w strukturach
organizacyjnych Urzędu Miejskiego.
Ustawę uchwalił parlament w 1997 r., po sześciu latach istnienia tych formacji. Wcześniej Straż Miejska działała w oparciu o lakoniczne zapisy w ustawie o Policji. W początkowym zamyśle strażnicy miejscy mieli się zajmować wyłącznie sprawami administracyjno-porządkowymi.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 23:16, 28 Sie 2009    Temat postu:

Dzisiaj wspomnienie św.Sabiny zmarłej w sierpniu 120 lub 126 r. w Rzymie.
Patronka dzieci, gospodyń domowych, wzywana w przypadku krwotoku lub z prośbą o powstrzymanie deszczu.

29 sierpnia przed laty:

# 1939 - Niemcy wystosowały ultimatum wobec Polski.

# 1944 - Niemcy zlikwidowali getto żydowskie (Litzmannstadt Ghetto) w Łodzi.

Likwidacja łódzkiego getta rozpoczęła się 23 czerwca 1944 roku. Do 14 lipca hitlerowcy wywieźli do Kulmhof ponad 7 tys. osób. Od 9 do 29 sierpnia około 70 tys. Żydów wywieziono do Auschwitz-Birkenau. Ostatni transport, i zarazem likwidacja getta, nastąpiły 29 sierpnia 1944 roku.
Z głodu i chorób zmarło ok. 44 tys. ze 160 tys, mieszkańców getta. Zmarli pochowani są na nieuczęszczanych kwaterach w południowo-zachodniej części cmentarza przy ul. Brackiej.


# 1944 - 29. dzień powstania warszawskiego: artyleria niemiecka zburzyła zakłady Fiata i kościół Najświętszej Marii Panny.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 9:41, 30 Sie 2009    Temat postu:

Dzisiaj wspomnienie św.Fiakriusza,który zmarł 30 sierpnia 675 irlandzki pustelnik,patron ogrodników, dorożkarzy i taksówkarzy.

Fiakriusz Adam urodził się w Irlandii na początku VII wieku. Jako młody człowiek udał się w ślad za św. Kolumbanem na kontynent europejski. We Francji doznał miłego przyjęcia ze strony św. Fara, biskupa Meaux. Otrzymawszy od niego kawałek ziemi, założył pustelnię. Podobnie jak w ojczystym kraju, i tutaj spędzał cały czas na pokornych umartwieniach i modlitwie.

Wkrótce zaczęli przychodzić do niego ludzie z odległych nawet okolic, by poznać z jego ust zasady wiary chrześcijańskiej. Nie mogąc pod swym dachem pomieścić tak wielkiej rzeszy, Fiakriusz postanowił dać im schronienie. Znowu pomógł mu w tym św. Faro, ofiarowując kawałek ziemi. Św. Fiakriusz ściął drzewa na budowę, sam się nią zajął. Oczyścił też i zaorał pole, siejąc zboże i warzywa, by nikomu z przybyszów nie zabrakło pożywienia. Pracował fizycznie z wielkim poświęceniem i oddaniem, dzięki czemu cieszył się ogromnym szacunkiem. Nauki zaś, które głosił, spowodowały nawrócenie ludności całego okręgu.

Św. Fiakriusz zmarł w roku 675. Jego kult stale wzrastał, a szczególne nasilenie osiągnął w XVII wieku, tysiąc lat po śmierci Fiakriusza, przy którego grobie dokonało się wówczas wiele cudownych uzdrowień. Pielgrzymom udającym się do tego grobu udostępniono po raz pierwszy w roku 1640 czterokołowy pojazd, który od imienia świętego nazwano fiakrem. Imię świętego nosił także hotel, obok którego znajdowała się początkowa stacja tego pojazdu w Paryżu.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 23:18, 30 Sie 2009    Temat postu:

30 sierpnia był Międzynarodowym Dniem Pamięci Osób Zaginionych.

31 sierpnia:

Dzień Bloga
(ang. Blog Day - "web log" dziennik sieciowy).



BlogDay został stworzony w wierze, że blogerzy powinni mieć jeden dzień poświęcony na poznanie innych blogerów z innych krajów i obszarów zainteresowań.
Należy opublikować notkę polecającą pięć innych, interesujących naszym zdaniem i niedawno przez nas samych odkrytych, blogów.
Relatywny trud tej operacji polega na tym, że powinny to być blogi różniące się tematem od naszego własnego i nie figurujące wcześniej w naszym blogrollu.

Ale też to właśnie z tego powodu ta zabawa jest aż tak fajna – bo zmusza nas samych, chcących w niej wziąć udział, do eksploracji blogosfery, do wyjścia poza znane nam już linkowe ścieżki.


Dzień Solidarności i Wolności - polskie święto państwowe, obchodzone co roku 31 sierpnia w rocznicę porozumień sierpniowych, ustanowione w celu upamiętnienia historycznego zrywu Polaków do wolności i niepodległości z 1980 roku, który zapoczątkował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej.

Punktem kulminacyjnym Sierpnia 1980 było podpisanie porozumień kolejno - w Szczecinie (30 sierpnia), w Gdańsku (31 sierpnia) i w Jastrzębiu (3 września). Za symboliczną datę przyjmuje się dzień 31 sierpnia - podpisanie porozumienia w Gdańsku.

Dzień ten został ustanowiony świętem państwowym przez Sejm RP w dniu 27 lipca 2005 roku ,a po raz pierwszy obchodzony był w 25 rocznicę porozumień sierpniowych w dniu 31 sierpnia 2005 roku. Główne uroczystości odbyły się w Gdańsku. Święto nie jest dniem wolnym od pracy.




* 1920 - wojna polsko-bolszewicka: Polacy zwyciężyli w bitwie pod Komarowem.

* 1933 - we wsi Biskupin w Wielkopolsce, miejscowy nauczyciel Walenty Szwajcer znalazł w pobliskim jeziorze drewniane szczątki, które okazały się pozostałościami przedsłowiańskiej osady.

* 1939 - prowokacja gliwicka: Niemcy sfingowali napad na radiostację gliwicką dając sobie pretekst do wojny.

Niem. Gleiwitz przed wojną należały do III Rzeszy, a granica z Polską przebiegała w odległości ok. 10 km od nowej radiostacji nadawczej (Gleiwitzer Sender), zbudowanej w roku 1935.
[link widoczny dla zalogowanych] ... i ... [link widoczny dla zalogowanych]


* 1944 - 31. dzień powstania warszawskiego: całkowitemu zniszczeniu uległ Pasaż Simonsa-gmach handlowy, który w latach 1900-1939/44 znajdował się w pobliżu Arsenału - u zbiegu ulic Długiej i Nalewki w Warszawie. (Zbudowany z polecenia Alberta Simonsa, według projektu architekta inż. Terleckiego).



* 1980 - sierpień 1980: podpisano porozumienia gdańskie (21 postulatów).
[link widoczny dla zalogowanych]

* 1982 - w rocznicę porozumień sierpniowych w całym kraju odbyły się demonstracje. Trzech demonstrantów zostało zabitych przez milicję w Lubinie.

* 1994 - zamknięto wszystkie oddziały największej w Polsce Fabryki Celulozy i Papiernictwa (w Szczecinie-Skolwinie,gdzie miałam swego czasu praktykę- również).


