www.anowi.fora.pl www.anowi.fora.pl
www.anowi.fora.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  RejestracjaRejestracja  ProfilProfil  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  GalerieGalerie  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości  ZalogujZaloguj 

Wydarzenia w Polsce,a czasami coś jeszcze - od 28.listopada
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
 
Odpowiedz do tematu    Forum www.anowi.fora.pl Strona Główna -> trochę historii
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zosia




Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 8091
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 237 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 16:26, 08 Maj 2009    Temat postu:

Tak ważny dzień, jakim było zakończenie II wojny światowej, a w kraju...cichooooo. Crying or Very sad

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 8:33, 09 Maj 2009    Temat postu:

9.maja:

Dzień Europy
- z okazji ogłoszenia planu Schumana o utworzeniu EWWiS
Dla przypomnienia:
Dzień 5 maja jest związany z ustanowieniem Rady Europy, które miało miejsce 5 maja 1949. Od 1964 Rada Europy celebruje ten dzień jako Dzień Europy. 5 maja jest celebrowany w Radzie Europy jako "dzień tolerancji, praw człowieka i integracji europejskiej". W jego trakcie w siedzibie Rady Europy nie odbywają się obrady, a zamiast tego odbywa się koncert, zaczynający się zawsze odegraniem hymnu Europy.

Dzień 9 maja jest oficjalnym symbolem Unii Europejskiej. Został ustanowiony w rocznicę przedstawienia planu utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali znanego jako Deklaracja Schumana przez Roberta Schumana 9 maja 1950. Dzień ten czasami, dla odróżnienia z Dniem Rady Europy, jest nazywany Dniem Unii Europejskiej. Nie jest to jednak poprawna nazwa, gdyż według uchwały Parlamentu Europejskiego dzień ten jest nazywany Dniem Europy i taka jego nazwa figuruje we wszystkich oficjalnych dokumentach i materiałach UE.

W krajach, które są członkami Rady Europy, a nie są członkami UE preferowane jest obchodzenie Dnia Europy 5 maja, zaś w krajach UE obchodzi się go oficjalnie 9 maja.




dawne święto Dzień Zwycięstwa; (czasy PRL)
-święto państwowe, obchodzone niegdyś 9 maja, z okazji zakończenia II wojny światowej (w terminologii radzieckiej Wielkiej Wojny Ojczyźnianej). Obchodzone dawniej w ZSRR i krajach bloku socjalistycznego, obecnie w niektórych byłych republikach radzieckich. Jedno z głównych świąt państwowych w Federacji Rosyjskiej i Białorusi.

dawne święto Święto Wojska Polskiego; (1947-1950) - święto armii.

1794 - W czasie insurekcji kościuszkowskiej w Warszawie wykonano wyrok śmierci na przywódcach targowicy: Józefie Ankwiczu, Józefie Kossakowskim, hetmanie Piotrze Ożarowskim, hetmanie Józefie Zabielle.

1863 - W czasie powstania styczniowego miała miejsce bitwa pod Ignacewem.

1879 - W Rydze powstała korporacja akademicka Arkonia.
Ideowo-wychowawcze stowarzyszenie skupiające męską młodzież akademicką narodowości polskiej. Celami Arkonii jest krzewienie patriotyzmu wśród swoich członków i w społeczeństwie, kształtowanie postaw moralnych młodzieży, godności osobistej i honoru, integracja środowiska, a także organizowanie życia towarzyskiego. Formy organizacyjne Arkonii zaczerpnięte są z wzorów korporacji niemieckich i wzbogacone o silną nutę samokształceniowo-wychowawczą.
W 1921 roku Arkonia była jedną z korporacji założycielskich Związku Polskich Korporacji Akademickich, jednakże z powodu jego upolitycznienia w 1933 roku na kilka lat opuściła jego szeregi. W okresie XX-lecia międzywojennego obok Konwentu Polonia Arkonia była najbardziej liczną spośród polskich korporacji.
Po przełomie 1989 roku Arkonia znów pojawiła się na warszawskich uczelniach. W nowych okolicznościach, stojąc wobec podobnych wyzwań Arkonia kontynuuje dzieło swoich założycieli.

1966 - Po raz pierwszy w telewizji pokazano serial Czterej pancerni i pies.



1971 - Po wieloletniej budowie oficjalnie otwarto halę widowiskową Spodek w Katowicach.



1975 - Data emisyjna polskiego banknotu o nominale 50 złotych z Karolem Świerczewskim, z serii: Wielcy Polacy. Serie banknotu A - Z; AA - AZ; BA - BU.



1987 - Miała miejsce katastrofa lotnicza w Lesie Kabackim;
W wyniku katastrofy śmierć na miejscu poniosły 183 osoby – wszyscy znajdujący się na pokładzie samolotu, a sam samolot został zniszczony. Zniszczone zostały również drzewa w Lesie Kabackim na obszarze prostokąta o wymiarach około 370x50 metrów.
Pod względem liczby ofiar jest to największa katastrofa lotnicza w historii polskiego lotnictwa.


Post został pochwalony 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 0:15, 10 Maj 2009    Temat postu:

10.maja:

1789 - Jean-Pierre Blanchard odbył pierwszy w Polsce lot balonu załogowego.

1794 - Insurekcja kościuszkowska: Tadeusz Kościuszko powołał Radę Najwyższą Narodową (ustanowiona w obozie pod Połańcem), która miała pełnić funkcje cywilnej władzy powstania.


"Powstańcy polscy w lesie nocą" mal. Aleksander Orłowski w latach 1811-1820;

1893 - Założono pierwszy klub szachowy w Polsce.

Ciekawostka z kalendarium morskiego:
10 maja 2006 - w Dalian (Chiny) oddano do użytku COSCO Shipyard Group największy na świecie dok pływający o długości 340 m, szerokości 76 m, w którym można dokować statki o nośności do 300 000 ton


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 23:42, 10 Maj 2009    Temat postu:

11.maja:

Święto lokalne w Żorach (Rybnicki Okręg Węglowy) - Święto Ogniowe dla przypomnienia tragicznego pożaru z 1702, który strawił sporą część miasta.

11 maja 1702 roku, o godzinie 11:30, w centrum miasta wybuchł wielki pożar. Dość szybko rozprzestrzenił się na całą zabudowę rynkową i pobliskie domy. Szkody wyrządzone przez kataklizm były olbrzymie. Niektórzy mieszkańcy w krótkiej chwili stracili dorobek całego życia. Solidarni żorzanie postanowili zorganizować błagalną procesję. W czasie pochodu na świeżym jeszcze rumowisku wznosili modły do Boga, prosząc o odwrócenie od nich klęski pożaru. Przyrzekli jednocześnie uczestniczyć w corocznych procesjach po ulicach miasta właśnie w tej intencji. W ten oto sposób narodziła się tradycja obchodów Święta Ogniowego.

Do 1939 roku dzień 11 maja był dniem wolnym od pracy.W czasie okupacji hitlerowskiej mieszkańcy miasta nie uczestniczyli w procesji obchodów Święta Ogniowego. Do 1949 roku zaniechano również odbywania procesji na rynek ze względu na liczne zniszczenia pobliskiego kościoła. Dopiero w 1950 roku, dzięki pieczołowitym staraniom nowego proboszcza, zaczęto na nowo kultywować tradycję. Po wieczornej, uroczystej mszy św. mieszkańcy miasta tłumnie uczestniczą w procesji wokół żorskiego rynku.



[link widoczny dla zalogowanych]



1573 - wieś Kamień pod Warszawą: w wyniku pierwszej w Polsce wolnej elekcji na króla Polski został wybrany Henryk Walezy.

1702 - pożar zniszczył doszczętnie drewnianą zabudowę miasta Żory.

1919 - zjazd spółdzielni robotniczych w Warszawie powołał Związek Robotniczych Stowarzyszeń Spółdzielczych.

1930 - wybory do Sejmu Śląskiego II kadencji.

1955 - pożar w kinie w Wielopolu Skrzyńskim - 58 ofiar.
Pożar wybuchł w drewnianym baraku mieszczącym się na miejscowym rynku i pełniącym rolę miejscowej biblioteki. 11 maja 1955 r. do Wielopola Skrzyńskiego przyjechało kino objazdowe, które miało wyświetlić komedię "Sprawa do załatwienia".
Według relacji świadków pijani pracownicy kina palili papierosy siedząc lub stojąc przy stole z projektorem i taśmami filmowymi. Gdy operator podniósł ze stołu zwój (żeby wymienić go w projektorze, bo wyświetlany zwój właśnie się kończył), na ten zwój wypadł mu z ust zapalony papieros — zwój zapłonął od razu. Operator rzucił płonący zwój na suchą drewnianą podłogę, która się zajęła ogniem, ale równocześnie od kropli płonącego celuloidu, które spadły na stół, zapaliły się pozostałe zwoje taśmy. Wtedy pracownicy kina wyskoczyli przez niezabite deskami okno za stołem, a widzowie zostali uwięzieni w środku baraku, który błyskawicznie zaczął cały płonąć (drewno było wysuszone, bo wcześniej długo nie padały deszcze).