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
anowi




Dołączył: 25 Maj 2008
Posty: 5758
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 525 razy
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 23:48, 30 Sie 2009    Temat postu:

Nie mogłam się powstrzymać i...

31 sierpnia 12 r. urodził się Gaius Claudius Caesar, po adopcji przez Tyberiusza zwany jako Gaius Iulius Caesar czyli Kaligula znany nam z powieści: " Ja Klaudiusz" (jednej z moich ulubionych)



Kaligula był synem Germanika, który zginął tajemniczą śmiercią na Bliskim Wschodzie; był więc dzieckiem bratanka panującego cesarza Tyberiusza. Za życia ojca, kiedy Germanik dowodził pułkami nadreńskimi, Kaligula mający zaledwie kilka lat powstrzymał bunt żołnierzy ( chcąc się upodobnić do ojca często chodził w stroju żołnierskim, z małymi bucikami i drewnianym mieczykiem. Tak się spodobał żołnierzom, że zaczęli go traktować jako swoją wojskową maskotkę, nazywając go bucikiem (czyli caliga - stąd się wziął nieoficjalny przydomek Kaligula). Germanik widząc rozruchy w szeregach kazał wyjechać Kaliguli i swojej żonie Agrypinie w bezpieczne miejsce. Żołnierze tak się zasmucili z powodu utraty swojego "bucika", że obiecali Germanikowi, że powstrzymają wewnętrzny bunt, jeżeli ich wódz obieca, że odwoła wyjazd Kaliguli. ) Nieoczekiwanie był to pierwszy impuls w postępującym zepsuciu Kaliguli; żołnierze często chwalili go, że dzięki swojej odwadze powstrzymał bunt i kiedyś, podobnie jak ojciec, będzie wielkim wodzem. Wiadomo jak takie wychowanie negatywnie wpływa na kilkulatka. Miało się to później przerodzić na zgubę dla Rzymu ...

Kaligula miał dwóch braci i trzy siostry. Z powodu jednak licznych zawieruch politycznych pozostały mu tylko siostrzyczki (Agrypina Młodsza - matka przyszłego cesarza Nerona, Druzylla, i Julia Liwilla). Wszystkie darzył dużym uczuciem.

Będąc młodzieńcem wiedział, że aby objąć władzę musi mieć silnego sojusznika i znalazł go w osobie prefekta pretorianów, Makrona. Kiedy w 37 r. Tyberiusz zasłabł i rozeszła się plotka o jego rzekomej śmierci wszyscy winszowali Kaliguli jako nowemu cesarzowi. Jednak nagle okazało się, że rzekomo martwy cesarz wstał i żąda śniadania, wszyscy wpadli w wielką konsternację. Podobno tylko Kaligula i Makron nie stracili głowy i pobiegli do sypialni cesarskiej, aby tam zadusić Tyberiusza poduszkami. W końcu stary Cesarz naprawdę wyzionął ducha...

Kaligula jeszcze tego samego roku powrócił do Rzymu, gdzie witano go z wielkim entuzjazmem.
Z początku nadzieje ludu się spełniały; Kaligula najpierw wypłacił jednorazowy żołd pretorianom, strażom miejskim a nawet legionistą, następnie odwołał osoby zesłane na wygnanie z powodów politycznych, całkowicie zniósł przestępstwo o obrazę majestatu, aby na końcu wygnać z Rzymu ludzi słynących z wynaturzeń seksualnych. Po ciężkiej chorobie zmienił swoje zaopatrywania. Po pierwsze ogłosił się za bóstwo, równe albo nawet większe Jowiszowi (Kaligula często przybierał postaci różnych bóstw mitologicznych; nie odstręczały go nawet bóstwa kobiece, więc często można go było zauważyć z kobiecą peruką i sztucznymi piersiami). Przestraszony Senat i lud musiał się na to wszystko godzić, a nawet oddawać cześć nowemu bogu. Kaligula następnie rozkazał zabić wszystkich ludzi, którzy za czasów jego choroby chcieli oddać za niego własne życie (gdyż złamanie składanego ślubu byłoby obrazą bogów).

Hulaszcze życie i niekończące się igrzyska opróżniły skarbiec państwa błyskawicznie. Kaligula musiał więc znaleźć dodatkowe źródło dochodów. I znalazł w postaci majątków nobilów. Przywrócono dawne przestępstwo ze obrazę majestatu, a komu udowodniono, że w jakikolwiek sposób obraził boskiego cesarza został stracony, a jego majątek konfiskowano na rzecz państwa. Postanowił rozprawić się za to ze swym boskim przeciwnikiem Neptunem. Kilkaset żołnierzy walczyło z falami morskimi, tnąc je i wyrzucając w morze stos kamieni. W końcu Kaligula uznał się za zwycięzcę, a jako łup wojenny kazał żołnierzom pozbierać muszelki.

Oficerowie gwardii postanowili zakończyć owo szaleństwo Okazja nadarzyła się 24 stycznia 41 r., podczas igrzysk. Kaligula w porze popołudniowej wyszedł z zamachowcami aby zobaczyć przybyłych chłopców z Azji, którzy mieli wystąpić później. Kiedy Kaligula nawiązał z nimi rozmową, organizator spisku, Kasjusz Cherea wbił mu miecz w plecy. Następnie posypały się dalsze ciosy. Kaligula nie miał żadnych szans ...


Post został pochwalony 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
anowi




Dołączył: 25 Maj 2008
Posty: 5758
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 525 razy
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 0:10, 31 Sie 2009    Temat postu:

Coś jeszcze nie dawało mi spokoju....

31 sierpnia 1384 roku książę Władysław Opolczyk przekazał ojcom Paulinom obraz Matki Boskiej sprowadzony z Bełża.



"Jak mówi legenda ikona ta jest jedną z siedemdziesięciu namalowanych przez świętego Łukasza Ewangelistę na Jerozolimie, w miejscu zwanym wieczernikiem (związanym z Ostatnią Wieczerzą).

W latach 66-67, w czasie najścia rzymskich wojsk pod przywództwem cesarzy Wespazjana i Tytusa, chrześcijanie mieli uciec do miasteczka Pellu.

Wraz z innymi świętościami w jaskiniach schowali oni również i częstochowską ikonę Bogarodzicy.

W 326 r. do Jerozolimy przybyła cesarzowa Helena, aby odwiedzić święte dla chrześcijan miejsca oraz odnaleźć Krzyż Pański. W darze od wiernych otrzymała ikonę Matki Bożej. Ikona ta została umieszczona w Konstantynopolu w cesarskiej kaplicy, gdzie miała pozostawać przez następne pięć wieków.

W drugiej połowie XII wieku z wielkimi honorami ikona Bogarodzicy została przewieziona na Ruś, przebywając wcześniej, jak mówią niektóre źródła, w Bułgarii, Morawach i Czechach. Książę halicko-wołyński Lew Daniłowicz umieścił ją pod zarządem prawosławnego duchowieństwa w zamku w Bełzie, gdzie miała zasłynąć licznymi cudami. Od tej miejscowości pochodzi pierwotna nazwa ikony. Po przyłączeniu zachodnich ziem Rusi Kijowskiej do Korony Królestwa Polskiego,

W 1372 r. Księstwo Bełskie, wraz z Rusią Czerwoną, przeszło we władanie księcia opolskiego Władysława, który został namiestnikiem tych ziem z ramienia Węgier.

Wtedy też zamek w Bełzie mieli okrążyć Tatarzy. Licząc na pomoc Matki Bożej, książę Władysław wyniósł świętość z cerkwi i postawił na miejskiej ścianie. Strzała wystrzelona przez jednego z Tatarów trafiła w wystawioną na mury zamku ikonę. Legenda głosi, iż na cudownym obrazie miały od tamtego czasu pozostać ślady krwi przebitego strzałą jednego z najeźdźców, które widać do dzisiaj. Zapadła mgła, w której szyki nieprzyjaciół pomieszały się tak, że zmuszeni zostali przerwać oblężenie i wycofać się. Jedno z podań mówi również, że w sennym przywidzeniu Obrończyni Niebieska nakazała księciu przenieść cudotwórczą ikonę na Jasną Górę do Częstochowy. Idąc dalej tą wersją legendy Książę Władysław w 1382 r. zakłada klasztor na Jasnej Górze (góra spotkania - została tak nazwana w wyniku mnóstwa cudów, które miały tam miejsce) i przenosi tam "cudotwórczą świętość", powierzając ją na przechowanie zakonowi paulinów. Kilkadziesiąt lat później klasztor został obrabowany przez husytów. Pozbawiwszy go wszystkich skarbów, chcieli oni zabrać również i cudowny obraz, lecz niewidoczna siła zatrzymywała konie, i wóz ze świętością nie zdołał się ruszyć. We wściekłości jeden z rabusiów zrzucił świętą ikonę na ziemię, a inny uderzył mieczem po twarzy. W tym samym miejscu sprawiedliwa kara dotknęła wszystkich: pierwszego rozerwało na części, drugiemu uschła ręka, pozostali padli trupem lub zostali rażeni ślepotą.
Znana jest również inna historia pojawienia się obrazu w Polsce, różniąca się kilkoma detalami. Wedle niej w 1382 r. książę Władysław zapragnął przewieźć cudowną ikonę do Opola, lecz po drodze wóz z ikoną miał zatrzymać się w Częstochowie, a konie nie chciały ruszyć z miejsca."
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 23:05, 31 Sie 2009    Temat postu:

1 września:

Święto Wojsk Obrony Przeciwlotniczej
pokrywa się ze Świętem Polskiej Broni Przeciwlotniczej (?),które datuje się od utworzenia na przełomie lutego i marca 1918 r. dwóch pierwszych baterii przeciwaeroplanowych w 1 Korpusie Polskim gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego.
Dzień święta wojskowego w jednostce wojskowej jest dniem wolnym od służby (pracy) po zakończeniu uroczystego apelu (zbiórki) żołnierzy.



Pierwszą jednostką artylerii przeciwlotniczej w Siłach Zbrojnych II Rzeczypospolitej był Dywizjon Szkolny Artylerii Zenitowej, utworzony na mocy rozkazu Ministra Spraw Wojskowych z 29.sierpnia 1920 roku, gdy Armia Czerwona stała u wrót Warszawy.

Wspomnienie Św.Idziego - patrona karmiących matek, rybaków, myśliwych, pasterzy, handlarzy końmi, rozbitków, epileptyków, chorych, rannych, grzeszników, łuczników, żebraków, zbłąkanych, dobrej spowiedzikarmiących matek, rybaków, myśliwych, pasterzy, handlarzy końmi, rozbitków, epileptyków, chorych, rannych, grzeszników, łuczników, żebraków, zbłąkanych, dobrej spowiedzi.
Wzywany jest w razie bezpłodności i przeciw chorobom psychicznym.


Święty Idzi


* 1364 - Papież Urban V wydał bullę powołującą do życia Akademię Krakowską.

* 1435 - W bitwie pod Wiłkomierzem nad rzeką Świętą wojska polsko-litewskie pokonały armię Świdrygiełły i posiłkującego go zakonu kawalerów mieczowych.

* 1882 - Ludwik Waryński założył pierwszą polską partię socjalistyczną I Proletariat.

* 1919 - Polska podpisała zawieszenie broni z Ukrainą.

* 1939 - Wojska III Rzeszy Niemieckiej napadły na terytoria Polskie rozpoczynając II wojnę światową - kampanię wrześniową; prezydent Ignacy Mościcki wprowadził na terytorium całego państwa stan wojenny...lub,jak inne źródło podaje:

Cytat:
Wybuch wojny polsko-niemieckiej. Jednocześnie z Niemcami ruszyła przeciw Polsce słowacka Armia Polowa Bernolak.

[link widoczny dla zalogowanych]

* 1944 - 32. dzień powstania warszawskiego: zakończenie ewakuacji żołnierzy i części ludności cywilnej Starówki do Śródmieścia.

* 1979 - Została utworzona Konfederacja Polski Niepodległej - polska partia polityczna założona przez Leszka Moczulskiego, nawiązująca do tradycji piłsudczykowskich..


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Mania dnia Wto 23:42, 01 Wrz 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 23:30, 01 Wrz 2009    Temat postu:

Uzupełnienie 1 wrzesnia:

# Dzień Weterana ustanowiono 1 września na mocy nowelizacji ustawy o kombatantach z 25 kwietnia 1997 roku.
Cytat:
Ustanowienie 1 września Dniem Weterana jest wyrazem hołdu dla tych wszystkich żołnierzy, bojowników o wolność i niepodległość, ludzi patriotycznych zasług, którym nasza Ojczyzna tak wiele zawdzięcza i z których tak bardzo jesteśmy dumni - bp. gen. dyw. Tadeusz Płoski.


# 1991 - powstały, poprzez wyodrębnienie z PLO, firmy żeglugowej, Euroafrica Linie Żeglugowe.

2 września:

* 1621 – rozpoczęła się bitwa pod Chocimiem,stoczona w dniach 2 września–9 października 1621 roku pomiędzy armią polsko-litewską (posiłkowaną przez Kozaków prowadzonych przez Piotra Konaszewicza-Sahajdacznego) pod dowództwem hetmana wielkiego litewskiego Jana Karola Chodkiewicza, a armią turecką (posiłkowaną przez jej lenników) pod dowództwem sułtana Osmana II.


Józef Brandt – Bitwa pod Chocimiem

Siły polsko-kozackie, zamknięte w warownym obozie, stanęły na drodze armii osmańskiej kierującej się w głąb Polski. Bitwa zakończyła się taktycznym zwycięstwem armii polskiej i podpisaniem pokoju korzystnego zarówno dla Turcji, jak i dla Rzeczypospolitej.

* 1932 – wybuchł strajk powszechny w przemyśle naftowym.

* 1939 – niemieccy naziści założyli obóz koncentracyjny w Stutthofie.

Stutthof (KL) - KonzentrationsLager Stutthof - niemiecki obóz koncentracyjny utworzony na anektowanych terenach Wolnego Miasta Gdańska (niem. Freie Stadt Danzig), w miejscowości Sztutowo, 34 km od Gdańska. Funkcjonował od 2 września 1939 roku do 9 maja 1945 roku. Był pierwszym i najdłużej istniejącym obozem tego typu na terenach wchodzących aktualnie w skład Państwa Polskiego.niemiecki obóz koncentracyjny utworzony na anektowanych terenach Wolnego Miasta Gdańska (niem. Freie Stadt Danzig), w miejscowości Sztutowo, 34 km od Gdańska. Funkcjonował od 2 września 1939 roku do 9 maja 1945 roku. Był pierwszym i najdłużej istniejącym obozem tego typu na terenach wchodzących aktualnie w skład Państwa Polskiego.