Część ludzi uciekła przez okno, w którym deski wybił ławą siedzący obok strażak. Pozostali próbowali dopchnąć się do drzwi, ale padali na płonącą podłogę duszeni w ścisku i zatruci dymem z płonących taśm filmowych. Z powodu wielkiej siły pożaru niewiele pomogła nawet interwencja straży pożarnej przybyłej po 11 minutach — kiedy strażacy zdołali przewrócić płonącą ścianę ujrzeli płonące zwłoki dzieci na podłodze.
Podczas II wojny światowej w Wielopolu zginęło 26 osób, dlatego rozmiar tragedii był ogromny. Wielu mieszkańców Wielopola wsławiło się bohaterstwem, np. Kazimierz Gasior, który zginął, gdy wszedł do płonącego budynku, aby ratować zaczadzonych.

Na zbiorowym pogrzebie ofiar byli obecni przedstawiciele UB i Milicji Obywatelskiej. Roman Lipa, miejscowy fotograf, został poinformowany o zakazie fotografowania ceremonii, gdy wyciągnął aparat fotograficzny. UB nie opuszczało go przez cały późniejszy zbiorowy pogrzeb. Stąd też nie ma żadnej fotografii z tamtego wydarzenia, a jedynie obraz, który Lipa namalował 40 lat później.

W 2 poł. lat 80. XX w w miejscu tragedii odsłonięto pomnik z krzyżem i tablicą upamiętniającą ofiary pożaru.




II wojna światowa:
1944 - rozpoczęła się bitwa o Monte Cassino.


Post został pochwalony 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 0:41, 12 Maj 2009    Temat postu:

12.maja:

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych
obchodzony jest w rocznicę urodzin Florence Nightingale.

[link widoczny dla zalogowanych] (1820-1910) - pielęgniarka i działaczka społeczna, zwana również "Damą z lampą". Jest uważana za twórczynię nowoczesnego pielęgniarstwa.W czasie wojny krymskiej na prośbę Sidneya Herberta zorganizowała od podstaw opiekę nad rannymi żołnierzami, zwalczając uprzedzenia i sprzeciwy lekarzy, urzędników, oficerów.
W 1860 założyła w Londynie przy szpitalu św. Tomasza pierwszą szkołę pielęgniarstwa.
W 1907 jako pierwszej kobiecie przyznano Brytyjski Order Zasługi, a pięć lat po jej śmierci wzniesiono ku jej czci Pomnik Wojny Krymskiej.
Medal Florence Nightingale jest od 1912 roku przyznawany zasłużonym pielęgniarkom z całego świata.




Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu
obchodzony corocznie w drugą sobotę maja na całym świecie.

Ruch Sprawiedliwego Handlu (Fairtrade), działający od niemal 50 lat na Zachodzie, powoli zapuszcza korzenie w Polsce. Pionierem tej działalności jest gdańskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu "Trzeci Świat i My". Sprawiedliwy Handel (SH) jest formą pomocy rozwojowej dla marginalizowanych przez globalizację drobnych rolników i rzemieślników z krajów Trzeciego Świata, która daje im możliwość utrzymania się nie dzięki dobroczynności, ale z własnej pracy i sprzedaży wytworzonych przez siebie produktów. Podstawą tej działalności jest zasada, iż człowiek jest ważniejszy od zysku.
SH zapewnia ubogim producentom sprawiedliwą, gwarantowaną cenę minimalną za produkty, która musi pokryć koszty produkcji i utrzymania producentów i ich rodzin oraz zapewnić im godziwy dochód i rozwój gospodarstw.SH nie zapomina też o konsumentach. Oferuje im produkty najwyższej klasy, które - choć może nie najtańsze - warte są swojej ceny: mają atesty ekologicznymi, oparte są na tradycyjnych recepturach, bez chemii, sztucznych dodatków i substytutów oraz składników modyfikowanych genetycznie.
Nabywanie towarów SH jest wyrazem świadomej i odpowiedzialnej postawy konsumenckiej. Oprócz pełnej satysfakcji z dobrego produktu nabywca poprzez swoje wybory zyskuje możliwość pozytywnego wpływania na sytuację życiową ludzi, którzy mu tej satysfakcji dostarczają.
Kształtowaniu takiej postawy służy na świecie m.in. Światowy Dzień SH. Obchodzony jest w każdą drugą sobotę maja (w tym roku 13.05.) i jest centralnym punktem dla wielu akcji, które odbywają się w związku z nim przez cały maj.

[link widoczny dla zalogowanych]


Certyfikowani producenci komosy ryżowej z Ekwadoru-Autor:Dider Gentilhomme

Światowy Dzień Ptaków Wędrownych

jest ukłonem w stronę tych zwierząt, które odbywają niesamowite podróże, przemierzając tysiące kilometrów pomiędzy zimowiskiem a miejscem lęgowym.pomiędzy zimowiskiem a miejscem lęgowym. Ten Międzynarodowy Dzień, którego idea po raz pierwszy pojawiła się w Stanach Zjednoczonych, obchodzony jest od 1993 roku.

Ochrona zwierząt wędrownych jest regulowana Konwencją Bońską, którą Polska ratyfikowała w 1996 roku. Umowa ta zobowiązuje do zapewnienia zwierzętom bezpieczeństwa w trakcie wędrówki przez dany kraj oraz ochrony ich siedlisk lęgowych i pokarmowych.
Ciekawostka:Do Polski od lutego do czerwca przybywają przedstawiciele około dwustu gatunków, by u nas wychować swe potomstwo. Jedynie wśród dwudziestu kilku gatunków ptaków rozmnażających się w Polsce raczej nie ma osobników, które po sezonie lęgowym opuszczałyby granice kraju i powracały na wiosnę – te gatunki są zupełnie osiadłe.

W ciągu marca i kwietnia powracają do naszego kraju prawie wszystkie ptaki lęgowe. Ostatnie są strumieniówki, dziwonie, wilgi i jerzyki, które docierają do Polski dopiero w maju.

[link widoczny dla zalogowanych]

1364 - Kazimierz Wielki wydał przywilej fundacyjny Akademii Krakowskiej.

1373 - Ostrołęka otrzymała prawa miejskie, nadane przez księcia mazowieckiego Siemowita III

1834 - We Lwowie odbyła się prapremiera Zemsty Aleksandra Fredry.

1834 - W Bernie powstała tajna organizacja republikańsko-demokratyczna "Młoda Polska", jej założycielem był Joachim Lelewel.

1886 - Po procesie w Lipsku Józef Ignacy Kraszewski został skazany na trzy i pół roku twierdzy za szpiegostwo na rzecz Francji.

1926 - Józef Piłsudski rozpoczął przewrót majowy
-zbrojny zamach stanu dokonany w Polsce przez marszałka Józefa Piłsudskiego w dniach 12 maja - 15 maja 1926 r., który doprowadził do obalenia legalnego rządu i ustanowił 13 letnie autorytarne rządy Sanacji.


Józef Piłsudski-polski działacz niepodległościowy, dowódca wojskowy, polityk, Naczelnik Państwa Polskiego w latach 1918-1922 i Wódz Naczelny Armii Polskiej od 11 listopada 1918, Pierwszy Marszałek Polski od 1920; dwukrotny premier Polski (1926-1928 i 1930), twórca tzw. rządów sanacyjnych w II Rzeczypospolitej wprowadzonych w 1926, w wyniku przeprowadzonego zamachu stanu.
Nosił pseudonimy: Wiktor, Mieczysław, Ziuk, Pan Marian; później powszechnie zwany Dziadkiem lub Marszałkiem, a przez swych dawnych żołnierzy Komendantem.



Atak wojsk Piłsudskiego podczas przewrotu majowego 1926 r. w okolicach warszawskich Alej Jerozolimskich.
Źródło-Tygodnik Ilustrowany, 1926


1942 - W obozie koncentracyjnym w Auschwitz-Birkenau dokonano pierwszej masowej zagłady więźniów przy pomocy gazu.

1975 - Wprowadzono nowy podział administracyjny kraju, powstało 49 województw.

1981 - Został zarejestrowany Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych Solidarność.

1989 - prawnie uznano wyznanie Świadków Jehowy w Polsce.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 0:18, 13 Maj 2009    Temat postu:

13.maja:

Wikipedia podaje,że dzisiaj jest Dzień Drogowca.
Przejrzałam kilka źródeł innych niż Wikipedia i "Dzień Drogowca i Transportowca" obchodzony jest w kwietniu,jak z kolei podaje [link widoczny dla zalogowanych].
"W 1973 roku doczekało się uchwały rządu określającej, iż oficjalne obchody należy przeprowadzać w ostatnią niedzielę kwietnia i tak jest do dzisiejszego dnia."
Nie rozumiem tym bardziej,że 26.kwietnia w tym roku właśnie Wikipedia sama zamieszcza ten fakt.Czyżby to były 2 różne święta?


1831 - stoczono bitwę pod Jędrzejowem.

-bitwa powstania listopadowego stoczona pomiędzy wojskami polskimi dowodzonymi przez gen. bryg. Jana Umińskiego i rosyjskimi generała-feldmarszałka Iwana Dybicza. Miała ona miejsce pod Jędrzejowem na Mazowszu pomiędzy Kałuszynem a Mińskiem Mazowieckim.

1953 - W Lublinie została utworzona Wieczorowa Szkoła Inżynierska, która później przekształciła się w Politechnikę Lubelską.