Na obszarze Okręgu Rzeszy Gdańsk – Prusy Zachodnie (niem. Reichsgau Danzig-Westpreussen) obóz Stutthof stanowił jeden z głównych instrumentów, służących do masowej eksterminacji ludności. W czerwcu 1944 r. włączono go do realizacji "Ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej" ("Endloesung"), nabrał więc charakteru obozu masowej zagłady.


* 1939 – samolot typu PZL.23 Karaś zbombardował fabrykę w Oławie (pierwsze bombardowanie Niemiec w czasie II wojny światowej).

* 1944 – 33 dzień powstania warszawskiego: powstańcy zakończyli obronę Starego Miasta. Upadła Kolumna Zygmunta, rażona pociskami z czołgu niemieckiego.

* 1945 – powstała konspiracyjna organizacja -polska cywilno-wojskowa organizacja antykomunistyczna- Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość (Ruch Oporu bez Wojny i Dywersji "Wolność i Niezawisłość") ) pod kierownictwem Jana Rzepeckiego.


Krzyż Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" 1945-1954

* 1949 - powstał Związek Bojowników o Wolność i Demokrację (ZBoWiD) – organizacja kombatancka, w wyniku narzuconego zjednoczenia 11 istniejących w tym czasie, działających od 1945, organizacji kombatantów i więźniów obozów hitlerowskich. Do 1989 politycznie i organizacyjnie podporządkowany PZPR.


Odznaka pamiątkowa ZBoWiD-owca.



Ciekawostka ze świata-oczywiście,jak dla mnie. Wink

2 września 1967 roku powstało quasi-państwo Sealandia z dewizą "E mare libertas" (Z morza wolność).


Flaga Sealandii przesunHerb Sealandii

Sealandia (Księstwo Sealandii – Sealand, Principality of Sealand) – quasi-państwo znajdujące się na platformie przeciwlotniczej Fort Roughs o wymiarach 40 x 140 m z czasów II wojny światowej na Morzu Północnym 11 km od wybrzeża Harwich we wschodniej Anglii[1] (Wielka Brytania) na wodach przybrzeżnych Suffolk w Anglii. Dotrzeć tam można jedynie drogą powietrzną lub wodną.


Sealandia leżąca na dawnej betonowej platformie przeciwlotniczej.

Sealandia powstała w 1967 r. kiedy została zajęta przez księcia Roya Batesa. Jego współpracownicy i rodzina twierdzą, że jest to niezależne, suwerenne państwo. Sealandia została ogólnie zaklasyfikowana jako mikronacja. Jest uważana za najmniejszy na świecie kraj. Sealandia nie jest oficjalnie uznana jako suwerenne państwo.

Sealandia jest członkiem partnerskim Nouvelle Fédération-Board, federacji piłkarskiej utworzonej dla zespołów, które nie są członkami FIFA.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 23:32, 02 Wrz 2009    Temat postu:

3 września:

Wspomnienie św.Grzegorza,który właśnie 3 września 590 roku,jako pierwszy w historii mnich przyjął sakrę i został papieżem (Grzegorz I zwany Wielki),przez aklamację Santo subito,aż do śmierci tj. 12 marca 604r.
W katolickich diecezjach polskich obchody mają formę wspomnienia obowiązkowego.


Święty Grzegorz Wielki

Święty Grzegorz,jako doktor Kościoła patronuje uczniom, studentom i nauczycielom.Jako twórca chorału patronuje chórom szkolnym, muzykom i piosenkarzom.


Wydarzenia sprzed lat w telegraficznym skrócie:

* 1914 - I wojna światowa: Rosjanie zajęli Lwów.

* 1935 - w porcie w Gdyni żaglowiec Dar Pomorza zakończył rejs dookoła świata.

* 1935 - w Warszawie wyszedł pierwszy numer tygodnika naukowo-technicznego "Młody Zawodowiec".

* 1939 - kampania wrześniowa: powołano dowództwo obrony Warszawy, na czele którego stanął gen. bryg. Walerian Czuma.

* 1944 - 34. dzień powstania warszawskiego: nasilenie walk na Śródmieściu - zmasowane ostrzeliwanie dzielnicy artylerią i sztukasami.

* 1948 - stanowisko sekretarza generalnego PPR objął Bolesław Bierut.

* 1980 - podpisanie w Jastrzębiu-Zdroju tzw. porozumień jastrzębskich.

* 2000 - Jan Paweł II beatyfikował swoich poprzedników: Piusa IX i Jana XXIII.

* 2007 - Forum Obywatelskiego Rozwoju, organizacja pozarządowa utworzona przez Leszka Balcerowicza, rozpoczęła oficjalną działalność.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 16:02, 03 Wrz 2009    Temat postu:

1 września 1939 roku o godzinie 4:42 Luftwaffe podjęło bez wypowiedzenia wojny bombardowanie Wielunia, położonego wówczas 15 km od granicy polsko-niemieckiej.
Wieluń jest,obok Westerplatte i Tczewa, miejscem w którym II wojna światowa rozpoczęła się od niemieckiego ataku na kilka minut przed jego wyznaczoną godziną.

# 4:34 - atak na Tczewo

# 4:42 - atak na Wieluń

# 4:45 - atak na Westerplatte

[link widoczny dla zalogowanych]

W dniach 1-3 września 1939 na północnym Mazowszu, Pomorzu, nad Wartą oraz na Śląsku i Podhalu rozegrała się "bitwa graniczna".

Wojska niemieckie, stosując doktrynę Blitzkriegu (wojny błyskawicznej), skoncentrowały jednostki pancerne i zmotoryzowane na głównych kierunkach uderzeń. Wykorzystując element zaskoczenia i ogromną przewagę techniczną, rozbiły część jednostek polskich, a pozostałe zmusiły do wycofania.
3 wrzesnia 1939 - Zakończyła się bitwa pod Mławą.

3 września 1939 r. Francja, Wielka Brytania, Nowa Zelandia i Australia wypowiedziały formalnie wojnę III Rzeszy,przy braku faktycznych działań wojennych.Rozpoczęła się dziwna wojna (fr. drôle de guerre, ang. the phoney war, niem. Sitzkrieg) .

Decyzja podjęta 12 września 1939 r. przez Najwyższą Radę Wojenną francusko-brytyjską w Abbeville o niepodejmowaniu ofensywy lądowej na froncie zachodnim i działań powietrznych RAF nad Niemcami była złamaniem zobowiązań wynikających z umów sojuszniczych – konwencji wojskowej do sojuszu polsko-francuskiego (zobowiązującej sojusznika do ofensywy w ciągu piętnastu dni od ogłoszenia mobilizacji i rozpoczęcia wrogich działań wojennych przeciw drugiemu sojusznikowi) i układu polsko-brytyjskiego z 25 sierpnia 1939 r.


przesunieciewprawo

3 września 1875 urodził się Ferdinand Porsche, niemiecki konstruktor samochodów (zm. 1951)

W 1934 na zlecenie Hitlera, który chciał stworzyć "samochód dla ludu" (niem. Volkswagen), wraz z synem zaprojektował Volkswagena (Design Erwin Komenda) "garbusa", którego produkcję rozpoczęto w 1939.