1992 - Jan Paweł II w liście do ówczesnego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia kard. Fiorenzo Angeliniego z 13 maja 1992 r. ustanowił Światowy Dzień Chorego.Papież wyznaczył też od razu na obchody tego Dnia 11 lutego, gdy Kościół powszechny wspomina pierwsze objawienie Maryi w Lourdes. Ogólnoświatowe obchody tego Dnia odbywają się co roku w którymś z sanktuarium maryjnych na świecie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 9:08, 13 Maj 2009    Temat postu:

Przegapiłam 2 ciekawostki z poprzednich dni.

11 maja 1936 - pierwsze zawinięcie do Gdyni polskiego statku pasażerskiego,transatlantyku MS Batory.(Jednostka bliźniacza MS Piłsudski.)

Data wodowania: 3.lipca 1935
Data oddania do eksploatacji: 23.kwietnia 1936
Data wycofania ze służby:1.lipca 1969



12 maja 1926 - do Gdyni wpłynął pierwszy polski statek towarowy SS Wisła-masowiec o napędzie parowym o nośności 830 ton (DWT).

Zbudowany w 1908 w Szwecji, został zakupiony w 1922 przez polskie Towarzystwo Żeglugowe "Sarmacja". Był to pierwszy polski statek, który zawinął do nowo budowanego portu w Gdyni 12 maja 1926. 10 października 1926 został wyrzucony na mieliznę na Morzu Północnym na skutek sztormu, po czym został sprzedany do Szwecji i wyremontowany. Pod banderą szwedzką nosił nazwę "Runa", następnie w 1956 sprzedany do Chile jako "Lontue". Skasowany w 1961.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 23:25, 13 Maj 2009    Temat postu:

13.maja 1981 roku Tego dnia na watykańskim placu Św. Piotra, jak w każdą środę, o godz. 17 odbywa się audiencja generalna papieża Jana Pawła II. Odkryty, biały Jeep z papieżem po raz drugi okrąża plac, zbliża się do Spiżowej Bramy. Ojciec Święty bierze na ręce małą dziewczynkę, po czym oddaje ją rodzicom.
Jest godzina 17.19.

Wtem powietrzem wstrząsa huk wystrzałów. Spłoszone gołębie zrywają się do lotu. Na placu Św. Piotra zapada przerażająca cisza. Tłumy widzą, jak auto zawraca, a kredowo blady papież osuwa się w ramiona swego osobistego sekretarza, ks. Stanisława Dziwisz. Dopiero po chwili na placu rozlegają się krzyki i szloch.






Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 23:30, 13 Maj 2009    Temat postu:

14.maja:

Dzień Farmaceuty


-w szerszym tego słowa znaczeniu bo 29.września jest Dzień aptekarzy (czyli farmaceutów pracujących w aptekach).

1792 - W Targowicy nad Siwuchą ogłoszono zawiązanie przez polskich magnatów konfederacji przeciwko reformom Sejmu Wielkiego.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1955 - Podpisano Układ Warszawski.

(oficjalna nazwa: Układ o Przyjaźni, Współpracy i Pomocy Wzajemnej ros. Договор о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи) – związek wojskowy państw Europy Środkowej i Wschodniej pozostających pod wpływem Związku Radzieckiego.
Miał funkcjonować przez 30 lat, 26 kwietnia 1985 ważność Układu przedłużono na następne 20 lat. Istniał do 1 lipca 1991. Ustanowiono wspólne dowództwo Układu w Moskwie. Sztaby armii poszczególnych państw członkowskich podlegały operacyjnie X Zarządowi Sztabu Generalnego Armii Radzieckiej – nie był to więc pakt równorzędnych stron. Naczelnym Dowódcą Zjednoczonych Sił Zbrojnych Układu Warszawskiego miał być zawsze marszałek Armii Radzieckiej, który był jednocześnie I zastępcą ministra obrony ZSRR.



Konferencja państw sygnatariuszy Układu Warszawskiego w maju 1955

Ze świata:

14.maja 1881 - Pierwsza jazda tramwaju elektrycznego w niemieckim miasteczku Groß-Lichterfelde, będącym obecnie jedną z dzielnic Berlina.

15.maja:
# 1940 - Pierwsza sprzedaż pończoch z nylonu (USA).
# 1940 - II wojna światowa: skapitulowała Holandia.
# 1948 - Proklamowano państwo Izrael. Wybuchła pierwsza wojna izraelsko-arabska.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 23:22, 14 Maj 2009    Temat postu:

15.maja:

im. Zofii
(Zosiu ) - Św. Zofia, Rzymianka (I lub II w.). Zginęła w pierw. okresie chrześcijaństwa.

Na 15.maja:
-Święta Zofia ciepło rozwija.
-Święta Zofia kłosy rozwija.




ONZ – Międzynarodowy Dzień Rodziny
Ustanowione zostało przez Zgromadzenie Generalne ONZ 20 września 1993 roku w rezolucji nr 47/237.

Święto Polskiej Niezapominajki
akcja redaktora Jedynki Andrzeja Zalewskiego mająca na celu przede wszystkim stałe przypominanie o ochronie i zachowaniu różnorodności biologicznej Polski

Cytat:
Już po raz siódmy na terenie RDLP w Radomiu odbędą się główne obchody Święta Polskiej Niezapominajki. W tym roku impreza będzie miała szczególny charakter w związku z 85-leciem Lasów Państwowych.
Nasze tegoroczne hasło dnia polskiej niezapominajki składa się z 2 członów: oba nawiązują dokładnie do aktualnych wydarzeń światowych. Jak wiadomo ocieplenie klimatu budzi powszechne globalne zainteresowanie i jednym z zaleceń ekspertów jest ochrona lasów oraz każdej zieleni w naszych krajobrazach. Mamy więc hasło: "Zieleń to nadzieja!". Celem drugiego członu naszego hasła jest przybliżenie do świadomości powszechniej w naszym kraju iż kryzys dotknie większości naszych rodaków. M.in. na pewno zdrożeje żywność. Czas więc propagować i namawiać rodaków aby w kraju za miastem w małych gospodarstwach rolnych przywrócone zostały tradycje własnych warzywników i domowych grządek z różnego rodzaju świeżych produktów zieleni. Może nawet warto przywrócić rangę kilku kur niosek, kurczaków, kaczek a nawet warto nieśmiało zacząć przypominać iż kiedyś krowa ta jedna i jedyna była żywicielką rodziny. Stąd nasze hasło drugie: "Z własnej grządki".

[link widoczny dla zalogowanych]

Światowy Dzień Entomologów zajmujących się owadami.


Logo Polskiego Towarzystwa Entomologicznego (PTE powstało w 1923 roku we Lwowie).

Dzień Bez Samochodu (?)
I znowu jakaś niezgodność,ponieważ również w Wikipedii czytam,że:
Europejski Dzień Bez Samochodu - obchodzony corocznie 22 września dzień jest międzynarodową kampanią podczas której centra wielu miast zamykane są dla ruchu samochodowego. Idea tego dnia powstała w 1998 r. we Francji.
W Polsce Dzień Bez Samochodu obchodzony jest od 2002 r., pod patronatem Ministerstwa Środowiska. W 2008 r. do kampanii przyłączyły się 84 polskie miasta.


1414 - Wydanie przez kapitułę włocławską (właściciela Łodzi) przywileju lokacyjnego, uznającego mieszkańców wsi za mieszczan; jednocześnie zwrócenie się przez kapitułę do króla z prośbą o przywilej monarszy i uznanie Łodzi za miasto pod względem prawno-ustrojowym.

1834 - Rozwiązał się Komitet Narodowy Emigracji Polskiej.

1922 - W Genewie Polska i Niemcy przyjęły konwencję dotyczącą spraw ludnościowych i własnościowych na Górnym Śląsku po plebiscycie z 1921.

1926 - Prezydent RP Stanisław Wojciechowski oraz premier Wincenty Witos składają swoje urzędy. Nowym Premierem zostaje Kazimierz Bartel, a obowiązki Prezydenta przejmuje Marszałek Sejmu Maciej Rataj.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR.

1940 - Zatonął MS Chrobry

-statek pasażerski zbudowany łącznie z podobnym MS "Sobieski" z myślą o zastąpieniu starzejących się SS "Kościuszko" i SS "Pułaski" na linii Południowo-Amerykańskiej.
Był ostatnim jak dotąd nowym transatlantykiem, zbudowanym dla polskiej bandery handlowej. Przed wybuchem II wojny światowej odbył zaledwie pół podróży okrężnej, nie wracając już do macierzystej Gdyni.



Uratowana przez H.M.S. "Wolverine" załoga pokładowa m.s. "Chrobry".

1956 - Stanisław Królak jako pierwszy Polak wygrał Wyścig Pokoju.

#15.maja 1896r. - Opatentowano płatki kukurydziane.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 23:18, 15 Maj 2009    Temat postu:

16.maja:

Święto Straży Granicznej


SG-jednolita, umundurowana, w pełni zawodowa formacja typu policyjnego. Została powołana do życia ustawą z dnia 12 października 1990, jej funkcjonowanie rozpoczęło się 16 maja 1991 wraz z rozformowaniem Wojsk Ochrony Pogranicza (WOP).


Straż Graniczna Rzeczypospolitej Polskiej-logo

1575 - Henryk Walezy został uznany za zbiegłego.

1648 - wojska polskie (koronne) stoczyły z Kozakami bitwę pod Żółtymi Wodami na Ukrainie.

-pierwsza bitwa (przegrana) między wojskami polskimi a Kozakami w czasie powstania Chmielnickiego.


Juliusz Kossak, Śmierć Stefana Potockiego pod Żółtymi Wodami

1929 - w Poznaniu otwarto Powszechną Wystawę Krajową.

1943 - zburzenie przez oddziały niemieckie Wielkiej Synagogi w Warszawie. Z tym wydarzeniem wiąże się upadek powstania w getcie warszawskim.

1945 - utworzono Politechnikę Śląską w Gliwicach.

2005 - rozpoczął się szczyt Rady Europy w Warszawie.

Ciekawostki ze świata:
# 1929 – po raz pierwszy przyznano nagrodę amerykańskiej akademii filmowej, nazwaną później Oscarem.



# 1950 - ostateczna aprobata Opus Dei jako "instytutu świeckiego".

# 1960 - uruchomienie i zbudowanie pierwszego lasera rubinowego przez Theodore'a Maiman.


Post został pochwalony 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 23:36, 16 Maj 2009    Temat postu:

17.maja:

Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii
(IDAHO) jest obchodzony co roku z intencją walki z homofobią na pamiątkę wykreślenia 17 maja 1990 roku homoseksualizmu z listy chorób Światowej Organizacji Zdrowia.

Jest to dzień sprzeciwu wobec przemocy dotykającej osoby homoseksualne i dzień dyskusji o stereotypach na temat gejów i lesbijek.

Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego
UNESCO objęło patronatem obchody Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego (ŚDSI) w Polsce.

ŚDSI ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w marcu 2006 roku. Dzień ten nawiązuje do daty podpisania pierwszej Międzynarodowej Konwencji Telegraficznej i planów powołania Międzynarodowego Związku Telegraficznego - działającego dziś pod nazwą Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU).
W Polsce jest już obchodzony po raz trzeci.




1557 - Augustów otrzymał prawa miejskie

1742 - wojna o sukcesję austriacką: stoczono bitwę pod Chotusicami podzczas pierwszej wojny śląskiej.

1828 - miasto Szydłowiec wraz z dobrami odsprzedano Skarbowi Królestwa Polskiego.

1984 - Polski Komitet Olimpijski postanowił nie zgłaszać polskich sportowców do udziału w Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles

2006 - w Łodzi, po 154 latach od pierwotnego otwarcia kombinatu Poznańskiego, uruchomiono Centrum Manufaktura.

2007 - zmarł Wiktor Zin, polski architekt, rysownik, działacz kultury, profesor (ur. 1925)


Post został pochwalony 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Zosia




Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 8091
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 237 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 10:11, 17 Maj 2009    Temat postu:

Maniu i znów jestem w Twoim, znakomitym wątku. Profesor Zin w wielu Polakach rozbudził zainteresowanie nie tylko do rysowania, ale do zgłębiania polskiej historii i jej dziedzictwa w różnych dziedzinach.

Nie zapomniałaś i o moich imieninach. Maniu .... wielka buźka :**** Smile)). Trochę poczułam się taka ważniejsza. Ot, mała próżność ze mnie wylazła..... Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 0:17, 18 Maj 2009    Temat postu:

Zosiu

18.maja:

Święto 8 Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego w Koszalinie-i znowu niezgodność.Wikipedia przekierowuje na tenże pułk,gdzie święto pułk obchodzi 10.października,ale pod datą nie ma takiego dnia.Hm...ciekawe,bo na stronie [link widoczny dla zalogowanych] czytam:
Cytat:
10 maja 1995 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał 8 Koszalińskiemu Pułkowi Przeciwlotniczemu SZTANDAR, jako znak uosabiający Rzeczpospolitą Polską. Za datę Święta Pułku wybrano 10 listopad - jako dzień powstania 8 P.A.PL.C tj. 10 listopada 1942 roku.


Międzynarodowy Dzień Muzeów
Z tej okazji w weekend szczecińskie wystawy otwarte były w nietypowych dla siebie nocnych godzinach i za darmo. To już czwarta edycja Europejskiej Nocy Muzeów w Szczecinie.
Jest to jedyna taka noc, kiedy wszystkie większe miasta Europy otwierają drzwi swoich muzeów i miejsc kultury, aby w środku nocy każdy, kto ma ochotę, mógł za darmo poznać choć skrawek swojego dziedzictwa. Jak zapowiadają organizatorzy, to trwające zaledwie kilka godzin wydarzenie ma charakter edukacyjno-kulturalny i jest przedsięwzięciem niekomercyjnym, którego celem jest pokazanie muzealiów nocą, a nocą wszystko może się zdarzyć…


[link widoczny dla zalogowanych]
Wikimedia:Muzeum Narodowe w Szczecinie na Wałach Chrobrego-gmach główny.

Podczas EUROPEJSKIEJ NOCY MUZEÓW (17 maja 2008) Muzeum Narodowe w Szczecinie odwiedziło bezpłatnie aż 7 228 osób, a 1 233 osoby podziwiały panoramę miasta z naszej wieży widokowej.

1792 - rozpoczęła się wojna polsko-rosyjska.

1931 - strajk 35 tysięcy górników z Zagłębia Dąbrowskiego spowodowany zapowiedzią obniżki płac.

1935 - w Krakowie zakończyły się uroczystości pogrzebowe Józefa Piłsudskiego.

1974 - ukończono budowę masztu radiowego w Konstantynowie.

1981 - pierwsza próba zespołu Lombard w sali Estrady Poznańskiej. Data uważana jest za dzień powstania zespołu.

1990 - Sejm uchwalił ustawę o ustroju Warszawy.

1992 - w Warszawie podpisano polsko-ukraiński traktat o dobrym sąsiedztwie, przyjaznych stosunkach i współpracy.

Ciekawostki:

1953 - Jackie Cochran jako pierwsza kobieta w historii przekroczyła barierę dźwięku.

1986 - papież Jan Paweł II ogłosił swą piątą encyklikę Dominum et Vivificantem.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 0:31, 19 Maj 2009    Temat postu:

19.maja:

Polska - Dzień Dobrych Uczynków
organizowany jest po raz piąty przez [link widoczny dla zalogowanych].

Dobry uczynek to potrzeba, która płynie prosto z serca i nie oczekuje niczego w zamian.
Ania Cieślak aktorka

Dobry uczynek to nie tylko otwarcie do ludzi, ale przede wszystkim budowanie w sobie I rozsiewanie w około bardzo pozytywnej energii, która jest zalążkiem wszystkiego co dobre.
Tomek Sikora artysta fotografik

Fundacja Ekologiczna ARKA wraz z partnerami organizuje 19 maja Piąty Dzień Dobrych Uczynków. Jest to święto społecznych, bezinteresownych działań. Akcja skierowana jest, przede wszystkim, do młodzieży szkolnej oraz organizacji społecznych.[...]
W ramach akcji zachęcamy do podejmowania różnych inicjatyw na rzecz ludzi, zwierząt i przyrody. Podczas tegorocznej akcji szczególnie zachęcamy młodzież szkolną do pomocy wybranej przez nich organizacji społecznej. Zachęcamy, także organizacje do otwarcia się i poszukania sprzymierzeńców ich działań właśnie wśród młodzieży szkolnej. W tym znaczeniu nasza akcja promuje wzorcowe postawy obywatelskie i społeczne oraz wolontariat.[...]


Międzynarodowy Dzień Pamięci ofiar AIDS

Po raz pierwszy Światowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS był obchodzony w San Francisco i Nowym Jorku w 1983 r. W Polsce będziemy obchodzić go po raz 26.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na AIDS zmarło do 2007r.
ok. 20 milionów osób, 42 miliony to nosiciele wirusa HIV.
Szacuje się, ze za 15 lat liczba ofiar AIDS przekroczy najprawdopodobniej 70 milionów.


1674 - na sejmie elekcyjnym królem wybrany został Jan III Sobieski.

1925 - kmdr Jerzy Świrski zastąpił wiceadm. Kazimierza Porębskiego na stanowisku szefa Kierownictwa Marynarki Wojennej.

1931 - w Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.

1939 - w Paryżu podpisano protokół o natychmiastowej pomocy francuskich sił zbrojnych w wypadku agresji Niemiec na Polskę.

1945 - W Gdyni ukazał się pierwszy numer "Dziennika Bałtyckiego"

? 1955 - Na Morzu Północnym zatonął polski statek rybacki MT Czubatka (zginęło 14 osób);I tu znowu niezgodność-po odesłaniu na stronę MT Czubatka podana jest data 10.maja.

-polski statek rybacki powstały w efekcie przebudowy jednej z jednostek rumuńskich, uzyskanych przez Polskę jako reparacje wojenne.

2004 - W Katowicach wystartował pierwszy lot Wizz Air do Londynu Luton.

2006 - Morze Bałtyckie zostało uznane za obszar SECA (Sulphur Oxide Emission Control Area) - teren kontroli emisji tlenku siarki określonej w konwencji MARPOL.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Mania dnia Wto 0:48, 19 Maj 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Zosia




Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 8091
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 237 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 20:39, 19 Maj 2009    Temat postu:

Maniu, te budowle w Szczecinie.... bardzo okazałe....

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 22:37, 19 Maj 2009    Temat postu:

Zosiu-to Wały Chrobrego nad Odrą.1.budynek "biały" to właśnie muzeum,w drugim z czerwonej cegły mieści się Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki.