W czasie II wojny światowej Porsche projektował pojazdy dla wojska, między innymi czołg "Tygrys" (PzKpfw VI Tiger) - jeszcze przed oficjalnymi wynikami konkursu wyprodukował 90 sztuk modelu nazwanego roboczo "Tygrys I", nieoczekiwanie jednak jego projekt przegrał z koncepcją czołgu firmy Henschel, który ostatecznie wszedł do produkcji.

W 1945 francuskie władze okupacyjne aresztowały Ferdynanda Porsche jako zbrodniarza wojennego, przetrzymując go 20 miesięcy bez wyroku sądowego w więzieniu. Jest możliwe, iż jedną z przyczyn aresztowania była chęć skłonienia go do pracy na rzecz francuskiego przemysłu zbrojeniowego.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 23:47, 03 Wrz 2009    Temat postu:

4 wrzesnia:

* 1913 - w jednej z pierwszych katastrof lotniczych w Europie w miejscowości Gać na Dolnym Śląsku (ok. 5 km od Oławy) zginęło dwóch niemieckich pilotów wojskowych; miejsce upamiętniono obeliskiem w szczerym polu.

"Tu zginęli 4.9.1913
na skutek upadku samolotu
Porucznik von Eckenbrecher 18 Regiment Dragonów
Porucznik Prins 83 Regiment Piechoty
"


[link widoczny dla zalogowanych]

* 1937 - rektorzy szkół wyższych wprowadzili rozdział miejsc dla studentów Polaków i Żydów, tzw. getta ławkowe.

* 1939 - kampania wrześniowa:
- w Warszawie rozpoczęła się ewakuacja centralnych instytucji państwowych.
- samotny samolot Karaś z 51 eskadry rozpoznawczej ostrzelał i obrzucił bombami niemiecki pociąg przewożący uzbrojenie i sprzęt wojskowy na dworcu w Białej Piskiej na terenie Prus Wschodnich.
- wtargnięcie Niemców do Katowic i ostrzelanie ich z rejonu wieży spadochronowej.

* 1944 - 35. dzień powstania warszawskiego: bombardowanie przez Niemców Powiśla i Śródmieścia północnego. Uszkodzenie elektrowni, zatrzymanie dostaw prądu.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 22:39, 04 Wrz 2009    Temat postu:

5 września:

* 1939 - rozpoczęły się represje wobec ludności cywilnej w Bydgoszczy w odwecie za zdławienie niemieckiej akcji dywersyjnej.

- utworzenie Armii "Lublin" do obrony środkowej Wisły; jako związek operacyjny właściwie nie funkcjonowała. Trzonem miała być Warszawska Brygada Pancerno-Motorowa wzmocniona wycofującymi się za Wisłę oddziałami Armii "Prusy".

- Stany Zjednoczone ogłosiły neutralność w wojnie.

* 1944 - ZSRR wypowiedział wojnę Bułgarii.

* 1944 - 36. dzień powstania warszawskiego: oddziały powstańcze wycofały się z Elektrowni przy ul. Tamka na Powiślu.

* 1948 - otwarto muzeum im. Mikołaja Kopernika we Fromborku.


[link widoczny dla zalogowanych]

* 1959 - otwarto Śląskie Wesołe Miasteczko, największe wesołe miasteczko w Polsce.Mieści się na terenie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku położonego w Chorzowie przy granicy z Katowicami.

Miasteczko obchodzi więc 50-urodziny. Wink 100-LAT.

* 1980 - Edward Gierek ustąpił ze stanowiska I sekretarza KC PZPR.

Ciekawostki:

1936 - Amerykanka Beryl Markham jako pierwsza kobieta przeleciała samotnie samolotem Ocean Atlantycki.

1980 - otwarto najdłuższy tunel samochodowy świata (16,9 km) - St.Gotthard w Szwajcarii.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 0:13, 06 Wrz 2009    Temat postu:

6 września:

* 1771 - zwycięska bitwa pod Annopolem na Polesiu pod dowództwem hetmana litewskiego-Michała Kazimierza Ogińskiego.

* 1794 - insurekcja kościuszkowska: zakończyło się oblężenie Warszawy.

* 1936 - zawarto układ w Roambouillet o pożyczce francuskiej na uzbrojenie armii polskiej.

* 1939 - bitwa pod Tomaszowem Mazowieckim.

* 1939 - RPA wypowiedziała wojnę Niemcom.

* 1944 - 37. dzień powstania warszawskiego: ciężkie walki na Powiślu.

* 1944 - PKWN wydał dekret o reformie rolnej nacjonalizujący majątki większe niż 50 ha.



Ciekawostki:

* 775 p.n.e. - chińscy astronomowie odnotowali zaćmienie Słońca. Jest to najwcześniejsze zarejestrowane zaćmienie.

* 1997 - odbył się pogrzeb księżnej Diany.

* 2007 - zmarł Luciano Pavarotti, włoski śpiewak operowy (tenor) (ur. 1935)


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 22:23, 06 Wrz 2009    Temat postu:

7 września:

* 1764 - elekcja Stanisława Augusta Poniatowskiego na tron polski.

* 1928 – inauguracja pierwszego wyścigu Tour de Pologne,a w zasadzie jeszcze "Bieg Dookoła Polski" - pierwsza i oryginalna nazwa TdP.

Jego historyczna, premierowa edycja odbyła się w dniach 7-11 września 1928, a na starcie stanęło 71 kolarzy, z których – po przejechaniu prawie 1 500 km – najlepszym okazał się Polak Feliks Więcek z Bydgoskiego Klubu Kolarskiego.

* 1939 – zakończyła się obrona Westerplatte.

* 1939 - początek obrony Wizny w trakcie kampanii wrześniowej.

Bitwa ta, określana mianem Polskich Termopili, pomimo poważnej dysproporcji pomiędzy siłami polskich obrońców pod dowództwem kapitana KOPu Władysława Raginisa a siłami niemieckimi gen. Heinza Guderiana,stała się jednym z najbardziej bohaterskich, lecz i najmniej znanych epizodów II wojny światowej.

O obronie Wizny traktuje m.in. utwór szwedzkiego zespołu metalowego Sabaton_40:1. W wywiadzie dla dziennika "Rzeczpospolita" lider grupy, Joakim Brodén, powiedział: Polski fan przesłał nam kiedyś informację o bitwie pod Wizną. Kiedy przeczytaliśmy o czynach kapitana Władysława Raginisa i jego przyjaciół, była to dla nas tak nieprawdopodobna historia, że sądziliśmy najpierw, iż nie może być prawdziwa. Taka niesamowita odwaga, by 720 żołnierzy stawiało opór 42 tys. Niemców! Uznaliśmy natychmiast, że to najbardziej interesująca bitwa historii, i oczywiście napisaliśmy o tym piosenkę "40:1".


Polskie napisy Arrow [link widoczny dla zalogowanych]

* 1943 - udany zamach żołnierzy AK w Warszawie na zastępcę komendanta Pawiaka Franza Bürckla.

* 1944 – 38. dzień powstania warszawskiego: upadek Powiśla. Rozmowy przedstawicieli Zarządu PCK w sprawie ewakuacji poza teren miasta osób cywilnych.