20.maja:


Jedno z najbardziej zakręconych świąt - Międzynarodowy Dzień Płynów do Mycia Naczyń. Very Happy

Chyba nie wyobrażam sobie już urzędowania w kuchni baz tego płynu.Nie będę więc pisała o jego zaletach. Wink
Skład chemiczny płynu powinien zapewniać jego neutralność dla środowiska naturalnego oraz szybką biodegradację. Obrońcy przyrody postulują również sprzedawanie takich płynów w postaci wysokoskoncentrowanej i w dużych opakowaniach jednostkowych nadających się do recyklingu.



1573 - na sejmie elekcyjnym spisano artykuły henrykowskie

-akty prawne sformułowane w czasie bezkrólewia, którego głównym zadaniem było wybranie monarchy. Były prawami niezmiennymi, zawierającymi najważniejsze uregulowania dotyczące sprawowania władzy w państwie oraz określały stosunki między sejmem walnym a monarchą. Był to zbiór przepisów prawnych, których przestrzegać musiał każdy król Polski wybrany w drodze wolnej elekcji. Poprzez podpisanie tych artykułów król uzależniał się od szlachty. Wraz z pacta conventa stanowiły podstawę ustroju Rzeczpospolitej w dobie wolnych elekcji. Nazwa pochodzi od imienia pierwszego władcy, który musiał ten dokument podpisać by wstąpić na tron polski – Henryka Walezego.

1792 - otwarto i poświęcono Cmentarz Powązkowski w Warszawie

-zwany też Starymi Powązkami - najstarsza zabytkowa nekropolia Warszawy (czasami mylony z Cmentarzem Wojskowym na Powązkach, na którym również spoczywa wielu zasłużonych obywateli). Położony w dzielnicy Wola.


Brama św. Honoraty

1901 - rozpoczął się strajk szkolny dzieci polskich we Wrześni.

1943 - II wojna światowa: Szare Szeregi przeprowadziły pod Celestynowem udaną akcję odbicia więźniów transportowanych do Auschwitz.

1944 - II wojna światowa: patrol AK odnalazł nad Bugiem niewybuch niemieckiej rakiety V-2.

1980 - Henryk Jaskuła wpłynął do portu w Gdyni, kończąc samotny rejs dookoła świata bez wejścia do portu.

-polski żeglarz. Z wykształcenia elektryk. Pierwszy Polak i trzeci żeglarz w historii, który samotnie, bez zawijania do portów okrążył Ziemię. Dokonał tego na jachcie Dar Przemyśla.

2008 - w Belgradzie Isis Gee (Tamara Gołębiowska) zakwalifikowała się jako pierwszy w historii reprezentant Polski do finału Konkursu Piosenki Eurowizji.


Isis Gee podczas półfinału ESC 2008, 20 maja 2008


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 23:37, 20 Maj 2009    Temat postu:

21.maja:

Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej
(ONZ)

Kładąc nacisk na potrzebę wzmocnienia potencjału kultury jako środka, który pomaga osiągnąć dobrobyt, zrównoważony rozwój i globalne pokojowe współistnienie, Zgromadzenie Ogólne ustanowiło 20 grudnia 2002 roku dzień 21 maja Światowym Dniem Różnorodności Kulturowej - w Trosce o Dialog i Rozwój (rezolucja 57/249). Działania podjęte podczas ostatnich dni Roku Kulturowego Dziedzictwa (2002) świadczą o dostrzeżeniu przez Zgromadzenie Ogólne ścisłego związku pomiędzy ochroną różnorodności kulturowej a szerszą płaszczyzną dialogu pomiędzy cywilizacjami.

Światowy Dzień Kosmosu

Dzień ten ma na celu upamiętnić przeszłe wydarzenia związane z badaniami przestrzeni kosmicznej i zainspirować przyszłe pokolenia naukowców.


1771 - konfederacja barska: stoczono bitwę pod Lanckoroną.

Konfederacja barska (1768-1772) – zbrojny związek szlachty polskiej utworzony w Barze na Podolu 29 lutego 1768 roku, z zaprzysiężeniem aktu założycielskiego w obronie wiary katolickiej i niepodległości Rzeczypospolitej, skierowany przeciwko: kurateli Rosji, królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu i popierającym go wojskom rosyjskim. Celem konfederacji było zniesienie ustaw narzuconych przez Rosję, a zwłaszcza dających równouprawnienie dysydentom. Przez niektórych historyków uważana jest za pierwsze[2] polskie powstanie narodowe.



Modlitwa konfederatów barskich przed bitwą pod Lanckoroną - mal. Artur Grottger Ottyniowice 1863

1819 - namiestnik Królestwa Polskiego, Józef Zajączek, wydał dekret wprowadzający cenzurę.

1921 - rozpoczęły się zacięte walki o Górę św. Anny (Góra Chełmska).

W dniach 21-26 maja 1921 Góra Świętej Anny była miejscem zaciekłych walk z Freikorpsem w czasie III powstania śląskiego.
1981 - w Teatrze Dramatycznym w Warszawie odbyła się prapremiera sztuki "Pieszo" Sławomira Mrożka.

Ze świata:

1904 - w Paryżu założono Międzynarodową Federację Piłki Nożnej (FIFA).



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 9:27, 22 Maj 2009    Temat postu:

22.maja:

Dzień Praw Zwierząt
zainaugurowany przez Klub Gaja 11 lat temu.

Dzień Praw Zwierząt został ustanowiony na wniosek Klubu Gaja. Obchodzony jest 22 maja w celu upamiętnienia wejścia w życie Ustawy o ochronie zwierząt w 1997 r. Wraz z przyjęciem Ustawy w polskim prawie pojawił się nowy, ważny zapis - "zwierzę nie jest rzeczą". Obchody Dnia Praw Zwierząt połączone są z realizacją programu „Pomagamy zwierzętom – chronimy klimat”. Projekt dofinansował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Patronat nad programem objął Minister Środowiska.



Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (ONZ)

20 grudnia 2000 roku (rezolucja 55/201) Zgromadzenie Ogólne ogłosiło dzień 22 maja (data wejścia w życie Konwencji na temat Różnorodności Biologicznej) Międzynarodowym Dniem Różnorodności Biologicznej. Wcześniej dzień ten był obchodzony 29 grudnia (rezolucja 49/119 z 19 grudnia 1994 r.). W roku 2000, na swoim piątym spotkaniu, Konferencja Stron Konwencji zaleciła zmianę daty obchodów w ten sposób, aby stały się one bardziej zauważalne.

Międzynarodowy dzień różnorodności biologicznej to okazja, by wpłynąć na świadomość społeczeństwa co do wagi różnorodności biologicznej i jej istotnej roli w walce z ubóstwem oraz osiąganiu zrównoważonego rozwoju. Konwencja o różnorodności biologicznej docenia twórczy udział Państw - Stron z całego świata we wspieraniu światowych wysiłków na rzecz zachowania różnorodności biologicznej - Sieci Życia.



1842 - inauguracja pierwszej linii kolejowej na Śląsku, między Wrocławiem i Oławą.

Pierwszy pociąg nosił nazwę "Silesia" (w 1842. roku Śląsk leżał w granicach Prus Wschodnich - od 1743. roku).

1911 - we Lwowie powstały pierwsze 4 drużyny skautowe powołane przez Andrzeja Małkowskiego, dając początek ruchowi harcerskiemu w Polsce.

1992 - prezydenci Lech Wałęsa i Borys Jelcyn podpisali w Moskwie polsko-rosyjski traktat o przyjaźni i dobrosąsiedzkiej współpracy.

1995 - z jednodniową pielgrzymką do Polski (V) przybył papież Jan Paweł II, odprawił mszę w Skoczowie i uczestniczył w krótkich spotkaniach z wiernymi w Bielsku-Białej i Żywcu.

V pielgrzymka Jana Pawła II do Polski była kilkugodzinną wizytą w diecezji bielsko-żywieckiej przy okazji podróży apostolskiej do Czech. Miała miejsce 22 maja 1995, papież odwiedził wówczas Skoczów, Bielsko-Białą i Żywiec. Pielgrzymka ta była krótka i trwała tylko 10 godzin.


Fot. Jockel Finck / AP 25 Maja 1995 r. Polska. Jan Paweł II w Skoczowie, w czasie 64-tej pielgrzymki.

W czasie tego krótkiego pobytu Jan Paweł II ukazał potrzebę kształtowania sumień jako warunku leżącego u podstaw życia w społeczeństwie demokratycznym i pluralistycznym. Ojciec św. powiedział wówczas Czas próby polskich sumień trwa.


2006 - spłonął dach kościoła św. Katarzyny w Gdańsku, zabytki i wieżę kościoła uratowano.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
anowi




Dołączył: 25 Maj 2008
Posty: 5758
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 525 razy
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 10:45, 22 Maj 2009    Temat postu:

22.05.09 Prezydent wygłosił orędzie w sejmie. Very Happy Very Happy Very Happy

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 22:43, 22 Maj 2009    Temat postu:

Iwonko Laughing

23.maja:

1771 - bitwa o wzgórze Groby
9Beskid Makowski) w czasie konfederacji barskiej.

1200 Konfederatów zostało pokonanych przez 4500 żołnierzy rosyjskich. Bitwa ta (a właściwie potyczka) była częścią batalii stoczonej pod Lanckoroną.

1865 - w Sokołowie Podlaskim dokonano egzekucji Stanisława Brzóski, generała, naczelnego kapelana wojsk powstańczych, ostatniego dowódcy powstania styczniowego.

1920 - powstała Narodowa Partia Robotnicza.

1940 - II wojna światowa: po raz ostatni nawiązano kontakt z okrętem podwodnym ORP Orzeł. Okręt wyszedł tego dnia w swój ostatni rejs, z którego nie powrócił. Zatonął na Morzu Północnym, prawdopodobnie 25 maja.

ORP Orzeł, numer taktyczny 85A – polski okręt podwodny z okresu II wojny światowej. Zwodowany 15 stycznia 1938, był jednym z najnowocześniejszych okrętów w momencie wybuchu wojny. Konstrukcja zbudowanego w holenderskiej stoczni De Schelde okrętu była częściowo oparta na holenderskim typie O-19.

"Orzeł" brał udział w początkowym okresie obrony Wybrzeża w kampanii wrześniowej 1939, w późniejszym czasie internowany w Tallinnie, skąd uciekł i przedarł się do Wielkiej Brytanii. Zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach na patrolu w 1940.




1946 - wprowadzono do sprzedaży pierwszy numer miesięcznika "Żagle" Poruszający tematy związane z żeglarstwem (regaty żeglarskie, jachting, nawigacja, szkutnictwo i kulturą żeglarską).

1984 - sąd wojskowy w Warszawie skazał zaocznie Ryszarda Kuklińskiego na karę śmierci.

1985 - w Gdańsku rozpoczął się proces Bogdana Lisa, Adama Michnika i Władysława Frasyniuka.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 0:06, 24 Maj 2009    Temat postu:

24.maja:

Jubileuszowy Europejski Dzień Parków Narodowych
100-LAT.

Najstarszym europejskim parkiem narodowym jest Szwedzki Park Narodowy Sarek. Utworzony on został 24 maja 1909 roku, czyli został on utworzony w 37 lat po pierwszym na świecie parku narodowym jakim jest amerykański Park Yellowstone ( 1 marca 1872) - obejmuje on dzikie, górskie tereny Laponii; subalpejskie lasy brzozowe, zarośla karłowatych wierzb; w faunie m.in. renifer, łoś, ryś, wilk, niedźwiedź brunatny; 1996 wpisany na Listę Świat. Dziedzictwa Kult. i Przyr. UNESCO; objęty ochroną w ramach konwencji ramsarskiej.Pierwszych 9 parków narodowych w Europie powołał właśnie parlament Szwecji,w maju 1909 roku. Obecnie na naszym kontynencie jest ich ponad 250. W Polsce są 23 parki narodowe i około 120 parków krajobrazowych. W Województwie Podlaskim znajdują się cztery parki narodowe oraz trzy parki krajobrazowe.


Cytat:
...po co właściwie zaczęto organizować parki narodowe?
Ryszard Sumiński: - Działalność człowieka - wynikający z tego rozwój przemysłu, urbanizacja - przyniosły duże zmiany w przyrodzie. W pewnym momencie ludzie zdali sobie sprawę, że na ich oczach bezpowrotnie giną zwierzęta, rośliny, a zmianie ulegają całe krajobrazy. Aby temu zapobiec, miłośnicy przyrody postanowili chronić niezniszczone jeszcze fragmenty szczególnie cennej przyrody i w tym celu zaczęto tworzyć parki narodowe.

W Polsce mamy 23 parki narodowe. Odpowiedź na pytanie, czy chcielibyśmy i powinniśmy mieć ich więcej nie jest prosta.
Ryszard Sumiński: - Tworzenie parków pociąga za sobą skutki ekonomiczne. Ta sprawa musi być rozpatrywana kompleksowo, należy też uwzględniać sprawy miejscowych ludzi, to jest sprawa też samorządów, czy one są zainteresowane, by tworzyć park narodowy, bo jak wiadomo zgodnie z ustawą o ochronie przyrody w parkach narodowych są pewne zakazy, których trzeba przestrzegać.

[link widoczny dla zalogowanych]


Własność publiczna-autor: SiriusA-Rapaselet i Sarek


1945 - utworzono Uniwersytet Łódzki, Politechnikę Łódzką, Politechnikę Gdańską i Politechnikę Śląską.

1997 - chrzest i wodowanie statku szkolno-badawczego Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie MS Nawigator XXI.

Statek ten został zbudowany w Gdańskiej Stoczni Remontowej ze składek wielu darczyńców. Został zwodowany 24 maja 1997 a ceremonii chrztu dokonała Jolanta Kwaśniewska. Uroczyste podniesienie bandery nastąpiło 30 stycznia 1998.


1999 - ks. prof. Stanisław Wielgus, wieloletni rektor KUL, został mianowany biskupem diecezji płockiej.


Ciekawostki:
1543 - zmarł Mikołaj Kopernik, polski astronom (ur. 1473)
1956 - odbył się pierwszy konkurs Eurowizji.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 23:59, 24 Maj 2009    Temat postu:

25.maja:

Międzynarodowy Dzień Dzieci Zaginionych.


Od kilku lat kraje Unii Europejskiej obchodzą 25 maja Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. Od 5 lat organizujemy go także w Polsce. Symbolem pamięci o zaginionych dzieciach jest kwiat niezapominajki. Pamiętamy o dzieciach - tych odnalezionych tragicznie i tych, których być może już nigdy nie odnajdziemy. Solidaryzujemy się z ich bliskimi i próbujemy zrozumieć ich ból.

Głównym celem Dnia jest zwrócenie uwagi na problem zaginionych dzieci. Chcemy także przypominać o potrzebie działań profilaktycznych. Ilość zaginięć dzieci może się obniżyć tylko w efekcie konsekwentnych i długofalowych działań realizowanych przez instytucje europejskie, agendy rządowe, szkoły, organizacje społeczne, policję.

[link widoczny dla zalogowanych]



Dzień Ręcznika

-(ang. Towel Day) jest obchodzony 25 maja jako hołd składany Douglasowi Adamsowi przez jego fanów.

Pierwsze obchody odbyły się w ostatni piątek maja 2001, dwa tygodnie po jego śmierci 11 maja, i od tego czasu awansowały do rangi corocznego wydarzenia. Tego dnia fani Douglasa Adamsa noszą ze sobą ręczniki przez cały czas. Ręcznik jest nawiązaniem do popularnego cyklu powieści Adamsa, Autostopem przez Galaktykę. Najmodniejszy model ma na sobie napis: Don't panic! (ang. Nie panikuj!) oraz liczbę 42, czyli dwa znane motywy z twórczości Adamsa.

Dzień Ciepłownika

Światowy Dzień Mleka

Mleko jest najważniejszym i najkorzystniejszym źródłem łatwo przyswajalnego wapnia, zaspokajając niemal w 100% zapotrzebowanie organizmu na ten składnik. Wapń wykorzystywany jest do prawidłowego rozwoju układu kostnego, a także wielu procesów metabolicznych.

W Polsce „Światowy Dzień Mleka”, organizowany przez Mlekovitę ma już swoją tradycję i zagorzałych wielbicieli, którzy specjalnie na ten szczególny dzień udają się do Wysokiego Mazowieckiego – stolicy polskiego mleczarstwa, aby wspólnie z rolnikami i innymi konsumentami uczestniczyć w tym wydarzeniu.





1243 - w bitwie pod Suchodołem popierające Bolesława Wstydliwego wojska Małopolan i posiłki węgierskie pod wodzą Klemensa z Ruszczy rozbiły wojska Konrada mazowieckiego, wspieranego przez hufce Mieszka II Otyłego i Przemysła I.

W wyniku doznanej klęski książę Konrad mazowiecki utracił ostatecznie Kraków, stolicę dzielnicy senioralnej, zajęty przez niego po śmierci Henryka II w bitwie pod Legnicą.

1457 - król Kazimierz IV Jagiellończyk nadał miastu Gdańsk tzw. Wielki Przywilej.

Cytat:
W imię Pańskie Amen. Zważywszy, że historia poczynań ludzkich za sprawą czasu w zapomnienie popada, o ile pisemnym świadectwem nie zostaje poświadczona i potwierdzona, na wieczną rzeczy pamiątkę My Kazimierz z Bożej Łaski Król Polski, Krakowski, Sandomierski, Sieradzki Łęczycki i Kujawski, Wielki Książę w Litwie, w Rusi, w Prusach, Ziemi Chełmińskiej, Elbląskiej, Królewieckiej i na Pomorzu Pan i Dziedzic, wszystkim i każdemu, przytomnym i przyszłym, do których przytomności pismo to dotrze oznajmiamy, że...

Tak zaczyna się dokument, który przeszedł do historii Gdańska pod nazwą "wielkiego przywileju". Stał się podstawą rozwoju Gdańska na przestrzeni kilku wieków, ugruntowania jego potęgi ekonomicznej i niezależności politycznej.
[link widoczny dla zalogowanych]

1990 - Polska złożyła w Brukseli oficjalny wniosek o rozpoczęcie negocjacji w sprawie umowy o stowarzyszeniu ze Wspólnotami Europejskimi.

1997 - odbyło się referendum w sprawie przyjęcia nowej Konstytucji RP.

2006 - rozpoczęła się pierwsza pielgrzymka papieża Benedykta XVI (Joseph Alois Ratzinger ) do Polski.


Benedykt XVI w Częstochowie - 26 maja

"Trwajcie mocni w wierze"


Post został pochwalony 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 17:28, 25 Maj 2009    Temat postu:

Z innej pary kaloszy: Wink

1960 ur. Majka Jeżowska, polska piosenkarka,Kawaler Orderu Uśmiechu.

klik Arrow [link widoczny dla zalogowanych]

992 zm. Mieszko I, książę Polan, pierwszy historyczny władca Polan, uważany zarazem za faktycznego twórcę państwowości polskiej.