* 1946 - utworzenie Kapitanatu Portu w Szczecinie.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Mania dnia Nie 22:47, 06 Wrz 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 22:52, 07 Wrz 2009    Temat postu:

8 września:

Dzień Dobrej Wiadomości

przesuniecie

8 września 2001 w Warszawie proklamowano Dzień Dobrej Wiadomości. Inicjatywa ta powstała w środowisku artystyczno-literackiego Salonu 101 prowadzonego przez Małgorzatę Bocheńską. To coroczne święto wydarzeń przebiegających pod wspólnym hasłem "Dobrej Wiadomości".
Celem DDW jest angażowanie mediów w kształtowanie obrazu rzeczywistości przyjaznej człowiekowi, a także promowanie obrazu Polski i Polaków "jako ludzi życzliwych, twórczych, szukających wzorów i autorytetów".


Międzynarodowy Dzień Piśmienności (UNICEF)

Trafiłam również na dzień proklamowany przez ONZ - Międzynarodowy Dzień Walki z Analfabetyzmem (?) a właściwie jest to Dekada Narodów Zjednoczonych 2003-2012 na rzecz Zwalczania Analfabetyzmu.
[link widoczny dla zalogowanych] )



* 1514 - w bitwie pod Orszą (Bałoruś) wojska polsko-litewskie odniosły zwycięstwo nad wojskami państwa moskiewskiego.


"Bitwa pod Orszą",malarz nieznany, Mistrz bitwy pod Orszą pozostający pod wpływem Łukasza Cranacha St., po 1524-30

* 1655 - potop szwedzki: Szwedzi zajęli Warszawę.

* 1717 - Częstochowa: uroczysta koronacja obrazu Matki Boskiej.

* 1831 - powstanie listopadowe: skapitulowała Warszawa.

* 1939
# rozpoczęła się bitwa pod Iłżą
# rozpoczęła się obrona Warszawy
# Wojska niemieckie zajęły Łódź.

* 1944 - 39. dzień powstania warszawskiego: na Mokotowie sytuacja stabilna. Pożary na Pradze.

* 1968 - Ryszard Siwiec dokonał samospalenia na Stadionie Dziesięciolecia w proteście przeciw agresji na Czechosłowację.

* 1977 - w TVP1 ukazało się pierwsze wydanie programu popularnonaukowego Sonda.



* 1981 - z inicjatywy Henryka Sicińskiego, ostrowskiego delegata na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ Solidarność, uchwalono Posłanie do ludzi pracy Europy Wschodniej.

* 2006 - Sejm uchwalił ustawę o zmianie Konstytucji, dopuszczającą ekstradycję obywatela polskiego.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 23:43, 08 Wrz 2009    Temat postu:

9 września

Międzynarodowy Dzień Urody

Sophii Loren "Piękno jest tym, co czujesz wewnątrz i co odbija się w twoich oczach".

9 września 2001 roku Oddział Śląski Stowarzyszenia Zastępczego Rodzicielstwa zainaugurował w Lędzinach obchody Światowego Dnia FAS* w Polsce. Również w tym roku, 9 września o godzinie 9:09 w Polsce i w wielu innych krajach rozpoczną się obchody Światowego Dnia FAS. Skąd tyle dziewiątek w dacie i godzinie? Otóż mają one wymiar symboliczny – mają przypominać, że hasłem obchodów jest dziewięć miesięcy ciąży bez alkoholu.

*FAS (fetal alcohol syndrome), czyli alkoholowy zespół płodowy.



* 1698 - hetman polny koronny Feliks Kazimierz Potocki pokonał w bitwie pod Podhajcami Tatarów (ostatnia zwycięska bitwa wojska polskiego z Tatarami).


Maksymilian Gierymski, Potyczka z Tatarami

* 1939 - [link widoczny dla zalogowanych]:

- rozpoczęła się bitwa nad Bzurą,zakończyła się bitwa pod Iłżą.
- zajęcie Redy i Wyszkowa przez Niemców.

* 1939 - rozpoczęto formowanie polskiej armii we Francji.

* 1944 - 40. dzień powstania warszawskiego: dobrowolna ewakuacja z miasta 8 000 ludzi. Silne ataki hitlerowców skierowane na północne Śródmieście i Czerniaków.

* 1993 - utworzono Biebrzański Park Narodowy,największy w Polsce z 23 parków narodowych na terenie kraju, o powierzchni ponad 59 223 ha.W 1995 r. został wpisany na listę wodno-błotnych obszarów chronionych Konwencją Ramsar.
Rok 2009 został ogłoszony rokiem bobra.


[link widoczny dla zalogowanych] zwana wcześniej „Bobra”, "Biebra”, „Bobr”. Wink

* 1996 - powołano [link widoczny dla zalogowanych].



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 23:22, 09 Wrz 2009    Temat postu:

10 września:

Wspomnienie Św. Mikołaja z Tolentino włoskiego zakonnika,zm. 10 września 1305 w Tolentino) - patrona noworodków.
Ukazywany jest zwykle z koszykiem z bułkami lub gwiazdą na piersiach.



Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom został zorganizowany po raz pierwszy w 2003 roku w skali globalnej, z inicjatywy Światowej Organizacji Zapobiegania Samobójstwom (IASP), przy współudziale Światowej Organizacji Zdrowia. (WHO).

„Chronić życie, odnawiać nadzieję”

Każdego roku blisko milion ludzi na świecie popełnia samobójstwo, co daje jedno samobójstwo co 40 sekund. Samobójstwo jest wiodącą przyczyną zgonów na świecie, zwłaszcza wśród młodych ludzi (WHO 2003). Próby samobójcze są o wiele częstsze niż same samobójstwa, szacowane są na 20 do 50 milionów, jednak żadne dane na skalę światową nie są w pełni zgodne z prawdą. Każda śmierć samobójcy pozostawia członków rodziny, przyjaciół i znajomych, na zawsze odmienionych (emocjonalnie, finansowo, ekonomicznie).
Każdego roku koszty związane z samookaleczeniem idą w miliardy dolarów. Pośród państw rejestrujących samobójstwa najwyższy wskaźnik notuje się w Europie Wschodniej a najniższy w Ameryce Łacińskiej, krajach muzułmańskich i kilku azjatyckich. Niestety nie ma rzetelnych danych na temat tego problemu w Afryce.



* 1526 - sejm mazowiecki złożył przysięgę na wierność królowi polskiemu, inkorporacja Mazowsza.

* 1759 - wojna siedmioletnia: na Zalewie Szczecińskim koło Nowego Warpna i Ueckermünde (Wkryujście) (obecnie pogranicze polsko-niemieckie) rozegrała się pierwsza w historii pruskiej floty bitwa morska. Starły się siły szwedzkie i pruskie. Bitwa zakończyła się zwycięstwem Szwecji, której flotyllą dowodził kapitan Rutensparne.

* 1930 - aresztowano przywódców Centrolewu i osadzono ich w więzieniu wojskowym w Brześciu nad Bugiem.

* 1939 - kapitulacja załogi kpt. Władysława Raginisa po obronie Wizny.

* 1939 - w Bydgoszczy w ulicznych egzekucjach Niemcy rozstrzelali ponad tysiąc osób.

* 1939 - II wojna światowa: Kanada wypowiedziała wojnę Niemcom.

* 1944 - 41. dzień powstania warszawskiego: walki powietrzne samolotów radzieckich z niemieckimi.

* 1946 - napad UPA na Łodzinę, Hłomczę i Witryłów.

* 1972 - reprezentacja Polski w piłce nożnej pod wodzą Kazimierza Górskiego zdobyła złoty medal na igrzyskach olimpijskich w Monachium.