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 0:11, 26 Maj 2009    Temat postu:

26.maja - Dzień Matki


Matka, to nie ktoś, na kim można się oprzeć, ale ktoś, kto uczy, jak się obchodzić bez oparcia.

Dorothy Fisher



Dzień Matki obchodzimy co roku.
W Polsce po raz pierwszy obchodzono Dzień Matki w 1923 roku w Krakowie.

W Anglii w XVII - XIX wieku w czwartą niedzielę Wielkiego Postu obchodzono Niedzielę u Matki (Mothering Sunday). Był to dzień wolny od pracy w którym dorosłe pracujące dzieci wracały do domów rodziców i przynosiły podarki dla matek.

W USA 1858 nauczycielka Anna Reeves Jarvis ogłosiła Dni matcznynej pracy (Mothers' Work Days), od roku 1872 Julia Ward Howe promowała Dzień Matek dla Pokoju (Mother's Day for Peace). W roku 1905 Anna Jarvis (córka Anny Reeves Jarvis) wywalczyła ustanowienie Dania Matki (Mother's Day).

W 1914 roku Kongres USA ustanowił ten dzień świętem narodowym . Wypada on zawsze w drugą niedzielę maja.


26 V – 1 VI - Światowy Tydzień Promocji Karmienia Piersią Smile

Wydarzenia w Polsce 26.maja:

1569 - przyłączenie do Polski Wołynia.

1648 - Kozacy pokonali wojska polskie w bitwie pod Korsuniem;

-druga bitwa między wojskami polskimi a Kozakami w czasie powstania Chmielnickiego

1714 (?) - II lokacja Ostrowa Wielkopolskiego.

Pierwsza lokacja Ostrowa miała miejsce na początku XV wieku, jednak faktyczny rozwój miasta miał miejsce dopiero od ponownej lokacji dokonanej przez kolejnego właściciela (Dobrodzieja Ostrowa herbu Kuna) Jana Przebendowskiego w 1713 roku,kiedy to wyjednał u króla ponowne nadanie praw miejskich dla Ostrowa i przywileje.Przywileje Przebendowskiego i kolejnego właściciela Franciszka Bielińskiego przyczyniły się do stopniowego rozwoju miasta. U schyłku Rzeczypospolitej przedrozbiorowej Ostrów znajdował się wśród dziesięciu największych miast Wielkopolski.

1831 - powstanie listopadowe: wojska powstańcze poniosły klęskę w bitwie pod Ostrołęką.

Była to największa bitwa powstania listopadowego, w której główne siły wojsk polskich pod dowództwem generała Jana Skrzyneckiego starły się z wojskami rosyjskimi Iwana Dybicza.



mal.Karol Malankiewicz - Bitwa pod Ostrołęką


mal.Juliusz Kossak (1873) - Bitwa pod Ostrołęką

1923 - pierwszy raz obchodzono w Polsce Dzień Matki

1956 - otwarto Piwnicę pod Baranami w Krakowie, założoną przez Piotra Skrzyneckiego.

2006 - papież Benedykt XVI w ramach swojej pielgrzymki odprawił mszę świętą na pl. Piłsudskiego w Warszawie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Zosia




Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 8091
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 237 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 21:03, 26 Maj 2009    Temat postu:

Maniu, jesteś niestrudzona. Zaglądam, uczę się i podziwiam Twoją pracę. Z okazji Dnia Matki życzę Ci wszystkiego najlepszego. Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing :lol:

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 0:01, 27 Maj 2009    Temat postu:

Embarassed

27.maja:

Polska - Dzień Samorządu Terytorialnego


Dzisiaj mija 19 lat od momentu reaktywowania w naszym kraju samorządu terytorialnego.

1909 - w Ostrowie Wlkp. powstała Ostrovia, jeden z pierwszych polskich klubów piłkarskich.



Przez lata działalności Klub prowadził wiele sekcji sportowych, które osiągały znaczące sukcesy sportowe

• Zmiany zachodzące w polskiej rzeczywistości wpłynęły także na zmiany w działalności Klubu

• Rok 1996 był ostatnim rokiem działalności organizacyjno-sportowej Klubu Sportowego "OSTROVIA-1909". Klub zawiesił swoją działalność z powodu braku środków finansowych i własnych obiektów sportowych.

• Na bazie Klubu Sportowego "OSTROVIA-1909" w roku 1996 powstały trzy samodzielne kluby sportowe:
- Towarzystwo Piłkarskie "OSTROVIA",
- Towarzystwo Sportowe-Koszykówki "OSTROVIA"
- Klub Piłki Ręcznej "OSTROVIA-1996"

• W historii „OSTROVII" piłka ręczna ma szczególne osiągnięcia w wyszkoleniu i wychowaniu wielu zawodników o reprezentacyjnym poziomie.

Dzisiaj Ostrovia obchodzi swoje 100-lecie istnienia.
Powstanie Klubu Sportowego Ostrovia w 1909 roku było jedną z form walki ówczesnego społeczeństwa Ostrowa Wielkopolskiego z nasilająca się germanizacją w zaborze pruskim. Walki tej nie toczono jednak na polu bitwy. Nie powodowała ona także strat w ludziach. Była to rywalizacja przejawiająca się w chęci udowodnienia swojej wyższości w przygotowaniu fizycznym, lepszej organizacji oraz przywiązaniu do narodowych symboli. Pole tych zmagań – pomimo upływu lat – nadal nie straciło na znaczeniu. To wciąż najlepsza formuła zmagań dwóch narodów. Przed stu laty Ostrovia rozgrywała mecze piłki nożnej między innymi z niemieckimi drużynami z Wrocławia oraz miejscową Germanią. Teraz spotka się z HSV Hamburg.
Pojedynek zostanie rozegrany 12.sierpnia,w ramach jubileuszu stulecia Ostrovii i będzie nawiązywał do korzeni ostrowskiego klubu.


1960 - Polskie Radio nadało pierwszy odcinek powieści radiowej "W Jezioranach".
Twórcą i niezmiennym scenarzystą jest Andrzej Mularczyk (urodzony w 1930), razem z Teresą Lubkiewicz-Urbanowicz i Markiem Ławrynowiczem.

1989 - na Stadionie Dziesięciolecia wystąpił Stevie Wonder.

1990 - wolne wybory do samorządu terytorialnego.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 9:44, 27 Maj 2009    Temat postu:

Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego
Środa, 27 maja 2009

Po raz pierwszy obchodzony jest dziś Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego. W Polsce zaledwie 2000 osób, czyli 3 procent chorych na SM ma dostęp do nowoczesnego leczenia.

Stwardnienie rozsiane - to choroba ośrodkowego układu nerwowego. Najczęściej jest diagnozowana u osób między 20. a 40. rokiem życia. W Polsce na SM choruje około 60. tysięcy osób.
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 0:28, 28 Maj 2009    Temat postu:

28.maja:

Polska - Dzień Działacza Kultury i Drukarza.

1642 - objawienia Maryjne we Włoszczowie, narodził się kult Matki Boskiej Włoszczowskiej, patronki dzieci i rodzin.

Świątynia we Włoszczowie rozbudowana została z kaplicy powstałej w 1647 r. Kaplicę tę wzniesiono w miejscu wielu cudownych objawień Najświętszej Marii Panny. Źródła podają, iż np. 27 maja 1642 r. Matka Boża w towarzystwie św.św. Józefa i Joachima ukazała się 9-letniej dziewczynce. Miejsce, w którym objawiała się Matka Boża zaczęło być tłumnie odwiedzane; gromadzący się tam, rozmodleni ludzie doznawali wielu cudownych uzdrowień. Dziś otaczany kultem obraz Matki Bożej Włoszczowskiej, opiekunki dzieci i rodzin, znajduje się w ołtarzu głównym kościoła. 3 czerwca 2007 r. odbyły się uroczystości, podczas których na skronie Jezusa i Maryi nałożono korony papieskie.



W Sanktuarium Matki Bożej Włoszczowskiej

[1756 - Początek wojny siedmioletniej.]

1923 - powołano drugi rząd Wincentego Witosa.

1943 - II wojna światowa: po pacyfikacji Leżajska hitlerowcy rozstrzelali 28 mieszkańców miasta.

1993 - Sejm RP uchwalił wotum nieufności dla rządu Hanny Suchockiej.

2006 - zakończyła się I pielgrzymka Ojca Świętego Benedykta XVI do Polski.

2006 - pożar zabytkowych koszar w Kaliszu.

2008 - koncert Metalliki w Chorzowie.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Mania dnia Czw 0:28, 28 Maj 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 23:42, 28 Maj 2009    Temat postu:

29.maja:

Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych
obchodzony w Polsce prawdopodobnie od 2003r.

Zgromadzenie Ogólne wyznaczyło 29 maja dniem corocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ (rezolucja 57/129 z 11 grudnia 2002 r.). W ten sposób Zgromadzenie Ogólne postanowiło złożyć hołd wszystkim kobietom i mężczyznom, którzy brali i biorą udział w operacjach pokojowych Narodów Zjednoczonych, za ich wysoki stopień profesjonalizmu, oddanie i odwagę. Obchody Międzynarodowego Dnia mają być również okazją do tego, by oddać cześć pamięci tych, którzy dla sprawy pokoju poświęcili swoje życie. Zgromadzenie zaprosiło wszystkie państwa członkowskie, agendy Narodów Zjednoczonych, organizacje pozarządowe i osoby prywatne, by godnie uczciły ten dzień.