To były czasy,aż łezka w oku się kręci.Ech...

* 1990 - papież Jan Paweł II poświęcił największą w Afryce świątynię – Bazylikę Matki Boskiej Królowej Pokoju w Jamusukro w Wybrzeżu Kości Słoniowej.

* 2000 - zatonięcie Polskiego jachtu "Bieszczady" 20 mil morskich od północno - zachodnich wybrzeży Danii. Został on staranowany przez tankowiec (gazowiec m/v Lady Elena) odbywający rejs do Rotterdamu.

* 2002 - Szwajcaria przystąpiła do ONZ.

* 2008 - oddano do użytku znajdujący się w pobliżu Genewy (Szwajcaria) Wielki Zderzacz Hadronów.

LHC (z ang. Large Hadron Collider) – największa maszyna i największy na świecie akcelerator cząstek (hadronów), znajdujący się w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN w pobliżu Genewy. LHC leży na terenie Francji oraz Szwajcarii.
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 23:19, 10 Wrz 2009    Temat postu:

11 września:

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

obchodzony po raz szósty w Polsce,w drugą sobotę września.
Ta, zapoczątkowana przez organizacje Międzynarodowego Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, tradycja od wielu lat przypomina nam, jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach, kiedy zagrożone jest życie ludzkie.




* 1932 - Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura - piloci WP (lecąc na mityng lotniczy do Pragi, zginęli w katastrofie lotniczej w lesie pod Cierlickiem Górnym koło Cieszyna na Śląsku Cieszyńskim, na terenie Czech na skutek oderwania się skrzydła samolotu RWD-6 podczas burzy (miejsce to znane jest obecnie jako "Żwirkowisko"). Obaj zostali pochowani w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, natomiast w Těrlicku (Cierlicku) znajduje się ich symboliczny grób.

* 1933 - Józef Lewoniewski - kapitan pilot Wojska Polskiego, inżynier - zginął w katastrofie lotniczej.
Zbiegiem okoliczności, wypadek miał miejsce dokładnie rok po wypadku śmiertelnym Żwirki i Wigury.

* 1934 - Polska odrzuciła pakt wschodni - sojusz wojskowy w Europie Wschodniej, skierowany przeciw Niemcom, zaproponowany przez ministra spraw zagranicznych Francji (w rządzie G. Doumergue'a) L. Barthou.

* 1939 - Mszczonów odbity nocnym atakiem 31 pułku Strzelców Kaniowskich, którymi dowodził ppłk. Wincenty Wnuk.
- niemiecka dywizja "Kempf" w bitwie pościgowej pod Węgrowem, rozbiła polską 41. DPRez
- trwa ciężki bój o Ozorków
- pod Warszawę nieoczekiwanie przybywa sam Hitler.

* 1944 - 42. dzień powstania warszawskiego.

* 2001 - USA: ataki terrorystyczne na World Trade Center, Pentagon i Kapitol Stanów Zjednoczonych (udaremniony).



Post został pochwalony 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 22:59, 11 Wrz 2009    Temat postu:

12 września:

Święto Wojsk Lądowych


Od 12 września 1996 roku (zarządz. MON-u z dnia 20 listopada 1995 r. w sprawie ustanowienia świąt wojskowych ) wojska lądowe mają swoje święto. Data nie została wybrana przypadkowo- 12 września 1683 roku miała miejsce odsiecz wiedeńska Jana III Sobieskiego.

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej - dzień mający przypominać ludziom o problemach zdrowotnych jamy ustnej oraz o kosztach ekonomicznych i wpływie na dobre samopoczucie schorzeń stomatologicznych. Zapoczątkowany został w 2008 roku przez World Dental Federation.

Wybrano 12 września, ponieważ jest to rocznica narodzin Charlsa Godona, założyciela FDA oraz zakończenia konferencji w Alma-Atar, poświęconej także problematyce stomatologicznej.

12 września 2009 będzie miała miejsce ogólnopolska inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa (EDD), pod hasłem „Zabytkom na odsiecz: Szlakiem zamków, grodów i twierdz” (godz. 11 w Kołobrzeg-Ratusz Miejski).
W tym roku EDD 2009 odbędą się 12-13 oraz 19-20 września.

Europejskie Dni Dziedzictwa, wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych, największy projekt edukacyjny mający na celu szeroko pojętą edukację historyczną i kulturalną, promowanie regionalnego dziedzictwa z ukazaniem jego bogactwa oraz przypomnienie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa z ramienia Rady Europy była od 2006 r. Europa Nostra, europejska federacja stowarzyszeń zajmujących się ochroną dziedzictwa kultury, obecnie Rada Europy.

Idea Europejskich dni Dziedzictwa narodziła się 3 października 1985 r. w Granadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy z udziałem europejskich ministrów odpowiedzialnych za Dziedzictwo Architektury. Wtedy to francuski minister kultury zaproponował rozszerzenie na całą Europę zainicjowanych we Francji w 1984 r. „Dni Otwartych Zabytków”, podczas których po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Inicjatywa cieszyła się tak dużym zainteresowaniem i poparciem społecznym, że w 1991 r. zainspirowała Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa.

Polska włączyła się do tej akcji w 1993 roku i jest obecnie jednym z 49 krajów, które co roku we wrześniu udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności liczne zabytki, miejsca kultury oraz organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące

Oficjalna strona: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Mania dnia Pią 23:07, 11 Wrz 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 23:57, 11 Wrz 2009    Temat postu:

12 września przed laty:

* 1635 - w Sztumskiej Wsi zawarto na 26 lat rozejm polsko-szwedzki.


Głaz granitowy upamiętniający podpisanie w tym miejscu w 1635 roku rozejmu polsko-szwedzkiego

Rozejm ten stanowił przedłużenie 6-letniego rozejmu ze Starego Targu z 1629 r. Na mocy tego układu Szwedzi w zamian za utrzymanie Inflant oddawali Prusy, porty pomorskie i prawo do cła (na 2 lata otrzymał je Władysław IV Waza). Polacy zatrzymywali Kurlandię oraz Inflanty polskie.


* 1683 - bitwa pod Wiedniem, zakończona zwycięstwem Jana III Sobieskiego,między wojskami polsko-austriacko-niemieckimi, pod dowództwem Jana III Sobieskiego, a armią Imperium osmańskiego pod wodzą wezyra Kara Mustafy pod Wiedniem. Zakończyła się przegraną Turcji, która nie podniosła się już po tym uderzeniu i przestała stanowić zagrożenie dla chrześcijańskiej Europy.


Bitwa pod Wiedniem (1683) na obrazie Józefa Brandta

* 1917 - powstała Rada Regencyjna Królestwa Polskiego - zaakceptowany rzez okupujące Królestwo Polskie Cesarstwo Niemieckie i Austro-Węgry kolegialny organ mający oficjalnie sprawować władzę zwierzchnią nad zależnym od obu państw centralnych Królestwem Polskim (aktu 5 listopada). Powstała na podstawie patentu w sprawie władzy Państwowej w Królestwie Polskim opublikowanego 15 września 1917.

* 1939 - nierozstrzygnięta walka pod Birczą

* 1939
- po całej serii alarmów polskich w Paryżu i Londynie, Gamelin i Daladier spotkali się z Chamberlainem w Abbeville i uzgodnili ostatecznie wstrzymanie jakichkolwiek akcji przeciw Niemcom
- pierwsze oddziały niemieckie atakują Lwów.

* 1944 - 43. dzień powstania warszawskiego: próby zdobycia Czerniakowa przez Niemców.

* 1945 - władze PRL zerwały konkordat z 10.02.1925r. ze Stolicą Apostolską;na nowo wszedł w życie 25 kwietnia 1998 r.

* 1989 - Sejm udzielił wotum zaufania rządowi Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego niekomunistycznego premiera w powojennej historii Polski.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 10:36, 12 Wrz 2009    Temat postu:

Dzisiaj jest również Ogólnopolski Dzień Marzeń Fundacji [link widoczny dla zalogowanych].



Fundacja Mam Marzenie powstała w Krakowie 14 czerwca 2003 roku z inicjatywy jej założyciela i Fundatora - Piotra Piwowarczyka, jako niezależna i samodzielna organizacje, skupiająca wyłącznie wolontariuszy. Dzięki wsparciu wielu osób , 14 czerwca w Urzędzie Miasta w Krakowie odbyła się uroczystość podpisania aktu notarialnego powołania do życia Fundacji i powołania organów Fundacji.

Fundacja rozpoczęła działalność w lutym 2004 r. w Krakowie, Warszawie i w Poznaniu. Od 2007 roku działa już na terenie całej Polski. Oddziały Fundacji współpracują ze wszystkimi Klinikami Hematologii i Onkologii Dziecięcej, Hospicjami Dziecięcymi oraz Szpitalami dla dzieci.


Szczeciński oddział Fundacji uszczęśliwił już 92 dzieci. Na realizację pragnień czeka teraz ośmioro.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 0:05, 13 Wrz 2009    Temat postu:

13 września:

Dzień Programisty
z wyjątkiem lat przestępnych, kiedy to wypada 12 września.Dlaczego?bo...
święto programistów obchodzone w 256. dniu roku (256 = 2^8 czyli liczba wszystkich możliwych stanów jednego bajta informacji w jego najpopularniejszej, 8-bitowej postaci). [link widoczny dla zalogowanych]
Tradycyjnie, programiści starają się uczcić ten dzień w jakiś niekonwencjonalny sposób.

Taki znalazłam opis na vortalu [link widoczny dla zalogowanych]
Kod:
"Programista" - tym właśnie mianem określamy osoby, dzięki którym komputery nie są zwykłymi maszynami, zawierającymi złom. To im zawdzięczamy systemy operacyjne, pakiety biurowe, komunikatory i przeglądarki internetowe, różnego rodzaju narzędzia, gry oraz inne programy użytkowe. Bez nich, nie byłoby też aplikacji webowych ożywiających strony internetowe. Pracę programistów odzwierciedla także nasz vortal ([i]i nasze forum również[/i]). I choć z pewnością, niejednokrotnie widok zawieszających się aplikacji, czy też inne błędy wzbudziły w nas niezadowolenie, warto pamiętać o pracy i wysiłku jaki wkładają w rozwiązania z których korzystamy.
Wszystkim programistom życzymy wszystkiego najlepszego!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 10:20, 13 Wrz 2009    Temat postu:

Za czasów PRL kolejarze obchodzili swoje święto - Dzień Kolejarza Polski Ludowej,które przypadało na 2.niedzielę września.

13 września sprzed lat w skrócie:

* 1195 - Małopolska: bitwa nad Mozgawą jedna z krwawszych bitew okresu rozbicia dzielnicowego pomiędzy oddziałami Mieszka Starego i wojewody krakowskiego Mikołaja, stoczona nad rzeką Mozgawą.

Arrow [link widoczny dla zalogowanych] Jacek Kowalski

Bitwa rozegrała się pomiędzy oddziałami Mieszka III Starego, Mieszka I Plątonogiego i Jarosława opolskiego z jednej strony i Leszka Białego, oraz Romana Halickiego z drugiej.

Podstawowym powodem konfliktu zbrojnego był wybór po śmierci Kazimierza II Sprawiedliwego 5 maja 1194 na stanowisko księcia krakowskiego, małoletniego bo liczącego zaledwie osiem, czy dziewięć lat Leszka Białego, co nie spodobało się jego stryjowi Mieszkowi III Staremu, oraz zwolennikom silnej władzy książęcej.

* 1637 - Cecylia Renata Habsburżanka, żona Władysława IV Wazy, koronowana w katedrze św. Jana w Warszawie.
(Została pochowana w katedrze na Wawelu, w Krakowie.)

* 1732 - Rosja, Austria i Prusy zawarły w Wiedniu tajny traktat Loewenwolda (tzw. przymierze trzech czarnych orłów), dotyczący następstwa tronu w Polsce.

* 1764 - Stanisław August Poniatowski podpisał pacta conventa, dotyczące osobistych zobowiązań króla Rzeczpospolitej Obojga Narodów i Wielkiego Księstwa Litewskiego.

* 1769 - Konfederacja Barska:
- bitwa pod Orzechowem (gm. Sosnowica?)
- początek bitwy pod Włodawą.

* 1900 - cesarz Franciszek Józef I zagroził deputacji polskiej utratą autonomii Galicji w razie dalszych roszczeń niepodległościowych.

* 1934 - Polska wypowiedziała traktat mniejszościowy (Mały traktat Wersalski) - traktat podpisany 28 czerwca 1919 roku przez Polskę po I wojnie światowej łącznie z traktatem wersalskim i jako warunek jego zawarcia. Gwarantował poszanowanie i obronę praw mniejszości narodowych zamieszkujących Polskę.

* 1944 - 44. dzień powstania warszawskiego: po raz pierwszy od początku powstania samoloty radzieckie dokonały zrzutów broni i żywności nad terenem Śródmieścia.

* 1968 - Albania opuściła Układ Warszawski.

* 1993 - w krypcie Archikatedry Warszawskiej pochowano sprowadzone ze Szwajcarii prochy byłego prezydenta RP Ignacego Mościckiego i jego małżonki.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 23:03, 13 Wrz 2009    Temat postu:

14 września:

* 1557 - zawarto układ w Pozwolu między Polską, Litwą a zakonem inflanckim (kawalerów mieczowych) przeciwko Wielkiemu Księstwu Moskiewskiemu.
Traktował on o nadaniu głównych praw handlowych (dla unii) na terenie całych Inflant oraz miał wymowę antymoskiewską, ze względu na ekspansję cara Iwana IV Groźnego.

* 1769 - Konfederacja Barska:
- bitwa pod Radominem
- bitwa pod Tarpnem (dzielnica Grudziądza)

* 1900 - manewry wojskowe z udziałem cesarza Austrii Franciszka Józefa w okolicach Krosna.

* 1929 - utworzono Centrolew - sojusz partii centrowych i lewicowych zawiązany w celu zwalczania systemu rządów sanacji obozu Józefa Piłsudskiego.

* 1939 - wojska niemieckie zajęły Gdynię-rozpoczęła się pacyfikacja mieszkańców

* 1944 - oddziały armii radzieckiej wraz z 1. Dywizją Piechoty LWP im. T. Kościuszki zdobywały warszawską Pragę, wypierając z niej wojska niemieckie.

* 1944 - 45. dzień powstania warszawskiego - natarcie oddziałów niemieckich na Górny Czerniaków.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu    Forum www.anowi.fora.pl Strona Główna -> trochę historii Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
Strona 4 z 8

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Arthur Theme
Regulamin