1792 - zawieszono obrady Sejmu Wielkiego (Czteroletniego).

Sejm Wielki (Sejm Czteroletni) - sejm zwołany 6 października 1788 za zgodą cesarzowej Rosji Katarzyny II w Warszawie, obradujący do 29 maja 1792 pod węzłem konfederacji pod laską marszałka konfederacji koronnej Stanisława Małachowskiego i marszałka konfederacji Wielkiego Księstwa Litewskiego Kazimierza Nestora Sapiehy mający na celu, w zamyśle organizatorów, przywrócenie pełnej suwerenności i przyśpieszenie rozwoju gospodarczego Rzeczypospolitej.


Uchwalenie Konstytucji 3 Maja 1791r. przez Sejm Czteroletni. Malował Kazimierz Wojniakowski w 1806.

1920 - wojna polsko-bolszewicka: Armia Czerwona rozpoczęła ofensywę na Ukrainie.

1993 - prezydent Lech Wałęsa rozwiązał Sejm i Senat, zarządzając przedterminowe wybory.

1993 - Polska zremisowała z Anglią 1:1 w rozegranym w Chorzowie meczu eliminacyjnym do Mistrzostw Świata.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
anowi




Dołączył: 25 Maj 2008
Posty: 5758
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 525 razy
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 1:26, 29 Maj 2009    Temat postu:

Dodam coś do wczorajszej daty......

28 maja 1643 roku złożono miasto Wejherowo. Początkowo zwano je Wejherowską Wolą Very Happy

Założył je Jakub Wejher , wojewoda malborski.



[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 8:33, 29 Maj 2009    Temat postu:

Iwonko-ale wiadomość. Very Happy
Teraz dopiero znalazłam to na stronie [link widoczny dla zalogowanych].

Cytat:
Wejherowo to miasto założone 28 maja 1643 roku przez Jakuba Wejhera - najstarszego syna wojewody malborskiego, a następnie chełmińskiego , Jana Weihera i starościanki mirachowskiej Anny Szczawińskiej. Prawa miejskie uzyskało 13 stycznia 1650 roku. Początkowo nazywane było Wejherowską Wolą i Nowym Miastem (w odróżnieniu od "starego miasta" – czyli Pucka).

[link widoczny dla zalogowanych]
Na pocztówce z placu-Marktplatz 1.lipca 1903 r. -godz. 12:00 w nocy. Wink


Post został pochwalony 1 raz

Ostatnio zmieniony przez Mania dnia Pią 8:34, 29 Maj 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
anowi




Dołączył: 25 Maj 2008
Posty: 5758
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 525 razy
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 10:58, 29 Maj 2009    Temat postu:

Dziękuję Taniu za tą kartkę... Widać na niej ratusz (po lewej stronie) a na wprost Kościół farny św. Trójcy.

Oto krypty w lochach podziemiach Klasztoru św. Anny



Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez anowi dnia Pią 10:58, 29 Maj 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 0:35, 30 Maj 2009    Temat postu:

Iw...

30.maja:

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego


Cytat:
[link widoczny dla zalogowanych] Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 24 maja 2006 roku o ustanowieniu dnia 30 maja Dniem Rodzicielstwa Zastępczego

Uznając potrzebę poprawy losu dzieci odrzuconych i osieroconych oraz działań na rzecz rozwoju i popularyzacji ruchu rodzicielstwa zastępczego w Polsce uchwala się, co następuje:

Art. 1.
Dzień 30 maja ustanawia się Dniem Rodzicielstwa Zastępczego.

Art. 2.
Uchwała wchodzi w życie w dniu ogłoszenia.



1505 - podczas obrad Sejmu w Radomiu uchwalono konstytucję nihil novi, stanowiącą podstawę funkcjonowania dwuizbowego parlamentu Korony.

Na sejmie radomskim na zamku radomskim uchwalono w Polsce konstytucję Nihil Novi nisi commune consensu, czyli „nic nowego bez zgody ogółu ”, co potocznie tłumaczono jako "nic o nas bez nas".


Tablica upamiętniająca uchwalenie Nihil Novi na zamku w Radomiu-autor wiki:Hiuppo


1649 - król Jan II Kazimierz Waza poślubił Marię Ludwikę, wdowę po bracie Władysławie IV.

1918 - założono Związek Legionistów Polskich, organizację zrzeszającą byłych żołnierzy Legionów Polskich.


Krzyż Legionowy, odznaka organizacyjna Związku Legionistów

Związek Legionistów Polskich – najstarsza polska piłsudczykowska organizacja kombatancka i państwowo - niepodległościowa.

ZLP został powołany do życia 30 maja 1918 roku jako organizacja skupiająca byłych żołnierzy Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego, później także ich rodziny oraz inne osoby identyfikujące się z ideą czynu niepodległościowego. Pierwszym komendantem Związku był późniejszy marszałek Polski Edward Rydz-Śmigły.

[link widoczny dla zalogowanych]

1943 - II wojna światowa: dowódca Armii Krajowej wydał rozkaz o scaleniu oddziałów Batalionów Chłopskich z AK.

2001 - założono polską partię polityczną Liga Polskich Rodzin.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mania




Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 0:58, 31 Maj 2009    Temat postu:

31.maja:

Dzień Bociana Białego
ustanowiony przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "pro Natura".
W Polsce z uwagi na spadającą liczebność gatunek został objęty programem ochronnym koordynowanym przez "pro Natura" (Program Ochrony Bociana Białego i Jego Siedlisk).

[link widoczny dla zalogowanych]
Szczecin-Warszewo -zdjęcie własne

Zainicjowanie takiego święta dotyczy jednego z bardziej popularnych, jeśli nie najpopularniejszego zwierzęcia w naszym kraju, zajmującego szczególne miejsce w sercach Polaków - bociana białego. Data ustanowiona na 31 maja, w wigilię Dnia Dziecka nawiązuje do ważnej roli, jaką bociany pełnią w naszym życiu od zarania dziejów.Dzień ten stanowi okazję do zwrócenia uwagi na to, jak ważne miejsce zajmują bociany w polskiej kulturze i przyrodzie oraz na potrzebę ochrony tego gatunku

Tegoroczny Dzień Bociana będzie obchodzony pod hasłem „Bocian w mediach”. Organizatorzy zachęcają wszystkich, aby prócz organizowania wszelkiego rodzaju imprez, postarali się o przekazanie informacji o bocianach ich zagrożeniach i potrzebie ochrony do mediów, zarówno lokalnych jak i ogólnopolskich.
.

Światowy Dzień Bez Papierosa

[link widoczny dla zalogowanych] Wink
Cytat:
Nikotyna może wywierać korzystny wpływ na pracę mózgu - wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z King's College w Londynie. Ich odkrycie pomoże w poszukiwaniach leku hamującego postępy choroby Alzheimera.


Światowy Dzień Rozwoju Kulturalnego




1943 - Helmut Kapp został zastrzelony w Jędrzejowie.
-wł. Wincenty Kapuściński lub Konstanty Kapuścik - urodzony we wsi Kuźnia Raciborska. Działacz SS o niskim stopniu oficerskim (SS-Unterscharführera). Działał na terenie powiatu jędrzejowskiego i włoszczowskiego w czasie okupacji niemieckiej w Polsce. Pełnił też funkcje tłumacza w Jędrzejowskiej placówce Gestapo.

1997 - Rozpoczęła się szósta pielgrzymka Jana Pawła II do Polski.
„Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi!Tej ziemi!"


VI pielgrzymka Jana Pawła II do Polski, msza pod Wielką Krokwią w Zakopanem, 6 czerwca 1997 roku - (Gazeta Wyborcza Beata Łyżwa-Sokół 2008-08-05)

Rok 1979. Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do ojczyzny i nieoczekiwana - choć tak upragniona - zmiana polskiej rzeczywistości. Powstanie "Solidarności", upadek komunizmu i pierwsze demokratyczne wybory. "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi !" - powtórzył Ojciec Święty w 1999 roku. Czerwcowe obchody 30-lecia pierwszej pielgrzymki Papieża do Polski to czas kiedy możemy podjąć jego wołanie na nowo...

2007 - Bp Piotr Libera, sekretarz generalny Episkopatu Polski objął urząd biskupa płockiego i dokonał ingresu do katedry płockiej.

Ze świata:

1884 – na ulice Brna wyjechały pierwsze tramwaje parowe (wcześniej jeździły konne).


Historyczny tramwaj parowy na ulicach Brna

1911 - Zwodowano Titanica;
-brytyjski transatlantyk typu Olympic, należący do towarzystwa okrętowego White Star Line.

14 kwietnia 1912 roku, podczas swojego dziewiczego rejsu na trasie Southampton-Cherbourg-Queenstown-Nowy Jork, zderzył się z górą lodową i zatonął. Jego katastrofa spowodowała nowelizację praw i zasad bezpieczeństwa morskiego.

2003 - na Bałtyku po kolizji z kontenerowcem MS Gdynia zatonął chiński statek MS Fu Shan Hai.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu    Forum www.anowi.fora.pl Strona Główna -> trochę historii Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
Strona 6 z 7

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Arthur Theme
Regulamin